Fura babaszokások: ha ezt látod a gyerekeden, nagy eséllyel zseni lesz

Shutterstock - BAZA Production
gyereknevelés szokás kisbaba
Ha a gyereked furcsán viselkedik – például fejjel lefelé néz mesét vagy kiskanalat sétáltat –, lehet, hogy nincs semmi baj, csak épp a zsenije bontakozik ki. A tudomány szerint a szokatlan babaszokások sokat elárulnak a jövőbeli intelligenciáról.

„A gyerekem a múlt héten egy fél órán keresztül a lábujját próbálta megcsókolni, miközben hangosan nevetett. Ez most jó jel?” –  teheti fel a kérdést néhány szülő.  Spoiler: lehet, hogy igen. A pszichológusok szerint ugyanis a baba különös viselkedése – ami első ránézésre simán beférne egy David Lynch-filmbe – nem feltétlenül „fura”. Inkább kreatív, proaktív gondolkodásmódra utalhatnak: belőlük lehetnek később zsenik. 

Zseni lehet, ha fura szokásai vannak
Zseni lehet, ha fura szokásai vannak
Forrás: Shutterstock

Akik szokatlan módon fedezik fel a világot, zsenik lehetnek

Egy friss tanulmány szerint azok a babák, akik szokatlan módon fedezik fel a világot – például fejjel lefelé próbálnak könyvet nézni, lábbal matatnak a tárgyak után vagy elmélyülten szemlélnek porszöszöket –, nagyobb eséllyel lesznek később magasabb IQ-val rendelkező felnőttek. A kutatók szerint ezek az „atipikus explorációs minták” azt mutatják, hogy a gyerek nem csak úgy „van”, hanem aktívan kísérletezik a külvilággal. Olyan, mint egy öntanuló mini-Tesla, aki épp most próbálja újraértelmezni a gravitációt a pelenkázóasztalon. Ez pedig baromi jó jel, lehet zseni lesz a gyerekből 

A gyerek első három éve az agyépítés időszaka

Az agy fejlődése ilyenkor turbófokozatban van: percenként akár milliónyi új idegkapcsolat jön létre. A baba agya szivacsként szívja magába a tapasztalatokat – de nem csak azokat, amit mi szülők irányítunk. Sokkal többet jelent, ha hagyjuk felfedezni, próbálkozni, mászni, csócsálni, piszkálni – még ha közben a távirányító is a szájában végzi.

3d rendered medically accurate illustration of the brain of a baby
A gyerek első három éve az agyépítés időszaka
Forrás: Shutterstock

Felnőttként elnyomjuk, babaként megéljük

Ahogy nő a gyerek, egyre inkább „normalizálódik” – vagyis megtanul viselkedni. De a kreatív IQ-hoz pont arra lenne szükség, hogy minél tovább megőrizze a felfedező hajlamát. Ha egy gyerek 2 évesen már képes három különböző módon is használni egy műanyag bögrét (ivás, dobolás, kalap), akkor valószínűleg nem csak túl sok kakaót ivott, hanem tényleg másként működik az agya.

baby 6-9 months old playing with a colorful rainbow toy pyramid sitting in a white sunny bedroom. Toys for small children. Children's interior. A child with an educational toy.
Engedd játszani! Engedd unatkozni! Engedd bolondozni!
Forrás: Shutterstock

Mit tehetsz te, mint szülő?

Engedd játszani! Engedd unatkozni! Engedd bolondozni! Sőt, ha egy 8 hónapos baba lelkesen tologat egy zoknit a parkettán, nem kell rögtön kinevetni – lehet, hogy épp most „kódolja” a következő mesterséges intelligenciát a fejében. És ha legközelebb azon gondolkodsz, vajon normális-e, hogy a gyereked a plafont bámulja fél óráig nevetve – gondolj arra, hogy Einstein is szerette nézni, ahogy az alma esik le a fáról.

 

5 dolog, amiből a tanárok azonnal leszűrik, milyen nevelést kapott a gyerekedTerapeuták rántották le a leplet: ezeket utálják a gyerekek legjobban a szüleikbenTapasztalt szülők esküsznek ezekre a trükkökre: 5 életmentő tipp, hogy a nyaralás gyerekkel is pihentető legyen

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.