férfimeddőség meddőség spermabank gyermeknemzés szexualitás egészség termékenység életmód
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Stressz, alkohol, dohányzás, egészségtelen életmód, mozgáshiány, környezetszennyezés, tartós gyógyszerhasználat és helytelen öltözködés. Ezek azok az okok, amelyek miatt egyre nagyobb probléma a férfimeddőség hazánkban. A hormonmaradványokat tartalmazó csapvíz, a csökkenő spermiumszám, a tájékoztatás hiánya, valamint a családalapítás időpontjának kitolódása pedig csak fokozza a reménytelenséget.

Sokan egy kortyot sem isznak a csapvízből, mert meggyőződésük, hogy olyan gyógyszer- és hormonmaradványokat tartalmaz, amelyek súlyosan károsíthatják az emberi szervezetet - derül ki a Life.hu korábbi cikkéből. Egyre gyakrabban előforduló jelenség ugyanis a természetestől eltérő nemi jellegek megjelenése, különösen a női hormonok mennyiségének emelkedése a férfiak szervezetében.

Forrás: Thinkstock

Külföldi kutatási eredményekre hivatkozva sokan állítják, hogy a csapvíz is felelős lehet a hormonháztartás változásaiért, mivel a vizelettel együtt gyógyszermaradványok, fájdalomcsillapítók, antibiotikumok és hormonok is távoznak a szervezetből. Ezek pedig a csatornarendszeren keresztül bekerülnek a természetes vizekbe, vagyis az ivóvízbe is.

Így persze könnyű lenne azt mondani, hogy ne igyanak a férfiak csapvizet, de egy másik felmérés szerint az urakra nézve a palackozott üdítőitalok is károsak. "Legutóbb egy amerikai tanulmány talált rá bizonyítékot, hogy az italos- és ételesdobozokban alkalmazott vegyület csökkenti a spermaszámot, és rontja a hímivarsejtek mozgékonyságát" - írja egyik cikkében az Origo. Mint ismeretes, a műanyag palackokból szivárgó anyag, a biszfenol-A (BPA) a szervezetbe kerülve a legfontosabb női nemi hormonhoz, az ösztrogénhoz hasonlóan viselkedik. A Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal pedig korábban beszámolt arról is, hogy a biszfenol-A az ásványvizes palackokban is előfordulhat. "A vegyület ezen kívül a polikarbonátból készült étel- és italtárolókból (például cumisüveg, üdítős palackok, ételhordók, műanyag tányérok, mikrohullámú készülékekben használt edények stb.) kerülhet a szervezetbe."

Forrás: Thinkstock

Magyarországon ma minden ötödik pár küszködik azzal, hogy nem, vagy csak nagy nehézségek árán sikerül a gyermeknemzés. Ez azonban nem írható kizárólag a csapvíz, sem pedig a palackozott italok számlájára. A férfiakat különösen veszélyezteti az egészségtelen és mozgáshiányos életmód, a környezetszennyezés, a tartós gyógyszerhasználat, a helytelen öltözködés (például a divatos, de túl szűk farmerek) és a stressz is. Utóbbiról elsőre azt gondolnánk, hogy pusztán a női termékenységet akadályozza, ez azonban óriási tévedés.

A dohányzás, az alkohol, a drog káros hatásaihoz sem fér kétség. " Jelenleg nem tudunk olyan kábítószerről, ami ne lenne káros, ráadásul a drogok az örökítőanyagot teszik tönkre. Az alkohol nehezíti a spermiumok mozgását a spermaplazmában, májat károsító hatása pedig csökkenti a férfihormonok szintjét" - állítja prof. Dr. Papp György, a Magyar Andrológiai Tudományos Társaság (MATT) elnöke.

A MATT legutóbbi, hajdúszoboszlói kongresszusán elhangzott az a megdöbbentő tény is, miszerint hazánkban akár egymillió embert is érinthet a meddőség kérdése. Kiderült, hogy az esetek 40%-ában a férfi, 40%-ában a nő, 20%-ában pedig mindkét fél oka a sikertelenségnek. A szervezet elnöke az egyre szélesedő lehetőségekre is felhívta a figyelmet, de hangsúlyozta, hiába a többféle megoldás, a problémákkal küzdő férfiak mindössze 8-10 százaléka keres fel magától szakembert.

"Kevés információval rendelkeznek az emberek a spermabankok szolgáltatásairól is. Ezek az intézmények nem csak akkor jelenthetnek segítséget, ha valakinek donorra van szüksége a megtermékenyítéshez, vagy tumoros betegséggel küzd, és a kezelésekkel együtt járó spermaszám-csökkenés vagy vazektómia előtt lefagyasztatja az ivarsejtjeit. A spermabanki tárolás biztonságot jelent mindenkinek, aki apa szeretne lenni. Érdemes elgondolkodni a lehetőségen azoknak is, akik élsportolnak, tartósan nagy stressznek vannak kitéve, speciális körülmények között - például melegben, sugárzó vagy kémiai anyagok közelében - dolgoznak. A spermabankolás költségei kezelhetők, igazodnak a magyar bérekhez. Mindenkinek joga van a gyermekvállaláshoz, a nyugalom pedig megvásárolható" – mondta prof. Dr. Papp György a már említett konferencián.

Forrás: Thinkstock

A Life.hu megkérdezte dr. Vereczkey Attilát, a Versys Clinics Budapest Humán Reprodukciós Intézet orvosigazgatóját, mi lehet az oka annak, hogy a férfiak nem élnek azokkal a lehetőségekkel, melyekkel biztosíthatnák a saját termékenységüket. A szakértő elmondta, hogy a legnagyobb probléma a tájékoztatással és a kommunikációval van. Ugyanis nemhogy az egészséges férfiakat, de még a betegeket sem tájékoztatják megfelelően. "A rákos betegek mindössze 20-30%-a értesül arról, hogy a sugárkezelések előtt lehetősége lenne levetetnie az örökítőanyagát. Ez pedig egy igen súlyos hiba."

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy valóban igazodnak-e az árak a mai átlagember pénztárcájához. Megtudtuk, hogy a férfiak esetében az előzetes laborvizsgálatokkal együtt körülbelül 50.000 forintba kerül a beavatkozás, a korlátlan tárolás díja pedig 5-10 ezer forint között mozog évente. Egyszeri alkalommal tehát valóban vállalhatónak tűnik az összeg.

A meddőségi és endoszkópos specialista szerint fontos megjegyezni, hogy egyes külföldi országokban már nemcsak a férfiak, hanem a nők is választhatnak akár a szociális alapú ivarsejt fagyasztás lehetőségei közül is. Magyarországon azonban sajnos sokan még annak sincsenek tudatában, hogy bizonyos megbetegedések, például az onkológiai kezelés megkezdése előtt erre lehetőségük adódna a termékenység megőrzése érdekében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.