miniszterelnöknő Angela Merkel politikusnő karrier
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A címben szereplő idézet Brazília elnökasszonyától származik, és sokat elárul arról, mennyivel nehezebb nőként felérni a politika csúcsaira. Európa egyik legerősebb országának élén viszont nő áll - Angela Merkel, aki egy jelentős szaklap szerint a világ legbefolyásosabb női politikusa, és hamarosan hazánkba látogat. Összeállításunkból megismerkedhettek a világ legbefolyásosabb vezető női politikusaival, akik egytől egyig elsőként töltik be a vezető szerepet országukban. 

Angela Merkel (Németország)

2011-ben ő lett a világ legbefolyásosabb női politikusa a Forbes szerint, illetve még ebben az évben megkapta az Egyesült Államok legmagasabb polgári kitüntetését, az Elnöki Szabadságérmet Barack Obamától. 2014-ben a Times az év emberének nevezte. Kétszer házasodott, de nevét első férje, Ulrich Merkel után megtartotta. Második férjével, Joachim Sauerrel, a Humboldt Egyetem tanárával Berlinben él.

A kereszténydemokrata Merkel az NDK-ban szerzett fizikusi diplomát a Lipcsei Egyetemen, politikával csak a rendszerváltáskor kezdett el foglalkozni. Ő lett az ország első női kancellárja, 2005-ben választották meg erre a posztra. 2007-ben az Európai Unió soros elnökeként fontos szerepet játszott a lisszaboni szerződés kidolgozásában.

Forrás: AFP/Fabrice Coffrini

Dilma Rousseff (Brazília)

"Azt szeretném, hogy a lányos szülők nézzenek mélyen a gyerekeik szemébe, és mondják nekik azt, igen, egy nő képes erre" - mondta Dilma Rousseff, amikor 2010 októberében megnyerte a brazil választásokat. Brazília első női elnöke 2005 és 2010 között elődje, Luiz Ignacio Lula da Silva kabinetfőnöke volt. A munkáspárt színeiben kétszer egymás után megnyerte a választásokat. 2014-ben a Forbes szerint ő is felkerült a világ legbefolyásosabb női közé.

Forrás: AFP/Wenderson Araujo

Helle Thorning-Schmidt (Dánia)

Az első dán miniszterelnöknőt 1996-ban vette el Stephen Kinnock, akitől két lánya született, Camilla és Johanna. Thorrning-Schmidt gyerekeivel él Koppenhágában, míg férje Davosban dolgozik a Világgazdasági Fórumnál.

2011-ben kapott kormányalakítási megbízást II. Margit királynőtől. A választások során a Dán Szociáldemokrata Párt kiszorította Lars Lokke Rasmussen koalíciós kormányát. Ez a baloldali győzelem Skandináviában a szélsőjobbos nézeteket valló Anders Behring Breivik terrorcselekménye után következhetett be - Breivik 77 embert mészárolt le, többek között olyan fiatalokat, akik a munkáspárt rendezvényén vettek részt.

Helle Thorning-Schmidt a kampány során ígéretet tett a konzervatív megszorító intézkedések lezárására, a gazdagokat sújtó adók bevezetésére és a túl magas állami kiadások miatti elbocsátásokra.

Forrás: AFP/Thierry Charlier

Cristina Fernandez de Kircher (Argentína)

A jogász szakon végzett politikus még az egyetemen ismerkedett meg férjével, Néstor Kircherrel, akivel házasságkötésük után Santa Cruzba költözött. Az ottani Képviselői Kamara törvényhozójának választották meg 1989-ben, és 1993-ban újraválasztották.

1995-től a Nemzeti Szenátus tagjaként képviselte Santa Cruz tartományt, majd 2003-tól az ország first ladyje lett férje által, aki elnyerte az elnöki széket. Két évvel később Cristina már Buenos Aires tartomány szenátora. A választásokon a Győzelmi Front színeiben indult. 2007-ben a választásokon 45%-kal megnyerte az első fordulót, így ő az Argentin Köztársaság első női elnöke.

Forrás: AFP

Ellen Johnson (Libéria)

Johnson a Wisconsin és a Harvard egyetemeken folytatta tanulmányait, majd Libéria pénzügyminisztereként dolgozott. Amikor Samuel Doe 1980-ban egy katonai puccsban magához ragadta a hatalmat, Kenyába kellett menekülnie, ahol a Citibank igazgatója lett. 1996-ben tért vissza, hogy beszálljon az elnökválasztásokba, de akkor vesztett. 2005-ben azonban megnyerte a választásokat, így ő lett Libéria miniszterelnöke, Afrika első választott női államfője és Libéria első választott női elnöke. És a második női fekete államfő a világon.

2011-ben megosztottan Leymah Gbowee libériai békeaktivista, Tavakkul Karmán jemeni jogvédő és Johnson részére ítélték oda a Nobel-békedíjat a női egyenjogúságért folytatott békés harcért.

Forrás: AFP/Zoom Dosso

Dalia Grybauskaite (Litvánia)

Az ország első női elnökét gyakran emlegetik úgy, mint a "litván Vasladyt". Grybauskaite a szentpétervári egyetemen diplomázott közgazdaságtanból, majd külügyminiszter-helyettesként és pénzügyminiszterként dolgozott. Washingtonban volt nagykövet és időközben a georgetowni egyetemen folytatta tanulmányait. 2004 májusától öt évig az Európai Bizottság költségvetésért és pénzügyi tervezésért felelős biztosa volt. Az Európai Unió gazdasági válsága elleni küzdelemben elért eredményeit 2013-ban a nemzetközi Károly-díjjal ismerték el.

De nemcsak a politikában, hanem a sportban is folyamatos sikereket ért el, hiszen feketeöves karatés. Jelenleg egyedülálló és nincsen gyermeke.

Forrás: AFP/Thierry Charlier

Sheikh Hasina Wajed (Banglades)

2009-ben választották meg harmadszorra is Banglades miniszterelnökének. Édesapja Banglades első miniszterelnöke volt, így korán megismerkedett a politikai élettel. Amellett, hogy az ország vezetője volt, az ellenzéki pártnál is irányító pozíciót töltött be egy időben. Ekkor vált célpontjává egy merényletnek 2004-ben. 2007-ben lecsukták korrupció és gyilkosság vádjával, de amint kiszabadult, visszatért a politikai életbe. Hasinát ugyancsak az egyik legbefolyásosabb nőnek tartják a világon.

Forrás: AFP/Munir Uz Zaman

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.