a nap cikke agyműtét parkinson-kór videófelvétel közvetítés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Brad Carter, a 39 éves amerikai zenész speciális pacemakert kapott az agyába, hogy visszakapja az uralmat Parkinson-kórtól remegő teste fölött. A Los Angeles-i klinika orvosai a Twitteren keresztül élőben közvetítették a beavatkozást, mégpedig videók formájában. A páciens énekelt és gitározott, amíg a fejében matattak.

Carternél 2006-ban diagnosztizáltak Parkinson-kórt, amelynek révén elveszítette a képességét, hogy gitározhasson. Az orvosok a mostani operáció alkalmával stimulálták agyának egy bizonyos területét, illetve beültettek egy agyi pacemakert is, hogy kontrollálhatóvá váljon a betegséggel járó remegés. A beavatkozás egy bizonyos pontján a doktorok arra kérték a pácienst, hogy gitározzon - ezzel segítve az elektródák beállítását.

Forrás: www.bradcarter.me/Fotó: Kevin Pazmino
Forrás: www.bradcarter.me/Fotó: Kevin Pazmino

Egy Vine nevű új közösségi portál lehetővé teszi rövid videobejátszások megosztását a szöveges üzenetek mellett - és ezen az oldalon tűntek fel pár másodperces videók az amerikai zenész agyműtétjéről. A műtétet abból az alkalomból közvetítették, hogy ez volt a Kaliforniai Egyetem Ronald Reagan Orvosi Központjának 500. mélyagy-stimulációs operációja. "Izgatott vagyok, hogy végre gitározhatok. Ez aztán a muzsika! Ennek a címe: Megint részegen" - mondta az éppen műtött Carter a kamerába.

A személyzet mindeközben Instagram fotókkal együtt közvetített olyan üzeneteket, mint például a következő: "Bőr eltávolítása, koponya átfúrása az elektróda behelyezésére." "Elektróda behelyezésre előkészítve. Beteg felébresztése folyamatban."

A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de az ilyen műtétek és a gyógyszeres kezelési lehetőségek segítenek a remegés, az izomgörcsök, a fájdalom, valamint a mozgáslassulás enyhítésében. Az operációt irányító dr. Nader Pouratian elmondta: reméli, hogy a közvetítés segít enyhíteni az érintettek félelmeit.

Nem ez volt az első gitározás agyműtét közben

Eddie Adcock világhírű bendzsógitárosnak 2008-ban agydaganat következtében a jobb keze remegni kezdett, ami miatt már nem tudott úgy játszani, mint a betegsége előtt. Az orvosok elmondták, csak egy műtét mentheti meg a karrierjét. A videón jól látszik, hogy a gitárművésznek agyműtét közben végig bendzsóznia kellett, hogy megtalálják a probléma forrását.

http://videa.hu/player?v=7vFJdh2LpQmygsaa

Ritka, de előfordu idegen nyelvtudás agyműtét után

Bár sosem járt Írországban, Chris Gregory agyműtéte után teljesen úgy beszél, mint egy helybéli őslakó. Mr. Gregory három napot töltött létfenntartó berendezéseken a műtéte után, majd amikor felébredt, a Danny Boy című ír dalt énekelgette, családja és az orvosok legnagyobb meglepetésére.

Viselkedése valószínűleg az Idegen Akcentus Szindróma (FAS) nevű igen ritka kórkép eredménye. A betegségben szenvedők idegen akcentussal, sőt időnként teljesen idegen nyelveken kezdenek beszélni.

A szakértők szerint a betegséget agyvérzés, vagy valamilyen fejsérülés váltja ki, abban az esetben, ha az agy nyelvközpontja sérül a trauma során. Ennek eredményeképpen a mássalhangzók képzési helye gyakran áthelyeződik, így pedig olyan akcentus jön létre, amelyet a beteg nem ismerhet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.