házasság közös élet szerelmespár párkapcsolat válás együttélés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A könnyes szemmel elrebegett "igen" a statisztikák szerint sajnos ritkán tart örökké. A párok többsége ugyanis még azelőtt belefásul a közös hétköznapokba, mielőtt kiderülhetne, mit hoz számukra a következő, közös évtized. Most annak jártunk utána, mégis mi okozza a boldog párkapcsolatok halálához vezető fásultságot.

Szerelmes hónapok, közös tervek, összebútorozás, lagzi, lakás, gyerekek, aztán a boldog nyugdíjas évek. Ebben a buborékban nagyjából benne van minden, amiről "boldog párkapcsolat" címszóval álmodozni szoktunk. Sokan dédelgetnek efféle, nagyszabású terveket, és még többen teszik meg a megvalósításhoz szükséges első nagy lépést a házassággal. A szerencséseknek bejön ez a holtomiglan-holtodiglan dolog, ők képesek boldogan és kitartó lelkesedéssel menedzselni a közös életet a választottjukkal.

Thinkstock
Thinkstock



A többiek számára azonban egészen máshogy alakul a házasságosdi. Néhányuk egy napon ugyanis arra ébred, hogy elege van. Hogy nincs tovább, betelt a pohár, most már válni kell, mindegy, mi lesz, csak legyen már vége ennek az őrületnek. Hogy miért? Vannak, akiket megcsaltak, mások félreléptek, megint mások a párjuk kibírhatatlannak ítélt problémái - pl. alkoholizmusa, erőszakossága, nemtörődömsége - miatt akarnak mihamarabb dobbantani. És vannak, akik egyszerűen "csak" úgy érzik, végleg elhidegültek egymástól. Számukra a dolgok már jó ideje megváltoztak: a kedves szavak, szerelmes csókok és "bújj hozzám" éjszakák helyére olyan nemszeretem dolgok kerültek, mint a zsörtölődés, az állandó civakodás, a kedvtelen beszélgetések, a kínos vasárnap délutánok, a puszi- és a szexmentes hónapok. Bár tehetnének érte, úgy érzik, nincs erejük tovább küzdeni, és valójában kedvük sincs építgetni az állandó omlásveszélynek kitett kapcsolatukat. Fáradtak, szomorúak, és ha a házasságuk jut eszükbe, egy pozitív gondolatuk sem akad. Tény, az utóbbi időben a szépreményű házasságok több mint fele torkollik válásba. Kíváncsi vagy, mi okozza a házasságok zuhanórepüléséhez vezető fásultságot?

Íme, a 3 leggyakoribb ok, ami miatt hamar belefásulhatunk a házasságunkba!

Thinkstock
Thinkstock



1. Nincs időm rád!

Rendszerint túlvállaljuk magunkat, így nem csoda, hogy emiatt semmire sincs időnk. Észre sem vesszük, mégis rendszeresen megtörténik, hogy nem érünk haza időben, hogy hazavisszük a munkát, így elfelejtünk vacsorát főzni, visszautasítjuk a hétvégi évfordulós pikniket, mert takarítanunk kell, és ha a nagy rohanásban meg is kérdezzük a másiktól, hogy van, a választ már csak ritkán halljuk meg. Gyakori hiba, hogy az egymásra fordított idő hiánya szép lassan megbosszulja magát: a most még boldog friss házasok tíz-húsz év alatt könnyen válhatnak fásult idegenekké, csupán azért, mert nem volt idejük megismerni egymást.

2. Az intimitás hiánya

Eleinte még alap, hogy minden szabad percünket együtt töltjük, összebújunk a moziban, az autóban és híradó közben is, becézgetjük, simogatjuk a másikat, ahogy az is, hogy kívánjuk egymást, így rendszeres szexuális életet élünk a párunkkal. Aztán egyre több, előre nem látott plusz dolog épül be az életünkbe: több feladattal járó új munkahely, túlórák, koránkelés, gyerekek. Az új játékosok pedig az intimitás helyett olyan tényezőket hoznak magukkal, mint a rutinpuszik, öleléshiányos hetek, "most-ne-mert-megint- fáj-a-fejem" esték. Szeretet ide vagy oda, az intimitás minősége gyakran kifakul a házasságokból, ez pedig csalódottá és unottá teszi a párokat.

Thinkstock
Thinkstock



3. A stressz

A hétköznapi stresszfaktorok nemcsak az idegeinket, de gyakran a párkapcsolatainkat is ízzé-porrá zúzzák. Feszültek vagyunk a leépítés miatt, a kifizetetlen fűtésszámla, a lakáshitel, a szüleink betegsége vagy a gyerek dolgozata miatt. A bennünk gyűlő, levezetetlen feszültséghalmaz pedig haraggá, tehetetlen dühvé vagy agresszióvá alakul, és - jól tudjuk - gyakran a párunkon csapódik le. Nem neki címezzük, és nem is akarjuk megbántani, mégis vele kiabálunk, őt utasítjuk vissza az ágyban és az ő kezét lökjük el, ha simogatni készül bennünket.

Mit tehetsz?

A fásultság gyakran észrevétlenül lép be az életünkbe. Úgy érezzük, nemrég még minden a legnagyobb rendben ment, most viszont már unjuk a másikat, nem akarjuk meghallgatni a problémáit, és bármit megteszünk, csak szexelni ne kelljen vele. Ha el akarjuk kerülni ezt a helyzetet, a lényeg, hogy legyünk éberek és reflektívek: figyeljük a saját érzéseinket, az igényeinket, és legyünk nyitottak a másik kívánságaira is. Ne hagyjuk, hogy az elfoglaltságaink a kapcsolatunk rovására menjenek! Szánjunk minőségi időt egymásra, de ne csak kéthetente péntekenként, hanem minden nap. Ha zsúfolt a program, akkor fél órát, vagy 10 olyan percet, amikor nem vesszük fel a telefont, nem netezünk, nem dolgozunk, hanem rá figyelünk, megérintjük, beszélgetünk vele, és figyeljünk rá, hogy az intim együttlétek és a szex se kallódjon el az évek alatt. Ami pedig a problémáinkat illeti: nyugodtan osszuk meg őket a párunkkal, de tegyünk róla, hogy ne rajta csattanjon az ostor. Mindez persze fordítva is igaz: ha úgy látjuk, hogy a párunk fásultabbá vált az utóbbi időben, mogorvább, kevésbé kedves vagy intim velünk, ne hagyjuk annyiban a dolgot, beszéljünk róla és kerítsünk időt a tartalmas együttlétekre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.