Terapeuták rántották le a leplet: ezeket utálják a gyerekek legjobban a szüleikben

A mentális egészség fontosságát ma már nem lehet elégszer hangsúlyozni, és szerencsére egyre többen mernek segítséget kérni, ha úgy érzik, elakadtak az életükben. A gyereknevelés tudatos szintje, amikor a szülők terapeutához küldik gyereküket. De vajon mit mondanak a gyerekek róluk, amikor végre biztonságban érzik magukat egy terápia keretében? Most lerántjuk a leplet a leggyakoribb, titkos panaszokról!
Az, hogy a gyerekek egy terápia során megnyílnak, nemcsak bátorságot, hanem bizalmat is jelent – egy olyan bizalmat, amit otthon sokszor nehéz megteremteni. Ezek a csendes panaszok gyakran évekig gyűlnek bennük, és csak akkor törnek felszínre, amikor végre valaki meghallgatja őket ítélkezés nélkül. Éppen ezért érdemes közelebbről megnézni, milyen érzések és gondolatok húzódnak meg a háttérben, hogy jobban megérthessük a gyerekek belső világát, a családi dinamikák és a gyereknevelés valódi kihívásait. A Your Tango több terapeuta sokéves tapasztalatai alapján gyűjtötte össze a leggyakoribb panaszokat.
Az egyik leggyakoribb sérelem, hogy a szülők folyamatosan megítélik a gyerekeiket, főleg, ha azok nem az ő elvárásaik szerint döntenek. Sokan például csak azért választanak egy szakmát, mert a szüleik ezt várták el tőlük – aztán felnőttként rájönnek, hogy sosem volt ez az ő álmuk. A megfelelési kényszer és az örökös összehasonlítás óriási terhet rak a gyerekek vállára.
A gyereknevelés a terelgetésről, útmutatásról is szól, de semmiképp se a feltétel nélküli kontrollról. Sok gyerek érzi úgy, hogy nem dönthet szabadon még az alapvető kérdésekben sem, mert a szüleik mindent irányítani akarnak. Az ilyen gyerekek gyakran felnőttként is arra panaszkodnak, hogy a szüleik még mindig beleszólnak az életükbe, legyen szó öltözködésről, párválasztásról vagy akár a legapróbb döntésekről. Az ilyen szülők mellett a gyerekek önállósága és önbizalma könnyen sérülhet.
Sokan egyszerre érzik magukat kontroll alatt és elhanyagolva: a szülők nem figyelnek a valódi érzéseikre, nem hallgatják meg őket, vagy csak a saját szabályaikat erőltetik rájuk. A „kulcsos gyerekek” generációja mellett ma már az is gyakori, hogy a szülők fizikailag jelen vannak, de lelkileg elérhetetlenek – például mert folyton a telefonjukat nyomkodják. Az ilyen gyerekek felnőttként gyakran távolságot tartanak a szüleiktől, vagy csak minimális kapcsolatot ápolnak velük.
Nem ritka, hogy a gyerekek úgy érzik, nekik kell gondoskodniuk a szüleikről, nem fordítva. Ez generációs jelenség: a boomerek szerint minden rendben volt, a Z generáció viszont már azt mondja, a szüleik nem értik meg őket, és nekik kell „felnőttként” viselkedni. Ez óriási teher, hiszen minden gyereknek szüksége lenne arra, hogy őt támogassák, ne fordítva.
Sok szülő gondoskodik a gyerekéről anyagilag, de az érzelmi támogatás, a szeretet és a melegség hiányzik. A minimális gondoskodást teljesítő szülők gyerekei akkor érzik meg igazán, hogy a családi dinamika náluk csorbult, amikor átmennek a barátaikhoz. Ott jó eséllyel gondoskodást és szeretetet látnak, ami kemény felismeréshez vezethet. Az ilyen élmények felnőttkorban is komoly nyomot hagyhatnak.
Ez a panasz örök: „A szüleim nem értenek meg!” Az empátia hiánya, a generációs különbségek és a kommunikációs problémák miatt sok gyerek úgy érzi, sosem tudja igazán megmutatni magát a szüleinek. Pedig egy kis odafigyeléssel, nyitottsággal és közös munkával a kapcsolat akár egy hónap alatt is rengeteget javulhatna.
A terápiás beszélgetésekből kiderül: a gyerekek legnagyobb vágya, hogy elfogadják, megértsék és szeressék őket – pont úgy, ahogy vannak. Ha ezt megadod a saját gyerekednek, nemcsak a kapcsolatotok lesz jobb, de ő is magabiztosabb, boldogabb felnőtté válhat!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.