Wendy-szindróma – Amikor a túlzott önfeláldozás és gondoskodás már károsan hat kapcsolatainkra

Shutterstock/Copyright (c) 2016 goodluz/Shutterstock. No use without permission. - goodluz
interjú párkapcsolati problémák szakértő pszichoterapeuta
Mik a főbb jellemzői és tünetei? Milyen tényezők járulnak hozzá a Wendy szindróma kialakulásához? Hogyan befolyásolja kapcsolatainkat? – Interjú Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológussal.

A mindennapok kihívásai közepette gyakran előfordul, hogy a nők túl sokat vállalnak magukra, és mások gondoskodójaként élnek. De mi történik akkor, ha ez az áldozatkészség átlépi az egészséges határokat? A Wendy-szindróma egyre gyakrabban kerül reflektorfénybe, és fontos, hogy megértsük, miként hat ez a jelenség ránk és kapcsolatainkra. Interjúnkban Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta segít feltárni a szindróma mélyebb rétegeit.

Wendy szindróma
Alapvetően azt gondolom, hogy a Wendy-szindróma látszólag egy olyan nőt ír le, aki gondoskodik, aki empatikus, aki odaforduló, és ez első blikkre úgy tűnik, hogy egy nagyon jó működésmód
Forrás: Shutterstock

- Mik a főbb jellemzői a Wendy-szindrómának?

Dr. Makai Gábor: A Wendy-szindróma alapvetően olyan nőt ír le, aki gondoskodó, empatikus és odaforduló. Első pillantásra ezek a tulajdonságok nagyon pozitívnak tűnnek, hiszen nélkülük egy kapcsolat sem lenne teljes. Azonban mi, pszichológusok, azt tapasztaljuk, hogy a Wendy-szindrómával küzdő nők gyakran egyfajta álarc mögé bújnak. Ez az álarc egy olyan működésmódot rejt, ahol a nő látszólag önfeláldozó és gondoskodó, de valójában - bár sokszor tudattalanul - önös céllal cselekszik.

- Hogyan befolyásolja a személy párkapcsolatait a Wendy-szindróma?

Dr. Makai Gábor: Ha egy nő a kapcsolatában állandóan a Wendy-szindróma mintáját követi, az hosszú távon nem lesz kifizetődő. Előbb vagy utóbb a kapcsolati konfliktusok előkerülnek. A Wendy-szindrómás nők gyakran a gondoskodó nő álarcát viselik, és túlzó, önfeláldozó magatartással próbálják manipulálni a partnerüket. Ez a működésmód pedig feszültségekhez vezet, mivel a kapcsolat dinamikája ezáltal nem lesz kiegyensúlyozott.

A magára hagyatottság és az elutasítás képei ezeknek a nőknek a fejében állandó készenléti állapotot idéznek elő, így fenn kell tartaniuk ezt a szerepet. Fontos megjegyezni, hogy ez a szerepfenntartás hatással van a másik félre is. A párjukat, a férfit egy gyermeki szerepbe kényszerítik, ezért gyakran mondjuk, hogy a Wendy-szindrómás nők Pán Pétereket vonzanak, és így jól kiegészítik egymást. Ez a működésmód elhiteti a másikkal, hogy életképtelen, semmire nem képes, és egyedül nem boldogul. Hosszú távon ez a túlzó viselkedés rombolja a párok személyiségét, és az önértékelésüket megtorpedózza, hiszen két, önértékelésében sérült, negatív énképpel rendelkező ember fog együtt élni. Összeolvadva együtt rettegnek, mert a fejükben kialakul az a kép, hogy a világ számukra egy veszélyes hely.

- Milyen tényezők járulnak hozzá a Wendy-szindróma kialakulásához?

Dr. Makai Gábor: Az ilyen emberek mindent megtesznek a párjukért, de valójában az önös céljuk az, hogy saját belső feszültségüket oldják és önmagukat stabilizálják. Emögött az áll, hogy kevésnek, nem elég jónak gondolják magukat. A háttérben meghúzódó negatív énképük és alacsony önértékelésük miatt pedig nem tudják megélni, hogy szeretik őket.

Az ilyen gyenge önértékelésű emberek tehát félnek attól, hogy előbb-utóbb elutasítják őket. Az elhagyástól és az elutasítástól való félelem következtében alakul ki ez a működésmód. Úgy próbálnak fontosságot nyerni és nélkülözhetetlenné válni, hogy kiszolgálják a partnerüket és minden kívánságukat teljesítik. Ezzel tudattalanul manipulálják a másikat, hogy az ne bántsa őket, hanem inkább odaforduljon hozzájuk. Így csökkentik a szakítástól és magánytól való félelmüket, feszültséget.

Léteznek-e hatékony megelőzési stratégiák a Wendy-szindróma ellen? 

Dr. Makai Gábor: Úgy vélem, hogy ha valaki tudatára ébred az elutasítással kapcsolatos félelmeinek, és aggódik a kapcsolat alakulása vagy saját értékessége miatt, akkor ezt a problémát fontos kezelni, hogy megoldást találjunk a helyzetre, és a legtöbb esetben ez a pszichoterápia révén valósul meg.

A pszichoterápia egy olyan eszköz, amivel képes az ember megérteni és feldolgozni akár a múltbéli konfliktusait, megérteni saját magát, azt, hogy mit, miért, és hogyan tesz a kapcsolatban, és hogy képes legyen más eszközt használni arra, hogy a feszültséget csökkentse.

A gyökere ennek az egésznek az, hogy van a háttérben egyfajta mentális zavar, sok esetben személyiségzavar, egy negatív énkép amihez depresszió is társulhat. Ezt kell tudni kezelni ahhoz, hogy képesek legyünk másképpen viselkedni.

Milyen gyakorlati tanácsokat adna azoknak, akik a Wendy-szindróma tüneteit tapasztalják párjukon?

Dr. Makai Gábor: A férfinak is fel kell ismernie, ha a párja túlzottan és fojtogatóan kötődik hozzá, és ezáltal passzívvá teszi őt. A kötődés fontos, ahogy azt a pszichológusok is gyakran hangsúlyozzák, de ha ez már nem kötődés, hanem inkább egy szorító kapocs, ami korlátoz, akkor ezt a mindennapokban is meg fogjuk élni. A férfinak fel kell hívnia a párja figyelmét arra, hogy valami nem működik jól. Segíthet azzal, hogy kommunikációval irányítja a párját, jelezve, hogy ez a túlzott kötődés már nem elfogadható. Fontos, hogy beszéljünk a kapcsolatunkról: mi a jó benne, mi a rossz, min lehet változtatni, hogyan vagyunk jelen benne. Építeni és dolgozni kell a kapcsolaton, rámutatva a másik működésére is, ami lehet, hogy nem kényelmes számunkra. Merjünk kommunikálni pozitív és negatív érzéseinket egyaránt, és ne féljünk külső segítséget kérni a problémák megoldásához.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.