Durván felgyorsíthatja az öregedést a stressz

Shutterstock - Prostock-studio
stresszhormon biológiai életkor öregedés stressz
Az egész szervezetre ártalmas hatása lehet, ha állandó feszültségben vagy. De emellett a stressz öregít is, és ez nemcsak a bőrödön, az egészségi állapotodon is hamar látszani fog.

A biológiai életkor nem az eltelt évek számát veszi figyelembe, hanem azt, hogy mennyire használódott el a testünk a saját életkorunkhoz képest. Ha azt hallod, hogy a stressz öregít, akkor ilyen értelemben kell érteni, és nemcsak arról van szó, hogyan érzed magad a bőrödben, hanem, hogy a szervezetedben az öregedési folyamatokat mennyire gyorsította fel az állandó feszültség.

Brutális, amilyen gyorsan a stressz öregít
Nemcsak kellemetlen, a stressz öregít is. Forrás: Shutterstock

Az életmód a kulcs

A biológiai életkort az életmódunk nagyban meghatározza: az étkezés, a káros szokások (dohányzás, alkoholfogyasztás), a szociális viselkedés, vagyis az, hogy milyen kapcsolataink vannak, és hogyan töltjük a szabadidőnket. Emellett természetesen vannak genetikai és testi adottságok, melyek befolyásolhatják a biológiai életkort, ám egy német kutatás során kiderült, hogy az öregedés ütemét csak 25%-ban határozzák meg ezek. Ha életmódról van szó, akkor a stressz elkerülése is fontos, hiszen ezeket a belső öregedési folyamatokat drámaian felgyorsíthatja.

Alattomos, ahogy a stressz öregít

Könnyen lehet, hogy az állandó stressz miatt nyúzottnak és kimerültnek érzed magad, de ahogy a stressz öregít, az túlmutat az egyszerű tüneteken. Kutatások szerint a kezeletlen stressz hatására egyes DNS-szálak hossza lerövidül a szervezetben. Stressz során a szervezet stresszhormonokat, többek között kortizolt és adrenalint termel, melyekre igazi vészhelyzetben szükségünk van, de ha hosszan fennáll a magas szint, az nagy károkat okozhat, például hajlamosíthatnak a szívbetegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulására. A tartós stressz az immunrendszert is legyengítheti.

Megfordítható a folyamat

Szerencsére a biológiai óra visszatekerhető, vagyis ha bevezetsz bizonyos életmód változtatásokat, a biológiai életkorod helyreállhat, és elháríthatod a stressz okozta károkat. Íme néhány praktika, melyekkel lehetséges az öregedés lassítása:

1. Mozogj

A rendszeres testmozgás nemcsak fizikailag, de lelkileg is rendben tart, és lassítja a mentális öregedést is.

2. Keress közösséget

Napjainkban könnyű elszigetelődni, pedig kapcsolatokra szükségünk van. Keress olyan társaságokat, ahol barátokra találhatsz, és a meglévő kapcsolataidat is ápold.

3. Menj a szabadba

A friss levegő, a napfény, a természet illatai és hangjai egyből jót tesznek a lelkednek, és ha rendszeresen tartózkodsz a szabadban, a biológiai életkorod is csökkenni fog.

4. Mobilozz kevesebbet

Az online világ hasznos és szórakoztató, de ha nem limitálod, mennyit lógsz a közösségi oldalakon, a stressz-szinted az egekbe nőhet.

5. Pihenj eleget

Ne vedd félvállról az alvást: legyen meg minden éjszaka a 7-9 óra. A mélyalvás során a szervezetben különféle hormonok termelődnek, melyek segítik a sejtek regenerálódását, és lassítják az öregedési folyamatokat.


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.