"Testünk olvas a gondolatainkban" - Hét meglepő tény, ami befolyásolja az agyunkat

genetika stressz agykutatás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy genetikai örökségünk sorsszerű. Fogantatáskor megkapjuk a csomagot a szüleinktől a kopaszságra, testmagasságra, betegségre vagy bármire, és ki vagyunk téve a nekünk jutott DNS kényének-kedvének. Valójában azonban génjeinket egész életünkben befolyásolja az, amit teszünk, és az, amit gondolunk, érzünk és hiszünk.

Az epigenetika egyre növekvő területe a sejten kívüli tényezőket vizsgálja, amelyek a genetikai kifejeződést befolyásolják. Bizonyára hallottunk már arról, hogy génjeinket az étrend és a testmozgás is befolyásolhatja; sok kutató ma úgy véli, hogy a gondolataink, érzéseink és hitünk is ugyanilyen epigenetikai hatást gyakorolhatnak. Lassanként kiderül, hogy a mentális tevékenységünk által katalizált kémiai anyagok erőteljes módon kölcsönhatásba léphetnek génjeinkkel.

iStockPhoto
iStockPhoto


1. Testünk olvas a gondolatainkban

Dawson Church The Genie in Your Genes című könyvében azt fejtegeti, milyen kapcsolatban állnak a gondolataink és hitünk a gyógyító illetve betegségokozó gének kifejeződésével. "A testünk olvas a gondolatainkban" - állítja Church. "A tudomány kezdi felfedezni, hogy bár adott génkészlettel rendelkezünk a kromoszómáinkban, az, hogy vajon mely gének aktívak, nagymértékben függ szubjektív tapasztalatainktól, valamint ezek feldolgozásának módjától."

2. A stressz hátráltatja a gyógyulást

Az Ohio Egyetem kísérletéből például az derült ki, hogy a szellemi feszültség jelentősen befolyásolja a gyógyulás folyamatát. A részt vevő házaspárokon okozott apró sérülések 40 százalékkal lassabban gyógyultak azok esetében, akik valamilyen komoly témáról cseréltek eszmét, mint azokéban, akik semleges témáról beszélgettek. Church azt is elmagyarázza, mi áll e mögött. A szervezet proteinjel küldésével aktiválja a sebgyógyulással összefüggő géneket, ezek az aktivált gének pedig arra utasítják az őssejteket, hogy új bőr létrehozásával zárják le a sebet. Amikor azonban a szervezet energiáit például egy durva küzdelem során felemésztik a stresszel összefüggő vegyületek, például a kortizol, az adrenalin vagy a noradrenalin termelése, a sebgyógyító génekhez irányuló jel jelentősen gyengébb, és jócskán lelassul a helyreállítási folyamat.


Gyakorlatilag minden egyes szervezet fel van szerelve mindazzal a genetikai anyaggal, amely a hétköznapi élet fizikai kihívásainak optimális leküzdéséhez szükséges, és a szellemi egyensúly fenntartásának mértéke tényleges hatást gyakorol arra, milyen mértékben képes a szervezetünk kihasználni ezeket a genetikai forrásokat. Bár a gondolkodási mintákat nagyon nehéz megtörni, az olyan akaratlagos tevékenységek, mint például a meditáció, segíthet idegi pályáink átalakításában, hogy így kevésbé reaktív gondolati mintákat támogassunk.

3. A krónikus stressz agyunk korai öregedéséhez vezet

"A környezetben mindig is lesz stressz" - állítja Howard Fillit öregedéskutató. "Ami ténylegesen kárt okoz, az az ennek következtében a bensőnkben érzett szorongás." A stressz-válasz az agyunkban az emlékezetünk és gondolkodásunk más aspektusainak romlását okozhatja, ami az Alzheimer-kór és az öregedéssel járó emlékezetvesztés felgyorsulásának kockázati tényezője. Többek között az történhet, hogy szellemileg sokkal öregebbnek kezdjük érezni magunkat, mint amilyen idősek valójában vagyunk.


