Melyek a klímaváltozás hatásai az egészségünkre?

Forrás: Shutterstock -
klíma hőmérséklet magazin egészség
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A szakemberek a klímaváltozás okozta egészségkárosító hatásokra az 1990-es évek elején kezdtek felfigyelni. 

A klímaváltozás a 21. század legsúlyosabb környezetet-egészséget érintő problémája. Magyarországon a legfőbb egészségi kockázatot az extrém hőmérsékletek jelentik. A hőhullámok a krónikus keringési-, anyagcsere-, légzőszervi- és mentális betegségekben szenvedőket, valamint az időseket és a gyermekeket érintik leginkább. Az utóbbi néhány évben a hőhullámos napok alatt a napi halálozás országosan átlagban 15%-kal nőtt.

A klímaváltozás nemcsak ránk, emberekre lesz hatással, de az egyes állatok által terjesztett fertőző betegségek térbeli és időbeli megjelenésére is. Magyarországon főként a kullancsok által terjesztett Lyme-kór válik majd gyakoribbá, de a szúnyogok által terjesztett betegségek is megjelennek. A növekvő hőmérséklet miatt egyre gyakoribbá válnak az egyes mikrobiális eredetű élelmiszer-fertőzések és mérgezések. De számolni kell az allergén növények változó elterjedésével is.

Az ázsiai tigrisszúnyog arbovírusos kórokozók hordozója Forrás: Shutterstock

Tudományos megállapítások alapján a 20. század második felében észlelt 0,5°C-os melegedés emberi eredetű, és gyakorlatilag ki lehet zárni, hogy ez a környezetünk állapotában végbement természeti ingadozás.

A hőhullámok hatásaival 2003-ban kezdtek el foglalkozni Európa-szerte, Nyugat-Európában több mint 70 000 ember halálát okozta a tartósan fennálló magas hőmérséklet. A hőmérséklet jelentősen befolyásolja az egészségi állapotot. A legtöbb, hőséggel kapcsolatos megbetegedés a hőszabályozó rendszer különböző súlyosságú zavarát jelenti.

Szervezetünk a nagy meleghez néhány nap alatt képes alkalmazkodni, azonban a nem mindennapi hőviszonyok nagyon leterhelik a szervezetet, és csak egy hosszabb folyamat keretein belül tudunk alkalmazkodni, ami akár hosszú éveket is igénybe vehet. A hosszú távon történt változások a rövidtávúakkal ellentétben stabilak és tartósan fennmaradnak.

Ha hosszan tartó alkalmazkodásről beszélünk, akkor kevesebbet izzadunk, alacsonyabb a sóbevitelünk, és kisebb mértékben növekszik a test maghőmérséklete, valamint a pulzus kisebb mértékben emelkedik adott hőterhelés esetén. A meleghez való alkalmazkodást azonban több tényező is megakadályozhatja. A hőhullámok negatív hatásainak veszélyeivel szemben a legérzékenyebbek a krónikus betegségekben szenvedők és a gyermekek.

A nem mindennapi hőviszonyok nagyon megterhelik a szervezetet Forrás: Shutterstock

A magas hőmérséklet okozta betegségek kezelésénél lényeges szempont a test hűtése, a folyadék- és elektrolitpótlás. A megfelelő terápia kialakításánál érdemes figyelembe venni, hogy a hőmérséklet mindig hatással van az egyes kórképek lefolyására, illetve a gyógyszerek hatásaira és a tárolási körülményekre.

Egyes gyógyszerek hatással vannak a testhőmérsékletre, hiszen vannak olyan a vegyületek, amelyek csökkentik a hőleadást a bőr ereinek szűkítésével. Más vegyületek azonban növelik a hőtermelést. A vízhajtó hatású gyógyszerek növelik a napi vizeletmennyiséget, ami, ha nem pótolják az elvesztett folyadékot, kiszáradást is okozhat. Egyes gyógyszereknek és mérgeknek testhőmérséklet-növelő hatásuk van. A krónikus betegek és általában az időskorúak egyszerre több gyógyszert is szedhetnek. A különböző gyógyszerek negatív hatással lehetnek a hőregulációra, de óvatosságra is intenek.

Ez is érdekelhet: Drámai és helyrehozhatatlan klímaváltozásra kell számítani: gyengül a Föld "életjele"

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.