A 8 leggyakoribb fogamzásgátló módszer

szex óvszer fogamzásgátlás spirál fogamzásgátló tabletta
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Szexuális szabadság ide vagy oda, valljuk be, fogamzásgátlás terén még mindig hiányosak az ismereteink. Sokunknak a biztonságos szexről csak az óvszer és hormontabletta ugrik be, pedig már számos egyéb módszer is rendelkezésünkre áll, hogy elkerülhessük a nemkívánatos terhességet.

Thinkstock
Thinkstock

A szexualitás szerves része a hétköznapjainknak: tudjuk, milyen élettani előnyei vannak a rendszeres nemi életnek, ahogy azt is, hogyan öltözködhetünk szexisen, hogyan hozhatjuk lázba a pasikat és a partnerünktől is elvárjuk, hogy "jó" legyen az ágyban. Ebben a nagyon is felvilágosult és magabiztos közegben azt hihetnénk, hogy hasonlóan talpraesettek vagyunk akkor is, ha fogamzásgátlásról van szó.

Csakhogy a valóság azt mutatja, hogy a nők többsége egyáltalán nem, vagy csak kevéssé ismeri a biztonságos védekezés céljából rendelkezésére álló repertoárt. A miért kérdésre nem is olyan nehéz választ adni. Vannak, akik nem törődnek a problémával, és egy vállrándítással meg egy "velem úgysem történhet meg" kijelentéssel intézik el a témát. Mások azonban kínosnak érzik a dolgot, és pont hogy félelmükben kerülik el a tájékozódást, barátnőktől kérdezősködést, nőgyógyásznál puhatolózást, de még az utánaolvasást is. Hogy eloszlassunk minden tévhitet és félelmet, összegyűjtöttük a fogamzásgátlás 8 elterjedt módszerét.

1. Gumióvszer

Könnyen beszerezhető, megfizethető eszközről beszélünk, melynek legnagyobb előnye, hogy nemcsak a nemkívánatos terhességtől, de a különböző nemi betegségektől is megvéd. Hatásmechanizmusa, hogy használata során megakadályozza az ondó hüvelybe kerülését. Bár az egyik legelterjedtebb módszerrel állunk szemben, nem árt tudni, hogy a statisztikák szerint az óvszerrel védekező nők csaknem 10 száléka mégis teherbe esik.

2. Tabletta

Az, hogy az egyik legbiztonságosabb módszer a tabletta, annak köszönhető, hogy olyan hormonokat juttat a szervezetünkbe, melyek a méhnyakat áthatolhatatlanná teszik a spermiumok számára, illetve megakadályozzák, hogy a megtermékenyített petesejt beágyazódjon a méhbe. Pozitívumai közé soroljuk, hogy mérsékli a havi vérzést és a menstruációs görcsöket. Az ellentábor viszont elsősorban az olyan mellékhatásai miatt aggódik, mint a trombózishajlam, a testsúlyváltozás vagy a krónikussá váló hüvelyi folyás.

Thinkstock
Thinkstock

3. Injekció

A progesztogén nevű hormont tartalmazó injekcióra csupán 3 havonta van szükségünk, ez idő alatt pedig biztosan elmarad a menstruációnk, és annak minden negatív hozománya is. Amellett, hogy az utolsó injekciót követően 6 hónapig nem tér vissza a fogamzó képesség, olyan egyéb mellékhatásai ismertek, mint a testsúlyváltozás, pecsételő vérzés vagy csontritkulás kockázatának növekedése.

4. Méhen belüli fogamzásgátló eszköz

A műanyagból készült hurok elsősorban azoknak a 35 év feletti nőknek ajánlott, akik már voltak állapotosak. Lényege, hogy állandó jelleggel, minimális mennyiségű hormont bocsájt ki magából, méghozzá a méhen belül. Korszerű, precíz és hatékony módszer, melynek hátránya, hogy drága, és csak a nőgyógyász helyezheti fel.

5. Hüvelygyűrű

A hormongyűrű folyamatosan kis mennyiségű hormonokat bocsájt ki magából a hüvelyen belül, így gátolva meg az ovulációt. Nem olcsó mulatság, ugyanakkor előnye, hogy a tablettákkal ellentétben itt a mellékhatások jóval enyhébbek. Kényelmes, akár három hétig használható, egyszerűsége pedig abban rejlik, hogy sem a felvétel, sem a csere nem igényli a vizitet a nőgyógyásznál.

6. Pesszárium

A kisméretű gumieszközt az aktus előtt minimum 20 perccel, maximum 2 órával kell saját kezűleg a méhszájra helyezni. A szakértők azt javasolják, hogy a nagyobb hatásfok érdekében használat előtt érdemes spermaölő, ún. spermicid anyaggal is bevonni. Biztonságos, mosható, és nagyjából kétévente szorul cserére.

Thinkstock
Thinkstock

7. Spirál

A spirál egy méhen belüli fogamzásgátló eszköz, melyet a nőgyógyász helyez fel, és ötévente, amikor a csere esedékes, ő is távolítja el. Amellett, hogy olcsó, biztonságos is, hiszen megakadályozza a megtermékenyített petesejt beágyazódását. Annyiban azonban nehezített a helyzet, hogy csak a már szült nők vehetik igénybe ezt a módszert.

8. Hüvelykúp

Könnyen, egyszerűen alkalmazható megoldás, ami spermicid anyagot juttat a hüvelybe, így véd a nem kívánatos terhességtől. Hatásfoka alacsony, így nem véletlen, hogy egyéb módszerekkel, pl. tablettával ajánlott kombinálni.

Oláh-Szíjjártó Linda

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.