Akár üzletté is válhat a melleltávolító műtét?

mellrák daganatos betegségek műtét genetika Angelina Jolie melleltávolítás emlődaganat nőiesség rekonstrukció
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Nemrég adtunk hírt a gyönyörű testéről is elhíresült Angelina Jolie döntéséről: a hat gyermeket nevelő színésznőnél igen nagy eséllyel alakult volna ki mellrák, ezért úgy döntött, inkább megelőzi a bajt. A Life.hu utánajárt, elérhető-e ez a lehetőség hazánkban is.

Nem Angelina Jolie volt az egyetlen, aki mindkét egészséges mellét megműttette

Azokat a nőket, akik családjában előfordult már a mellrák, fokozott ellenőrzésben részesítik. Modern korunkban a rendszeres mellrákszűrésen túl genetikai tesztre is lehetőség van, mely megmutatja, milyen esélyeink vannak arra, hogy megjelenjen a gyilkos kór. A csupán 23 éves Fiona Luscombe szüleitől és nagyszüleitől is örökölte a BRCA2 nevű hibás gént, így önként döntött mindkét melle eltávolítása mellett. Ugyanezt tette a híres színésznő, Michelle Heaton is, aki a ráktól való félelmében petefészkeit és melleit is eltávolíttatta. Idén februárban pedig Angelina Jolie is követte példáját, miután megtudta, hogy 87 százalékos esélye van a mellrákra. Az előzetes gyógyszeres kezelést követően először a mellbimbóját műtötték, hogy meg tudják tartani, majd mindkét mellét eltávolították. Kilenc héttel a hosszú műtét után a színésznő implantátumokat kapott, így a felületes szemlélőnek már fel sem tűnik, hogy korábban melleltávolításon esett át.

Forrás: AFP
Forrás: AFP

Árverésre bocsátják Angelina Jolie félmeztelen fotóját



A mellrákos esetek csupán 5 százaléka alakul ki a hibás gének miatt

Dr. Molnár Katalin radiológus, onkológus szerint nem a műtét az egyetlen megoldás: "Először is le kell szögeznünk, hogy az emlőrák multifaktoriális eredetű: a stressznek, vagy az ösztrogénnek éppúgy szerepe van kialakulásában, mint az 1990 óta ismert örökletes BRCA1 és BRCA2 nevű génnek. Már hazánkban is elérhető az a teszt, mely során Budapesten vérből elvégzik a genetikai vizsgálatot, és megadják, hogy az illetőnek hány százalékos esélye van a mellrák kialakulására. Ugyanakkor tudnunk kell, hogy az összes mellrákos eset közül csupán 5 százalékban alakul ki a betegség ezen hordozott hibás gének miatt, tehát a genetikai eredetű mellrák ritka - volt olyan betegem, akinek az édesanyja fiatalon emlőrákban halt meg, ezért elküldtem az onkológiai intézetbe tesztre, és nem igazolódott, hogy neki nagyobb esélye lenne a mellrák kialakulására, mint a többi egészséges nőnek. A gén ugyanis előfordul, hogy a második generációban okoz rákot, de az is, hogy senkinél sem. A BRCA1 pedig nemcsak az emlődaganat rizikóját fokozza, de kisebb mértékben petefészekrákot és a vastagbél hasnyálmirigydaganatát is. A BRCA2 a petefészek-, a hasnyálmirigyrák és a melanoma kialakulásáért is felelős lehet. Ha annyira félünk minden betegségtől, tulajdonképpen mindenünket kivetethetnénk. Az előzetes melleltávolítás ellen szól az is, hogy létezik occult mellrák, melynek a mellben nincs kiindulási pontja, a daganat csak a környező nyirokcsomókban jelentkezik: ilyenkor hiába műtenék le az emlőt.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Említettem, hogy az ösztrogénnek nagy szerepe van a mellrák kialakulásában: a betegség 80 százaléka általában hormonfüggő. Ma már nemcsak Amerikában, de hazánkban is elérhető olyan gyógyszeres kezelés, mely során antihormonokat adunk a nőknek, így az ösztrogén nem generálja a rákos sejtek kialakulását, elszaporodását. Ez a kezelés egyfajta klimaxszal jár, de később abbahagyható, így visszatérhet a rendes menstruáció. Korábban - főleg azoknál, akiknél a petefészekrákra is esély volt - kivették a nők petefészkeit, így megszűnt az ösztrogéntermelődés - ma már nem műtenek, hanem gyógyszerekkel dolgozunk. Látható tehát, hogy nem feltétlenül az azonnali melleltávolítás az egyetlen lehetőség, ráadásul rengeteg diagnosztikai eljárás létezik, mely segítségével a félős betegek állapotát nyomon tudjuk követni. Magyarországon a jelenleg hatályos törvények szerint csak annál a nőnél végezhető OEP-támogatott melleltávolító műtét, akinél szövettani eredmények igazolják a melldaganatot - a pozitív citológiai eredmény például nem elég hozzá. Az orvosok az aggodalmaskodó nők esetében inkább szoros követést, gyógyszerszedést, akár kéthavonta végzett emlőultrahangot javasolnak, Amerikában divat a kemoprevenció. Javasoljuk a rendszeres önvizsgálatot és az orvosokba vetett bizalmat."