Ennek ellensúlyozására a kutatók szerint azt tehetjük, hogy stressz-megszakítókat iktatunk napi rutinunkba: például tartunk egy ötperces szünetet a nap kellős közepén, amikor egyszerűen nem csinálunk semmit.

iStockPhoto
iStockPhoto


4. A meditáció újradrótozza az agyunkat

A meditáció és a relaxáció egyéb formái nemcsak azonnali lelkiállapotunkat változtathatják meg, hanem agyunk felépítését is módosíthatják. A kutatások azt bizonyítják, hogy a hosszú távú meditáció olyan agyi struktúrát alakít ki, amely nem csupán élvezni, hanem fenntartani is képes a pozitív jólét érzését, még a stresszes pillanatokban is.

5. Az agyunk a cselekvés révén tanul

Tükörneuron-rendszernek nevezik az agy azon területeit, amelyben a szinapszisok akkor működnek, amikor ténylegesen teszünk valamit, vagy csak nézünk egy korábban már végzett tevékenységet. Egy tevékenység folytatása során neurális kapcsolatok alakulnak ki, amelyek újra működésbe lépnek, amikor ugyanazt a tevékenységet nézzük. E tükörrendszernek köszönhetjük azt, hogy egy új készség elsajátítása könnyebben megy, ha fiatalabb korban próbáljuk meg. Amikor valami olyat nézünk, amit korábban már csináltunk, agyunk nagyobb részét használjuk a megfigyeléshez, ezért gazdagabb az információáramlás is.

6. A középkorú emberek agya működik a legoptimálisabban

Sokáig azt tartották, hogy a középkorú agy "csupán egy fiatal agy, amely lassanként elkezd lezárni". Az újabb kutatások szerint azonban a középkori emberek agya bizonyos tekintetben a legjobb stádiumban van. Néhány rossz szokást leszámítva ezekben az években éri el az agy csúcspontját. A bonyolult helyzeteket átlátva képes megtalálni a megoldásokat, tudja kit és mit kell figyelmen kívül hagyni, mikor kell erre, mikor arra kerülni. Nyugodt marad, és alkalmazkodik.

A Torontói Egyetem egyik kísérletében fiatalok és idősek agyát vizsgálták egy nevek és arcok párosításából álló feladat során. Az elvárásokkal szemben kiderült, hogy az idősebbek hasonlóan jól teljesítettek a feladatmegoldásban, mint a fiatalok, ráadásul az agyi képalkotó vizsgálat azt is kimutatta, hogy az idősebbek több agyi területet használtak fel, mint a fiatalok. Más agyi területek használatával kompenzáltak egyes idegpályák meggyengüléséért.

iStockPhoto
iStockPhoto


7. A kamaszok agya valóságos építkezési terület

Korábban úgy vélték, hogy az agy felépítése gyakorlatilag öt-hat éves korra állandósul. Barbara Strauch, a New York Times egészségügyi és tudományos szerkesztője azonban könyvében azt mutatja be, hogy a tizenévesek agya valóságos építkezési terület, ahol sok millió kapcsolat alakul ki újonnan, és sok millió kapcsolat törlődik folyamatosan.

A dopamin idegi átvivőanyag elárasztja a kamaszok agyát, fokozva a tudatosságot, az érzékenységet, a mozgékonyságot és az intenzív öröm érzésének képességét: nem más ez, mint a kockázatvállalás tökéletes receptje. Aki pedig próbált már felébreszteni egy tizenévest, az bizonyára elhiszi, hogy az alvási mintákat kialakító agyi vegyületek is óriási változásokon esnek át. A szülőknek tehát türelmesebbnek és elnézőbbnek kell lenniük ebben a korban, és azt sem árt tudni, hogy ha a gyermek ebben az időszakban zenél, sportol vagy tanul, ezek a sejtek és kapcsolatok fognak megerősödni és "beégni". Ha viszont egész nap fekszenek vagy videojátékoznak, azok a kapcsolatok maradnak fenn.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.