Hallottál már a perimenopauzáról? Ezek az árulkodó jelei

Forrás: Shutterstock -
egészség menopauza jelek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A menopauza átmeneti időszaka, a perimenopauza a negyvenes évek közepén kezdődik, amikor a nők testében az ösztrogénszint csökkenni kezd. Ez gyakran kellemetlen tüneteket eredményez, mint például izzadás, szabálytalan vérzés és csökkent szexuális vágy. Bár ezek a tünetek általában ártalmatlanok, néha más okok is állhatnak a háttérben.

Hőhullámok és éjszakai izzadás

Az ilyen kellemetlen tünetekkel a nők 75-80 százaléka találkozik, bár az intenzitásuk és időtartamuk egyénenként eltérhet. Azonban hirtelen fellépő hőhullámok és erős éjszakai izzadás esetén érdemes kizárni a pajzsmirigybetegséget, vagy a Hodgkin-limfómát (a nyirokrendszer rosszindulatú daganatos betegsége) is. Ha a pajzsmirigy problémát okoz, egyéb tünetek is jelentkezhetnek, mint például szapora szívdobogás, súlyvesztés, vagy extrém fáradtság. A Hodgkin-limfóma esetén pedig a jellegzetes tünetek közé tartozik a nyirokcsomók duzzanata, tartós fáradtság, láz, hidegrázás és megmagyarázhatatlan gyors fogyás. Fontos megjegyezni, hogy ha a tüneteket nem a perimenopauza okozza, akkor az életmódbeli változások és a különböző gyógynövények nem enyhítik a panaszokat.

Forrás: Shutterstock

Alacsony libidó

Az ösztrogénszint csökkenése miatt a hüvely kevésbé képes nedvesedni és elveszti rugalmasságát, ami kellemetlenné teheti a szexuális életet. Ebben az időszakban a nők libidója is gyakran csökken. Egy nemrégiben végzett tanulmány szerint azok a nők, akik más tünetekkel is küzdenek, még hangsúlyosabb mértékű libidócsökkenést tapasztalnak. Fontos azonban megjegyezni, hogy az alacsony szexuális vágy, hasonlóan a hangulatváltozásokhoz, néha a depresszió tünete lehet. Szakemberek szerint a depresszió és a szexuális problémák kölcsönhatásban vannak egymással, és mindkettőt kezelni kell. Ha a depresszió jelei is jelen vannak, például tartós szomorúság, amely befolyásolja a mindennapi tevékenységeket, fontos orvosi segítséget kérni.

Szabálytalan menstruációs vérzés

A hormonális változások miatt a menstruációs vérzés szabálytalanná válhat. Megváltozhat a vérzés hossza, erőssége, és akár ki is maradhat, vagy hosszabb idő telhet el két menstruáció között. Bár a szabálytalan ciklus normálisnak tekinthető ebben az időszakban, ha a vérzés nagyon erős, több mint 2 hétig tart, vagy ha két menstruáció között nem telik el legalább három hét, illetve, ha a szexuális együttlét után vérzés lép fel, fontos orvoshoz fordulni. Ezek a tünetek ugyanis más betegségek, mint például az endometriózis, ciszta, polip vagy kismedencei gyulladás jelei lehetnek, és nem feltétlenül utalnak a menopauza közeledtére.

Hangulatváltozások

A menopauza felé közeledve a nők mintegy negyede érzi, mintha érzelmi hullámvasúton ülne. A hormonális ingadozások, a munkahelyi és otthoni stresszhelyzetek, az éjszakai izzadás miatt zavart éjszakai alvás, a test megváltozása, és az öregedés lelki és fizikai tünetei mind hozzájárulhatnak az érzelmi instabilitáshoz. Azonban fontos megjegyezni, hogy gyakran a kialakult depressziónak semmi köze nincs a menopauzához, és ezért érdemes pszichológushoz fordulni. Bármilyen okból is adódjon a depresszió, számos hatékony kezelési módszer áll rendelkezésre a depresszió elleni küzdelemben.

Forrás: 123rf.com

Heves szívdobogás

A perimenopauzában jelentkező heves szívdobogás valószínűleg a nagy mennyiségben termelődő stresszhormonokhoz, például az adrenalinhoz köthető, és néhány perccel a hőhullámok előtt jelentkezik. Ez a folyamat hasonló a meneküléshez: heves szívdobogás, gyors légzés és emelkedett vérnyomás jellemzi. Bár a szakemberek azt mondják, hogy általában a heves szívdobogás ártalmatlan és a menopauza természetes velejárója, mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni. Néhány egyszerű vizsgálat segítségével kizárhatók olyan állapotok, mint a szívritmuszavar, szívelégtelenség vagy pajzsmirigyproblémák.

Fontos megérteni, hogy a menopauzához kapcsolódó tünetek és panaszok sokszínűek lehetnek, és az egyénenkénti tapasztalatok változhatnak. Ha bármilyen, aggodalomra okot adó tünetet tapasztalsz, vagy ha kétségeid vannak a menopauzával kapcsolatban, mindig ajánlott orvoshoz fordulni. Az orvos segítséget nyújthat a helyes diagnózis felállításában és a megfelelő kezelési lehetőségek megvitatásában - írja a Diéta és Fitnesz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.