Bár a stressz nem minden esetben rossz, ha a szintje túl magas vagy túl hosszú ideig tart, az mindenképpen negatív hatással van ránk. A stressz és a depresszió kapcsolata évek óta a kutatások középpontjában áll, és egyre több bizonyíték utal arra, hogy a hosszú távon fennálló stressz akár depresszióhoz is vezethet.
A stresszdepresszió olyan állapot, amelyben a krónikus stressz következtében alakul ki depressziós tünetegyüttes, ami hangulati nyomottságot, értéktelenségérzést, motiválatlanságot, alvászavart, de még testi tüneteket is okozhat. Bár a mindennapi életben mindenki tapasztal időszakos stresszt, annak folyamatos jelenléte az agy működésére és a hormonális egyensúlyra is hatással van. A kortizol, a szervezet egyik fő stresszhormonja hosszú távon károsíthatja az idegrendszert, ami hozzájárulhat a depresszió kialakulásához. A szakemberek szerint a stressz és a depresszió közötti összefüggés biológiai és pszichés tényezők együttes hatásának eredménye. A stressz hatására az agy szerkezetében és működésében is változások következnek be, amelyek hosszú távon hajlamosíthatnak a depresszió kialakulására.
A stresszdepresszió tünetei között szerepelhet a folyamatos fáradtságérzet, a motiváció hiánya, az alvászavarok, az ingerlékenység és a reménytelenség érzése. Emellett a koncentrációs képesség csökkenése és a döntéshozatali nehézség is gyakori azoknál, akik hosszú időn keresztül magas stresszterhelésnek vannak kitéve. A stressz önmagában nem feltétlenül vezet depresszióhoz, de ha az egyén nem tud hatékonyan megküzdeni vele, akkor fokozódik a mentális problémák kialakulásának kockázata. A szakemberek szerint a genetikai hajlam, a társas támogatás hiánya, valamint a munkahelyi és magánéleti problémák egyaránt hozzájárulhatnak a stresszdepresszió kialakulásához.
Fontos a stresszkezelési technikák elsajátítása
A jelenség felismerése és megértése kulcsfontosságú lehet a megelőzés és a megfelelő kezelés szempontjából. A szakértők szerint a stresszkezelési technikák elsajátítása és a mentális egészségre fordított figyelem segíthet csökkenteni a stresszdepresszió kialakulásának esélyét.
Hirdetés:
A Remotiv extra vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.