Terhesség és aranyér: hogyan előzhetjük meg a kellemetlenségeket?

terhes, terhesség, has
Shutterstock - Natalia Deriabina
szponzorált tartalom terhesség aranyér
A terhesség alatt számos fizikai és hormonális változás következik be a női testben. Ezeknek a változásoknak sokszor olyan kellemetlen következményei lehetnek, mint például az aranyérbetegség kialakulása. A meleg idő és a fizikai aktivitás is növelheti a gátra nehezedő nyomást, amely fokozza az aranyér kockázatát. Érdemes tisztában lennünk az aranyér tüneteivel és a megelőzés módjaival, hogy a terhesség időszaka a lehető legkényelmesebb legyen.

Virág 31 éves. A terhessége harmadik trimeszterében járt, amikor először tapasztalta az aranyér tüneteit. Egy meleg nyári napon, amikor sokat volt talpon, a vécén egy furcsa, kellemetlen érzésre lett figyelmes. Eleinte nem tulajdonított neki nagy jelentőséget, de amikor a furcsa érzés székelés közben állandósult és fájdalommal járt, orvoshoz fordult. Az orvosa megnyugtatta, hogy csak aranyere van, ami a terhesség miatt alakult ki.

Terhesség és aranyér

Forrás: Shutterstock

Hogyan alakulhat ki aranyér a terhesség alatt?

A terhesség alatt a női test jelentős hormonális változásokon megy keresztül. A progeszteron nevű hormon, amelynek a terhesség során magasabb a szintje, ellazítja a kötőszöveteket, köztük az érfalakat, így azok könnyebben kitágulhatnak. Emellett a növekvő méh is egyre nagyobb nyomást gyakorol a medence vénáira, ami szintén hozzájárul az aranyér kialakulásához. A meleg idő és a fizikai aktivitás tovább növelheti a hasűri nyomást, ami súlyosbíthatja a helyzetet.

Hirdetés

Az aranyér tünetei:

  • Viszketés és irritáció: az aranyér gyakran viszketéssel és irritációval jár a végbélnyílás körül.
  • Fájdalom és kellemetlenség: ülő helyzetben vagy székletürítés közben fájdalom jelentkezhet.
  • Vérzés: az aranyér gyakran vérzik, különösen székletürítéskor. A vér élénkpiros, és a széklet felszínén vagy a WC-papíron látható.
  • Duzzanat: a végbélnyílás körül duzzanat és csomók jelenhetnek meg.

Mit tehetünk az aranyér megelőzése érdekében?

Megfelelő hidratáció: naponta legalább 8 pohár vizet kell fogyasztani a széklet lágyításához és az emésztés elősegítéséhez.
Rostban gazdag étrend: az étrendbe érdemes sok rostot beiktatni, például gyümölcsöket, zöldségeket és teljes kiőrlésű gabonákat.
Kerüljük a hosszú ideig tartó állást és ülést: próbáljunk meg pihenni, amikor csak lehet, és ha sokat kell állnunk, viseljünk kompressziós harisnyát.
Kíméletes mozgás: sétáljunk egy kicsit minden nap, de kerüljük a túlzott fizikai terhelést és a nagy melegekben való tevékenykedést.
Hideg borogatás: ha már kialakult az aranyér, a hideg borogatás enyhítheti a fájdalmat és a duzzanatot.
 

A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.

Hirdetés

A Proktis-M végbélkúp és a Proktis-M plus végbélkenőcs vény nélkül kapható gyógyászati segédeszközök.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

https://www.proktis.hu/

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.