Közeledik a forró, nyári kalandok ideje: Trenírozd magad odalenn, és vigyázz!

Forrás: Thinkstock -
HPV kaland a nap cikke hepatitisz szex herpesz óvszer Nyár nemi betegség gonorrhoea chlamydia fertőzés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A lemenő nap fényében tündöklő tengerparton sétáló, izgalmas nyári kalandnak ígérkező férfiak és nők csábos mosolya mögött egy, a kalandnál is izgalmasabb dolog rejtőzhet: egy nemi betegség. Ha nem tartjuk be az óvintézkedéseket, a nyaralás alatt szerzett élmények nem csak fényképeken kísérnek el minket akár egy életen át.

Kellemetlen meglepetés:

Lili egy olaszországi nyaralás során szerzett kellemetlen kórokozókat: "A barátnőimmel öt napra kiruccantunk Olaszországba nézelődni, vásárolgatni, és persze nem csak a butikokon akadt meg a szemünk. Az egyik esti bulin már igencsak közeli viszonyba keveredtem egy sötét hajú, sármos helyi sráccal, még két pohár ital után pedig az éjszakát is vele töltöttem. Szedek tablettát, úgyhogy úgy voltam vele, védekezésnek ez is épp elég. A nyaralás pompás volt, nagyon jól éreztük magunkat, hazaérve viszont ez megváltozott: furcsa folyásom lett, és elég vacakul éreztem magam odalent. Elrohantam a nőgyógyászomhoz, aki a vizsgálatok után kimondta az ítéletet: nemi betegségem van. Bár kaptam gyógyszert, rettenetesen éreztem magam, arról ne is beszéljünk, hogy a barátnőim hogy néztek rám. Kínos élmény volt, legközelebb tuti, hogy viszek magammal óvszert."

A napsütés a felelős?

Nyáron sokan nemcsak a hosszú ruháiktól, hanem a gátlásaiktól is megszabadulnak, pláne egy külföldi nyaralás közben. Erre némi magyarázatot ad a napfény, amely nemcsak szebb színben láttatja a világot, hanem hormonháztartásunkra is hatással van: a szerelemhormonként emlegetett endorfin termelődése is fokozódik kissé. Ha a munka nyomása alól pár hétre felszabaduló, kalandkereső szingli nyaralók ráadásul még alkoholt is fogyasztanak, szinte biztos, hogy flörtbe keverednek valakivel.

Forrás: Thinkstock

A szürke hétköznapokkal viszont nem érdemes a felelősségérzetünket is otthon hagyni: a felelőtlen alkalmi kapcsolatokból a romantikus helyszíneken is éppúgy származhat nem kívánt terhesség vagy nemi betegség. A terhességet a jól bevált módszerekkel előzhetjük meg, ehhez viszont az útipatikából nem hiányozhat a szokásos fogamzásgátló tabletta, vagy az óvszer sem - utóbbi jó szolgálatot tesz, ha elkerülnénk a nemi betegségeket is. Legtöbben ilyenkor az AIDS-re vagy a szifiliszre gondolnak, pedig ezek mellett még jó pár kellemetlen, nemi úton terjedő betegségnek eshetünk áldozatul.

A 8 leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség

A legtöbben azt gondolják, hogy nemi úton terjedő betegség csapdájába csak a felelőtlen promiszkuitásba menekülő és/vagy intim higiéniájukat hanyagoló nők eshetnek. Ennek ellenére az adatok azt mutatják, hogy a nemi úton terjedő betegségek a monogám kapcsolatban élő, megfelelően ápolt nőkre is nagy veszélyt jelentenek. Korábban kiderítettük, mégis hogyan védekezhetünk ellenük.

A húgyutak ellensége: trichomonas

A trichomonas egy egysejtű kis parazita, amely elsősorban nemi úton terjed, és a gazdaszervezet húgy- és ivarrendszerére van szüksége a túléléshez. Ha éppen minket szemelt ki magának, akkor nők esetén zöldes, habos hüvelyi folyást, húgycső- és hüvelygyulladást, férfiaknál húgycsőgyulladást okoz - bár az esetek harmadában tünetmentes is lehet, így egy óvszer nélküli kaland során teljesen egészségesnek látszó partnertől is elkaphatjuk. Kezeletlenül hagyva nőknél akár meddőséget is okozhat, de kutatják a méhnyakrákkal kapcsolatos összefüggéseket is. Ha felmerül a betegség gyanúja, speciális gyógyszerekkel viszonylag könnyen kezelhető.

