Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az egészség a legnagyobb kincs, ha pedig a gyermekünk egészségéről van szó, akkor fokozottan igaz ez az állítás. Az omega-3 zsírsav pedig egy olyan tápanyag, amely nem csak a felnőttek, de a gyerekek egészségének is alapköve lehet.
Az omega-3 zsírsav felnőttekre gyakorolt pozitív hatásairól már sokat olvashattunk: véd a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben, gátolja a gyulladásokat, erősíti az immunrendszert, csökkenti a daganatos megbetegedések esélyét, de a depressziót, Alzheimer-kórt, sőt az asztmát is pozitív irányba befolyásolhatja.
Omega-3 a gyerekeknél
Az omega-3 zsírsav azonban nem csak a felnőttkori betegségek megelőzésében kulcsfontosságú, de a legújabb kutatások szerint a gyerekek fejlődésében is komoly szerepet játszhat.
Az omega-3 zsírsav, köztük is a DHA kedvezően hat az agy fejlődésére valamint javítja a koncentrációt és a tanulási képességeket. Ennek oka, hogy a DHA elősegíti az idegsejtek közötti kommunikációt, márpedig, ha ez gördülékeny, akkor a tanulás és a koncentráció is könnyebben megy. A legkisebbeknél – akár 1 éves kor körül – növeli a figyelmet, az óvodás korúaknál jótékonyan hat a szavak megtanulására, az iskolásoknál pedig a tanulás segítése mellett megfigyelhető volt, hogy az omega-3 készítményt szedő gyerekek sokkal kevésbé stresszesek és a viselkedésük összességében kiegyensúlyozottabb. Sőt egyes kutatások szerint az omega-3 az ADHD tüneteinek enyhítésére is alkalmas.
Az omega-3 zsírsavnak nem csak az agyra gyakorolt hatása jelentős a gyerekek szempontjából, de csökkenti a gyulladásos típusú megbetegedések előfordulási esélyét, támogatja az immunrendszert és felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat, amely kifejezetten pozitív tulajdonság, hiszen az óvodás és kisiskolás korosztály sokszor szenved a közösségben összeszedett nyavalyáktól.
Amellett, hogy az esszenciális zsírsavak jó hatással vannak az agy szürkeállományára és az immunrendszerre, támogatják a melatonin termelést is, amely döntő szerepet játszik abban, hogy mélyen aludjon a gyermek és így kipihenten ébredjen. Egy 2014-es kísérlet szerint, azok a gyerekek, akik rendszeresen omega-3 zsírsavat kaptak kevesebbszer ébredtek fel éjszaka, sőt átlagosan 1 órával többet is aludtak.
Egyre több gyermeknél figyelhető meg az ekcéma, azaz az atópiás dermatitisz kialakulása, amely viszketéssel, gyulladt bőrrel és ebből fakadó rossz közérzettel jár. Ez a betegség a felnőtteknél is komoly életminőségromlást eredményezhet, de a gyerekeket még súlyosabban érintheti az állandó bőrviszketés, sebfájdalom és sokszor a vörös, hámló foltok miatti kirekesztés, megbélyegzés. Az omega-3 zsírsav azonban gyulladáscsökkentő hatása miatt jelentős javulást és gyorsabb gyógyulást eredményezhet az ekcéma esetében is, mivel meggátolják a gyulladásos fehérjék képződését.
Az omega-3 zsírsav tehát mind a felnőttek, mind a gyermekek egészségének megőrzésében komoly szerepet játszhat, így érdemes beiktatni az étrendbe az olyan élelmiszereket (pl. tengeri halak, dió), amelyek tartalmazzák ezt a fontos anyagot vagy olyan étrendkiegészítőket szedni, amelyek ellátják a szervezetet a megfelelő mennyiségű omega-3 zsírsavval.
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.