Ritka betegségek a filmvásznon

film ritka betegség
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Betegnek lenni senki sem szeret – egy ritka, még az orvosok számára is rejtélyt jelentő kórkép azonban nem csupán az illető egészségét, hanem az egész életét megkeserítheti. Az alábbi filmek főszereplői ritka betegségeket hoznak közelebb a nézőkhöz, történetük pedig bárki számára példa lehet arra, hogy kitartással és elszántsággal bármit el lehet érni.

Eszeveszett küzdelem

Mit tennél, ha kiderülne, hogy a gyermeked ritka genetikai betegsége miatt a tudomány jelenlegi állása szerint mindössze 9 évet élhetne? John és Aileen három csemete büszke szülei, boldogságukat azonban beárnyékolja a tény, hogy három gyermekük közül kettőjüket az úgynevezett Pompe nevű kórral diagnosztizálták. Ez a betegség a glikogén felhalmozódását okozza a sejtekben, aminek következtében a belső szervek izmai és az idegsejtek is elhalnak. A házaspár egyetlen reménye egy visszavonult, makacs és önfejű genetikus, akivel együtt minden erejükkel azon vannak, hogy megtalálják a betegség ellenszerét.

A mindenség elmélete

A 2015-ben Oscar-díjra jelölt film nem csupán Stephen Hawking munkásságát, életét és személyét hozta közelebb hozzánk, földi halandókhoz, hanem ritka betegségét, az ALS-t is. A világszinten ismert vezető elméleti fizikust 21 évesen diagnosztizálták a mozgatóidegeket megtámadó betegséggel, amelynek következtében az akaratlagos izmok fokozatosan elgyengülnek, majd elsorvadnak. Az ALS gyógyítása egyelőre nem ismert, a túlélési esélye átlagosan 3,5 évre datálható. Stephen Hawkingnak is orvosai mindössze 2 évet adtak, ő azonban évtizedekkel élte túl a neki jósolt időt. A főszerepet alakító Eddie Redmayne-t 2015-ben Oscar-díjjal jutalmazták a filmben nyújtott alakításáért.

Az óriás

Kevin és Max egymás ellentétei, egy dolog mégis közös bennük: mindketten egy-egy ritka betegségben szenvednek, ami miatt mindkettőjüket különcnek tartják és csúfolják az iskolában. Kevin az úgynevezett Morquio-szindrómában szenved, amire jellemző az alacsony növés és a csontdeformitás, valamint az enyhe értelmi fogyatékosság, Max azonban Kevinnel ellentétben testileg túlméretezett, az iskolában pedig bukdácsol. A két fiú végül tanulópár lesz, ám a tanórákra való készülés helyett úgy döntenek, inkább kedvenc meséjükbe, Arthur király történetébe lehelnek új életet.

Lorenzo olaja

Az igaz történeten alapuló film főszereplője Lorenzo Odone, akit mindössze 6 éves korában támadott meg egy súlyos idegsorvadásos betegség, az úgynevezett adrenoleukodisztrófia (ALD). A betegség lényege, hogy a sejtekben annyi zsírsavat halmoz fel, hogy azok súlyosan károsítják az agy idegrostjait. A kisfiúnak orvosai mindössze 2 évet adtak, szülei azonban nem hajlandóak belenyugodni a diagnózisba. Édesapja, Augusto Odone minden erejével azon van, hogy enyhítse a betegség tüneteit és a vele együtt járó rohamokat. Így kísérletezi ki a speciális olíva- és repceolajból készült keveréket, amely a Lorenzo olaja nevet kapja. A készítmény egyébként nagy vitákat váltott ki tudományos körökben, egy később készült kutatás azonban megállapította a hatékonyságát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.