Tudtad? Ez a 7+1 jel valójában az inzulinrezisztencia tünetei közé tartozik

Aggasztó egészségi állapot az inzulinrezisztencia, mely nagy lépés a cukorbetegséghez vezető úton. Amennyiben még idejében sikerül azonosítani az inzulinrezisztencia tüneteit, a folyamat még visszafordítható. Összeszedtük, milyen jelekre kell figyelni.
Az inzulinrezisztencia egy olyan szénhidrátanyagcsere-zavar, mely akkor alakul ki, amikor a sejtek glükóz felvételét segítő inzulin nevű enzimre érzéketlenné válnak. Erre a hasnyál-mirigy fokozott inzulin termeléssel válaszol, hogy fenntarthassa a megfelelő vércukorszintet.
A fokozott munkában a sejtek azonban előbb-utóbb kimerülnek, így jelentősen visszaesik az inzulin termelése.
Ez egyenes út a prediabétesz kialakulásához, ami után nem kell sok idő a kettes típusú cukorbetegség kialakulásához, mely már egy visszafordíthatatlan folyamat.
Addig, amíg a fokozott inzulintermeléssel fent van tartva a vércukorszint, jellemzően még nem érzékelik a tüneteket, általában előrehaladott állapotban szoktak vizsgálatra menni. Ahogy a sejtek elkezdenek kifulladni, emelkedik a vércukorszint és lassan kialakul a prediabétesz, legtöbben akkor mennek vizsgálatra.
Az inzulinrezisztencia tünetei azonban nagyon is árulkodók lehetek, ha időben felismerjük őket, megelőzhetjük a cukorbetegséget.
• Szokatlanul gyakori vizelési inger
• Váratlan fogyás, túlsúly esetén fogyási nehézségek
• Permanens kimerültség
• Látási problémák
• Fokozott szomjúságérzet
• Gombás fertőzéseknek való kitettség
• Falásrohamok
• Inzulinrezisztencia tünetei bőrön is megjelennek, főként a hónaljon és nyakon megjelenő elszíneződések képében.
Inzulinrezisztencia hatására menstruációs zavarok, policisztás ovarium szindróma, valamint hangulatingadozás, depresszió is kialakulhat.
Ha még időben diagnosztizálják, életmódváltás, diéta, valamint testmozgás révén az inzulinrezisztencia kezelése igen hatékon lehet. Ehhez persze dietetikus segítsége kell, aki zsír és szénhidrát csökkentett diétát ír elő. Emellett a testsúlykontroll is fontos eszköz lehet, hisz például a hasi zsír a cukorbetegség komoly kockázati tényezője.
Egészségünk csak egy van, így a tudatosság, rendszeres orvosi vizsgálatok feltétlen szükségesek az inzulinrezisztencia megelőzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.