Dandora – a szeméttelep, ahol a belélegzett levegő is ölhet

betegség egészségügyi kockázat víz világnapja Dandora egészség szeméttelep
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A világ egyik legnagyobb szeméttelepe Kelet-Afrikában, Nairobiban található, ahol naponta több száz tonna hulladékkal növekszik a halálhegy.

A város nyomornegyede és a halál szagát árasztó hulladékhegy összeépült. Nincs határ az élet és a pusztulás tere között. A város legkiszolgáltatottabb rétege - ami több százezer embert jelent - otthonának tekinti a szeméttelepet is. Munkát, élelmet, életteret, magát az életet jelenti számukra a hely.

Forrás: AFP/Tony Karumba

Ebéd és csecsemősírás a véres tűk felett

Egész generációk nőnek fel a dögletes bűzt árasztó, mérgező hulladékhegyen, ahol a szemét lerakása legális. Bárki, bármit otthagyhat. Ipari, vegyi, mezőgazdasági hulladékot, sőt használt egészségügyi eszközöket, gyógyszereket, injekciós tűket is. A 30 hektáros területen, ami valamikor egy hatalmas, csodaszép völgy volt, mára gigantikus méretű szeméthalom keletkezett. Felmérhetetlen az egészségügyi kockázat, amivel a szemetet guberáló embereknek számolniuk kellene. Nem számolnak vele. Ha félnek is, egyféle fatalista nyugalommal fogadják el a helyzetet. A gyerekek a szemét között játszanak, az asszonyok ott főznek. És új élet is fogan az irdatlan szeméthalom tetején. A fém, gumi, elektronikai alkatrészek guberálásával átlagosan, naponta 2,5 dollárt keresnek az emberek.

Forrás: AFP/Simon Maina

Napokig füstölög a halál

A fővárosban naponta 2500 tonna hulladék keletkezik, ennek egyharmada Dandorára kerül. A maradék a 38 másik illegális szeméttelep valamelyikére, ahol éppúgy, mint Dandorán, semmilyen egészségügyi szabályozás nem fogja keretek közé a hulladék szállításának, elhelyezésének, tárolásának módját. Naponta lobbannak tüzek a telepen, amit eloltani szinte lehetetlen. Ha a tűz el is alszik, a lefojtott lángok füstje korommal, gyilkos gázokkal teríti be a szeméttelepet. A szeméthalom bomlásának gázai, a válogatás nélkül lerakott vegyi anyagok mérgezik a levegőt és a talajvizeket.
A kenyai főváros és a szeméttelep közelében kanyargó Nairobi folyó vize éppen ezért súlyosan mérgezett, ihatatlan. A szeméttelepen guberáló, élő, minimum 250 ezer ember ennek ellenére issza, főz vele és fürdik benne.

Forrás: AFP/Simon Maina

Hasonlóan gyilkos szeméttelepek a Föld más pontjain is találhatóak. A legismertebbek a következők:

Puente Hills Landfill: az Egyesült Államok legnagyobb szeméttelepe. Hetven éve működik, naponta 12 ezer tonna hulladék érkezik ide.
Lagus szeméttelep: a Nigériában található telepre naponta 10 ezer tonna szemét érkezik.
Nagy Csendes-óceáni szemétfolt: a hulladék jelentős része a szárazföldről sodródik ide.Hhazán területének többszörösére rúg az úszó szemétsziget.

Jardim Gramacho, Brazília legnagyobb szeméttelepe 2012-ben zárt be. A szeméttelep „életéről” Vic Muniz készített megrázó dokumentumfilmet Waste Land címmel.

2014. március 22. - Ma van a víz világnapja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.