Félelmetes, ahogyan a koronavírus az agy szürkeállományára hat

Forrás: Shutterstock -
agy kutatás koronavírus
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Kutatások kimutatták, hogy csökkent az agyban a szürkeállomány azoknál a koronavírusos betegeknél, akik oxigénellátásra szorultak, vagy sokáig magas lázzal küzdöttek.

Komolyan befolyásolhatja az agy működését a koronavírus azoknál a betegegeknél, akiknek oxigénellátásra volt szükségük a betegség alatt vagy magas lázuk volt hosszú ideig.

A Georgia Állami Egyetem kutatásából ugyanis kiderült, az ő esetükben csökkent a szürkeállomány térfogata az agy frontális-temporális hálózatában. Ez pedig azt eredményezte, hogy még hat hónappal a felgyógyulást követően is megfigyelhető volt, hogy csökkent a mobilitásuk.

A fotó illusztráció. Forrás: Shutterstock

Az agyunk szürkeállománya az információfeldolgozásban tölt be fontos szerepet, az itt megjelenő rendellenségek komolyan befolyásolhatják az idegsejtek kommunikációját.

A vizsgálat során 120 ember CT felvételeit nézték meg, közülük 58-an voltak koronásak. A Covidon átesett pácienseknél azt állapították meg, hogy csökkent a szürkeállomány. Akinek erősebb fájdalmaik voltak a betegség alatt, azoknál ez még nagyobb mértékben figyelhető meg – írja az Eurekalert.

Ez magyarázatot adhat arra is, miért jellemző a Covidon után sokaknál a hangulatingadozás és a mentális problémák.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.