7 érdekesség a Michelin-csillagról

Forrás: Shutterstock -
étterem Michelin Guide michelin-kalauz Michelin-gumi Michelin-csillag michelin csillag gasztronómia magazin kulináris élvezet
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A Michelin-csillagos éttermek olyan helyek, amelyek igazi gasztronómiai élményt nyújtanak. Az elismerést nem könnyű megszerezni, s ha sikerül, akkor sincs garancia rá, hogy örökre meg is marad. Kik adják, kik kapják és hogyan?

A Michelin-csillag története maga is kész érdekesség, amelyről korábban már írtunk is. A Guide Michelin, azaz a Michelin útikönyv egy 120 éves múltra visszatekintő kezdeményezés, amely manapság a világ legjobb éttermeinek Bibliája. A tökéletes gasztronómiai élményt osztályozó rendszer legfőbb elemei a Michelin-csillagok, amelyekkel kapcsolatban most összegyűjtöttünk néhány érdekességet.

  1. A Michelin-csillag megalkotása egy francia testvérpárnak köszönhető, Edouard és André Michelinnek, akik eredetileg gumiabroncsot gyártottak, s az üzlet fellendítése céljából létrehoztak egy útikalauzt, a Guide Michelint, amelyben csillagok segítségével értékelték az éttermeket.

  2. Mielőtt a Michelin-csillagot odaítélik, egy „tesztnek" kell megfelelni, ahol az inspecteur (ételellenőr, ételkritikus) 5 szempont alapján értékeli az éttermet: minőség, konyhatechnológia, stílus, ár-érték arány, fejlődés.

  3. Manapság gyakran halljuk a kifejezést: Michelin-csillagos séf. Ennek ellenére az elismerést nem a séf kapja, hanem az étterem, még akkor is, ha a munka oroszlánrésze bizony a séfé. Így, ha egy Michelin-csillagos helyről távozik a séf, attól még az étterem Michelin-csillagos marad, a séf viszont elveszíti ezt a megtisztelő címet.
    Az elismerést nem a séf kapja, hanem az étterem, még akkor is, ha a munka oroszlánrésze bizony a séfé Forrás: AFP/Guy Isaac
  4. A Michelin-csillagokat nem csak kapni lehet, de bizony el is lehet veszíteni, így nagyon fontos, hogy amelyik étterem már részesült ebben a kiváltságban, annak továbbra is meg kell tartania a minőségi szolgáltatást, mert egy következő ellenőrzés alkalmával, akár ki is kerülhet a kalauzból.

  5. A Giude Michelin egyik igazán jellemző vonása, hogy nem kritizál, csakis ajánl! Ez egyrészt jó, hiszen a könyv kizárólag pozitív megerősítést tartalmaz, elmarasztaló véleményt soha, ugyanakkor negatív is, hiszen azok a Michelin-csillagos éttermek, amelyek elvesztenek egy csillagot, egyáltalán nem biztos, hogy megtudják, miért is történt mindez.

  6. A gasztronómia történetében nem csak olyanok akadtak, akik minden áron be akartak kerülni a „Vörös Könyvbe", de olyanok is, akik meg akartak szabadulni a már megkapott Michelin-csillagoktól, mert túl sok stresszel járt számukra megfelelni az elvárásoknak. Ez azonban nem így megy. Ahogyan az étterem tesztelésére és a csillagok megítélésére sincs ráhatásuk a séfeknek vagy a tulajdonosoknak, úgy abba sincsen beleszólásuk, hogy kikerülnek-e a kalauzból.
    A könyv kizárólag pozitív megerősítést tartalmaz, elmarasztaló véleményt soha Forrás: Shutterstock
  7. Ma már nem csak nyomtatott, de digitális formában is megtekinthetőek a kalauz térképei és értékelései, így a modern kor elvárásaihoz igazodott a Giude Michelin is.
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.