Egy újabb jó ok a védekezésre: chlamydiafertőzés

Az egyik leggyakoribb, de antibiotikumokkal legkönnyebben gyógyítható nemi betegség Európában nagyon elterjedt. Sokszor teljesen tünetmentes, de ez a veszélyesebb: kezelés nélkül nőknél krónikus fájdalmat, medencegyulladásos betegséget, meddőséget okozhat, de a méhen kívüli terhességért is felelős lehet. Férfiak prosztatagyulladásra vagy mellékhere-gyulladásra számíthatnak. Ha mégis jelentkeznek a tünetek, az égő, viszkető érzést jelent a húgycsőben, nőknél alhasi fájdalom, közti vérzés, láz, férfiak esetében váladékozás, herefájdalom és -duzzanat tapasztalható.

Forrás: Thinkstock

Herpes genitalis és gombás fertőzés

A nemi herpesz egy ártalmatlannak tűnő, ám annál kellemetlenebb fertőzés: akár a nyaralás hátralévő részét is tönkreteheti. Vírusfertőzés, amely közeli rokon az ajakherpesszel, és ahhoz hasonlóan apró, viszkető, fájdalmas, fertőző hólyagokat okoz a kényes területeken. Nemcsak közösülés, de petting vagy orális szex során is könnyen terjed, és kezelése az antivirális szerek ellenére is nehézkes, így jobb elkerülni.

Ahogy a gombás fertőzést is, amelyet a leggyakrabban az élesztőgomba okoz. Kellemetlen, de nagyjából ártalmatlan fertőzés, bár a kínzó viszketés, hüvely- vagy makkgyulladás, váladékozás épp elég ahhoz, hogy elrontsa a nyaralást.

Gonorrhea

A kankó vagy tripper néven is ismert baktériumfertőzés tünetei is megkeseríthetik a felhőtlen pihenést, a védekezés nélküli aktus után már 2-6 nappal gennyes folyás és vizelés közben érezhető fájdalom jelentkezik, antibiotikumos kezelés nélkül nemcsak terméketlenséget okozhat, de az ízületeket vagy a májat is megtámadhatja. A távol-keleti szexturizmus a gonorrhea szempontjából is káros: a prostituáltakat megelőzésként antibiotikumokkal kezelik, így kedveznek a rezisztens baktériumtörzsek kialakulásának. Óvszer használatával viszont biztosan megvédhetjük magunkat a fertőzéstől.

Oltassunk ellene: hepatitis B

A fertőző májgyulladás a mediterrán országok lakói között igen elterjedt, és nyaraláskor nem nehéz elkapni tőlük. Míg az A változata inkább ételekkel-italokkal terjed, a hepatitis B vérrel és testnedvekkel - ráadásul ez a vírus tízszer nagyobb fertőzőképességgel bír, mint mondjuk a HIV-vírus, és sokak úgy hordozzák, hogy nem is tudnak róla. Oltással kiválóan lehet ellene védekezni - három oltással évtizedekre védetté válhatunk - e nélkül viszont legyünk óvatosak piercing behelyeztetésekor, manikűr-pedikűr közben, és persze alkalmi kalandok esetén is kifejezetten ajánlott az óvszer használata.

Ha mégis elkaptuk a betegséget, akkor ha szerencsénk van, tünetmentesen átvészeljük, de nem kizárt a májgyulladás sem, és a később jelentkező szövődmények is megkeseríthetik az életet. Ha hasi fájdalmat, levertséget, sárgás bőrt vagy szemfehérjét, sötét vizeletet tapasztalunk, érdemes orvoshoz fordulni.

Forrás: Thinkstock

Száj- és méhnyakrákfelelős: a HPV

A humán papillomavírus, amelyet a száj- és méhnyakrákkal hoznak összefüggésbe, az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő betegség. Sokszor semmiféle tünetet nem okoz, így észrevétlenül adhatják-kaphatják el a partnerek egymástól. Több fajtája ismert, nem mindegyik okoz később rákot, de sosem tudhatjuk, épp milyen fajtát kapunk el. A HPV közvetlenül nem hoz létre daganatot, de a szervezetben marad, és például egy agresszív gyulladás miatt már bekerülhet a mélyebb rétegekbe, ahol kialakulhat a rák. A vírus ellen védőoltással lehet védekezni, ami ajánlott is, mivel orális szex közben is könnyű elkapni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.