A hőség miatt több vizet iszunk, és az egész szervezetünk hálás ezért

A,Woman,Is,Drinking,Water,While,Standing,By,A,Lake.
Shutterstock/Copyright (c) 2024 LTim/Shutterstock. No use without permission. - LTim
dehidratáció folyadék vízivás
A tikkasztó melegben gyakrabban vagyunk szomjasak, ilyenkor többet kell innunk. Túl azon, hogy jobban bírjuk a hőséget, a napi megfelelő mennyiségű vízivás az egész szervezetünk számára fontos.

A testünk közel hatvan százaléka víz, így a folyamatos folyadékpótlás elengedhetetlen ahhoz, hogy szervezetünk megfelelően működjön, ám nem mindegy, milyen fajta folyadékkal pótoljuk a már elhasznált víz készletet. Rengeteg pozitív hatása van annak, ha elhagyjuk a cukros üdítőket – az alkoholról nem is beszélve – és kizárólag tiszta vizet iszunk. Mutatjuk, milyen előnyökkel jár a vízivás.

Az arcbőrre is hatással van a vízivás.
A megfelelő mennyiségű vízivás megszépíti az arcbőrt.
Forrás: Shutterstock

A kellő mennyiségű vízivás enyhíti az ízületi fájdalmakat 

A vízivás segít megelőzni az ízületi fájdalmakat. A dehidratáció is okozhat ízületi problémákat, mivel a csigolyák között folyadék található, és az ízületi porcokat is mintegy 80%-ban víz alkotja. A folyamatos dehidratált állapot következtében az ízületek nem működnek megfelelően. Elegendő napi vízfogyasztással azonban elkerülhetők az ízületi bántalmak.

Segít izzadni

A verejtékezés segít a testet optimális hőmérsékleten tartani, hogy minden szerv megfelelően tudjon működni. Nyári forróságban akár 3-5 liter izzadságot is el tud párologtatni az ember. Az izzadás során testünk nemcsak vizet, hanem ásványi anyagokat is veszít. A megfelelő folyadékbevitel segít pótolni ezeket az ásványi anyagokat, elősegítve az izmok megfelelő működését.

Csökkenti a vesekő kockázatát

A vesekő kialakulása egyre gyakoribb probléma manapság. A betegség kialakulásának mind életmódbeli (stressz, kevés testmozgás), mind táplálkozási (egészségtelen táplálkozás, kevés vízfogyasztás) okai ismertek. A víz viszont segít felhígítani a vizeletben található sókat és ásványokat, amelyek vesekövet eredményező kristállyá alakulhatnának.

Élénken tartja az elmét

A víznek kulcsfontosságú szerepe van szervezetünk működésében. Különösen igaz ez agyunkra. A napi ajánlott folyadékbevitel esetén az agysejteknek jobb az ellátása friss, oxigéndús vérrel, és így az agy megfelelően tud működni. Enyhe kiszáradás csökkenti a koncentrációs képességet, és ronthatja a rövid távú memóriát.

Segít a fogyásban

Minél többet iszunk, annál kevésbé leszünk éhesek. A rendszeres vízivás kiváló étvágycsökkentő hatással bír. Közvetlenül ébredés után, valamint a főétkezés előtt fél órával egy nagy pohár víz elfogyasztása kellemesen eltelíti a gyomrot, csökkenti a kalóriabevitelt, így kevesebb ételt kívánunk az egyes étkezések alkalmával.

Hidratálja a bőrt

A megfelelő mennyiségű víz fogyasztása belülről hidratálja a szervezetünket, legfőképpen a bőrünket, ami így friss és ragyogó lesz. Emellett csökkenti a narancsbőrt és feszesíti a bőr felszínét. Természetesen a napi két liter folyadék elfogyasztása fontos, de külső segítségre is szükségünk van a szép és fiatalos bőr eléréséért és megtartásáért. A kiszáradás ugyanakkor nagyon hamar megmutatkozik a bőrünkön is.

A túl sok víz is rossz 

A dehidratációhoz hasonlóan ugyanis a túlhidratálás szintén veszélyes lehet, a többi között hyponatraemiát, azaz vízmérgezést okozhat. Az állapot lényege, hogy a vízbevitel mértéke meghaladja a vese nátriumkiválasztó képességét, amely rohamokhoz vezethet, de kómát és halált is előidézhet.

Napi ajánlott vízfogyasztás életkor szerint: 

  • 1-3 évesek: 1,1-1,3 liter 
  • 4-8 évesek: 1,6 liter 
  • 9-13 éves lányok: 1,9 liter 
  • 9-13 éves fiúk: 2,1 liter
  • 14 év fölött – nők: 2 liter 
  • 14 év fölött – férfiak: 2,5 liter

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.