Alvászavar: te is rosszul alszol? A 30-30-3 szabály egy csapásra megváltoztatja az életed

alvás, álmatlanság
Shutterstock - Sergey Mironov
pihenés álmatlanság alvásminőség éjszaka
Sokunk életét megkeseríti a kialvatlanság és az éjszakai forgolódás. De vajon hogyan ismerheted fel az alvászavart időben? A 30-30-3 szabály segít kideríteni, ha tényleg gond van az alvásoddal, és megmutatja, hogyan javíthatsz rajta.

Lehet, hogy csak legyintesz rá és például a kánikulára, vagy a stresszre fogod, hogy nehezebben alszol el és éjszaka is csak forgolódsz. Pedig az enyhe alvászavarok könnyen tartós alvásproblémává válhatnak, amit már nem szabad figyelmen kívül hagyni. Téged is érint? Derítsd ki egyszerűen a 30-30-3 szabály segítségével. Mutatjuk, hogyan!

alvászavar
Alvászavar: a 30-30-3 szabály megmutatja, hogy valójában mennyire jó (vagy rossz) az alvásod
Forrás: Shutterstock/MAYA LAB

Alvászavar? Így derítheted ki könnyedén a 30-30-3 szabállyal!

Az alvászavarok sajnos nagyon sokakat érintenek, és jelentősen rontják az életminőséget. Az álmatlanság komoly egészségügyi kockázatot jelent, hiszen az alvásproblémák növekedésével együtt emelkedik a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és sok más betegség kockázata is. Vajon téged is érint az inszomnia? Ezt egyszerűen kiderítheted a 30-30-3 szabály segítségével.

A kutatók egy viszonylag egyszerű módszert dolgoztak ki az alvásproblémák felismerésére. Ezt nevezik 30-30-3 szabálynak, amely így működik:

1. Több mint 30 percbe telik, mire elalszol?

2. Ha éjszaka felébredsz, több, mint 30 percig vagy ébren?

3. Az 1. és a 2. pont legalább heti három alkalommal előfordul?

Ha mindhárom kérdésre igen a válaszod, akkor valószínű, hogy alvászavarral küzdesz. Ha a fent említett alvásproblémák legalább heti három alkalommal, és több, mint egy hónapon keresztül fennállnak, akkor az orvosi értelemben már alvászavarnak számít. Ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni. Szerencsére sok esetben már kisebb életmódbeli változtatások is segíthetnek a pihentetőbb, nyugodtabb alvás elérésében.

Megdöbbentő dolgok vezethetnek alvászavarhoz: ezekre érdemes odafigyelnünk

Mit tehetsz alvászavar esetén?

Ezekkel az egyszerű lépésekkel jelentősen javítható az alvás minősége, hogy éjszakáid valóban pihentetőek legyenek.

  • Az első és legfontosabb lépés egy állandó alvási rutin kialakítása, amely megteremti az alapot a nyugodt és pihentető alváshoz. Igyekezz minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni, még hétvégén is. 
  • A lefekvés előtti időszakban tudatosan készítsd fel magad az alvásra, például esti relaxáció beiktatásával.
  • Elalvás előtt egy órával már ne használd a telefonod, tableted, számítógépedet.  
  • Figyelj oda az alvási környezetedre: egy csendes, sötét és hűvös szoba ideális feltételeket teremt a pihentető alváshoz. Fontos a megfelelő matrac és párna használata, ha szükséges, használj füldugót vagy szemmaszkot.

Ha a fentiek ellenére a problémák tartósan fennállnak, mindenképp fordulj orvoshoz, aki segíthet feltárni az esetleges tesi, lelki okokat, valamint megfelelő kezelést javasolhat.

Álmatlan éjszakák? Ez a nyári gyümölcs lehet a titkos fegyvered a pihentető alváshozEzt tedd a nyelved alá éjszaka, és úgy alszol majd, mint a bundaRettenetes örökség: álmatlanság, ami végül meg is ölhet, és nincs mit tenni ellene

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.