Egészséges ételt mindenkinek!

Forrás: Thinkstock -
betegség egészség közétkeztetés dietetikus OEFI
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Míg eddig csupán ajánlások szintjén igyekezték egészségesebb ételekkel ellátni a gyerekeket, addig a 2015-ös évtől már rendelet szabályozza a közétkeztetést. A változások a bölcsődés gyerekektől kezdve a kórházi betegeken át az idősotthonok lakóiig mindenkit érintenek majd, aki közétkeztetésben részesül.

2015 január elsejétől érvénybe lépő, a közétkeztetésre vonatkozó EMMI rendelet a különböző táplálkozás-egészségügyi előírásokat módosítja. A rendelet egészen konkrét mennyiségeket, arányokat, százalékokat, gyakoriságot szab meg – tudtuk meg Fekete Krisztinától, az Országos Egészségfejlesztési Intézet dietetikusától.

A rendelet hatályba lépése hatalmas változást hozhat azokban az intézményekben, ahol a közétkeztető az elmúlt 20-30 évben nem korszerűsítette menüsorát.

Forrás: Thinkstock

Íme, a legfontosabb változások!

A rendeletben főként az egészségügyi kockázatot jelentő túlzott zsiradék-, só- és cukorfogyasztás kérdései jelennek meg. A napi kalóriaszükséglet például óvodai korcsoport esetén 1350-
1650 kcal/nap, és ebben 0,3 liter tejet vagy ennek megfelelő mennyiségű kalcium tartalmú tejterméket, 2 adag zöldséget és gyümölcsöt – ebből legalább az egyiknek frissnek kell lennie –, valamint 2 adag gabonaalapú élelmiszert – amelyből 1 egy adagnak teljes kiőrlésűnek kell lennie – kell felszolgálni, ami lényeges változást jelent az eddigi étkezésekhez képest. Fontos módosítás, hogy a hétköznapokban igen gyakran fogyasztott burgonya bár zöldség, nem tartozik majd bele a napi zöldségadagba. Főfogásként az eddig megszokott piskótakocka vagy aranygaluska sem szerepelhet majd, hiszen azok az édesség kategóriába tartoznak, és nem adhatók önálló második fogásként. A bő zsírban sült ételek heti adagját is maximalizálták, ráadásul azoknál az ételeknél, alapanyagoknál, melyek hosszú távon fogyasztva egészségügyi kockázatot jelentenek, nemcsak gyakoriságot, de minőséget is megszabnak.

Jó hír az allergiásoknak

A tejtermékeknél ez az iskolás korosztálytól felfelé csakis zsírszegény tej felhasználását jelenti majd, és napi fél liternyi tej, vagy ennek megfelelő kalcium tartalmú tejtermék nyújtása lesz kötelező. A hozzáadott sót tartalmazó mártásporok, szószok tiltólistára kerülnek, az adott, korcsoportonként meghatározott napi energiamennyiségen belül pedig adagonként is meg lesz szabva, hogy mennyi lehet a szénhidrát-, a zsír-, a rost- és a fehérjebevitel. Mindemellett végre azok a gyerekek és szülők is fellélegezhetnek, akik eddig speciális diétájuk miatt kényelmetlenségekkel küzdöttek.

Januártól ugyanis minden közétkeztetőnek biztosítania kell a diétás étkeztetést: azoknak a gyerekeknek, akik orvos által diagnosztizált olyan jellegű betegségben szenvednek, mely diétázást igényel – például cukorbetegség, különböző táplálékallergiás megbetegedések – speciális ételeiket minden esetben biztosítani kell. Mivel erre nincs minden konyha felkészülve, más, a környéken működő közétkeztetőtől is megrendelhetik a meghatározott adag ételt.

Forrás: Thinkstock

Segítsünk mi is

A rendeletben foglalt szabályok betartását természetesen rendszeresen ellenőrzik majd, ráadásul nemcsak mennyiségi, hanem minőségi ellenőrzések is lesznek, melyek során analitikai laborvizsgálatokkal vizsgálják meg, hogy az adott menüsor tartalmazza-e a meghatározott vitaminokat és ásványi anyagokat.
A cél viszont az, hogy az elkészült egészséges ételt meg is egye az a gyermek, ehhez pedig szükség van a közétkeztető, a konyha részéről kreativitásra, újdonságok, új technikák bevezetésére, a pedagógusok és a szülők részéről pedig a támogatásra - hangsúlyozta Fekete Krisztina, az Országos Egészségfejlesztési Intézet dietetikusa. "A gyerekeket először is meg kell ismertetni az új ízekkel, beszélgetni velük akár az iskolaújságokon, iskolarádiókon keresztül az újfajta ételekről, a szülőket az értekezleteken megkérni, hogy segítsenek az elfogadás kialakításában, különböző módokon érdekessé tenni az új ízeket, ételeket. Időre és összefogásra van szükség, míg a gyermekek kíváncsiak lesznek az új ízekre, míg elérjük azt, hogy egy jóllakott, elégedett, a szája szélét megnyaló gyerek áll fel egy étkezés után.”

Mi kerül a tányérra?

A Life.hu is foglalkozott már a közétkeztetés kérdésével. A Mi kerül a tányérra? Bulgur, kuszkusz és hajdina - reformfalatok a közétkeztetésben? című videócikkben riporterünk, Kéky Kira Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkárral, valamint Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkárral beszélgetett a közétkeztetésről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.