A mellek lecserélése hatalmas üzletté válhat a jövőben?

Kardos Klára klinikai szakpszichológus az emlőeltávolítás feldolgozásáról beszélt a Life.hu-nak: "Eddig csak olyan nőkkel találkoztam, akiknek azért vették le a mellét, mert diagnosztizálták a daganatot, preventív jellegű melleltávolítással nem találkoztam. Nem tudom elképzelni, hogy valaki a rák megjelenése előtt alávetné magát egy hosszú, megterhelő, veszélyes műtétnek.

Ha a mell, mely a női és anya zerep egyik leglátványosabb szimbóluma elvész - történjen bármilyen okból -, annak feldolgozása ugyan személyiségtől függ, de mindenképpen óriási veszteségélmény, és gyászreakciót vált ki. Az sem mindegy, hogy egy gyermektelen húszéves nőnek vagy egy hatvanéves nőnek távolítják el a kebleit. Aki úgy érzi, hogy neki még feladata van az életben, az könnyebben tudja feldolgozni ezt a veszteségélményt, mint az, aki úgy véli, melle elvesztése után már nincs tovább, vége az életének.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

A mellnek ugyanis - és ebben a médiának is órási szerepe van - kiemelt jelentősége van, fiatal lányok ezrei csináltatnak maguknak hatalmas szilikonmelleket, és vetik alá magukat veszélyes műtéteknek. Azt gondolják, hogy sikerességük és mellük mérete egyenes arányban áll egymással. A rekonstrukciós mellműtétek felvirágzásának időszakát éljük, így a melleltávolítások már nem olyan tragikusak, mint korábban, Angelina Jolie is talán könnyebben szánta rá magát a műtétre úgy, hogy tudta, hamarosan szilikonnal pótolják kebleit. Sőt, attól félek, hogy ez hatalmas üzlet lesz a jövőben: a nők nagyon féltik a mellüket, és ha az lecserélhetővé válik, akkor alacsonyabb rákkockázat mellett is megműttethetik magukat. Miközben nem tudhatjuk, a rák mikor és hogyan indul meg: ha akarja, mindig megtalálja az utat.

A színésznő esetében a gyermekei iránt érzett felelősségnek, illetve az édesanyja miatt átélt egyéni sorstragédiájának is szerepe volt a műtét elvégzésében: ezeknek óriási jelentősége van. Akinek kicsi gyermekei vannak, annál minimálisra kell csökkenteni a kockázatot - nehogy sokan ebben csupán annyit lássanak, hogy mellett lehet cserélni, mert az a dolgok súlyos leegyszerűsítése lenne.

Azt is hozzá kell tennünk, hogy a pszichoterápiának órási jelentősége van abban, hogy milyen gyorsan és hatékonyan dolgozza fel valaki azt, hogy rákos, hogy tud változtatni, fordítani az életén, hiszen minden testi betegség hátterében fontos szerepet játszanak a lelki tényezők is."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.