Az első magyar túszdráma: amikor két tini foglyul ejtett egy egész kollégiumot

Forrás: Magyar Nemzeti Levéltár - Nógrád Megyei Levéltár / nogradarchiv.hu -
magyar film Beri Ary magazin Balassagyarmat túszejtés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A Túsztörténet 1989-ben bemutatott egész estés magyar film egy olyan bűntényről, amire korábban még Magyarországon nem volt példa. A mű a rendszerváltás évében készült, ám a valós események jó pár évvel korábban, pontosan 1973 januárjában történtek.

Ok- okozat

A túszejtők egy fiatal testvérpár a 18 éves Pintye András és a 17 éves Pintye László voltak, akik 1973. január 7. és január 12. között 20 lányt ejtettek túszul a Geisler Eta Leánykollégiumban Balassagyarmaton. A foglyul ejtés ötlete, azonban az idősebbik fiú, András fejében fogalmazódott meg először, miután meglehetősen balhésan élt. Utált tanulni, így bizonyítványt sem szerzett, elküldték a munkahelyéről, ahol segédmunkásként dolgozott. Ha pénzt kapott a szüleitől (kb. 500 forint), azt is hamar elszórta. Ekkor döntött úgy az apja, hogy katonai sorozásra küldi.

A fiatal fiú ezt tudván rendkívül bosszús lett, így elhatározta, hogy megpróbál disszidálni és ebbe belerángatta az öccsét is.

A legnagyobb fricska ebben a történetben pedig az, hogy a fiúk apja elit, magas beosztású párttitkár volt. A testvérek az ő páncélszekrényéből lopták el a fegyvereket, amiket később használtak is. A fivérektől egyébként tartottak a városban, a helyiek úgy gondolták ők több mindent megtehetnek, csupán azért mert a szüleik kedvezőbb pozícióban voltak.

Miért pont a leánykollégium?

Egyrészt lányokkal könnyebb volt nekik, másrészt, valószínűleg nem csak a nyugatra való szökni akarás váltotta ki ezt az agresszív fellépést. Egy plátói szerelem kudarcba fulladása okozta, amely mindent megváltoztatott. András egy olyan lánynak szeretett volna udvarolni, aki a fent említett kollégiumba járt, ám a fiatal hölgy végül kikosarazta. Így 1972 karácsonyán a dühös fiú egy képeslapot küldött a lánynak, amin megfogalmazta:

ezt még megkeserüli.

A balassagyarmati túszdráma helyszíne, a Geisler Eta Középiskolás Leánykollégium Forrás: Magyar Nemzeti Levéltár - Nógrád Megyei Levéltár / nogradarchiv.hu

A "nagy nap"

Január 7-én kezdetét vette a pokol. A gyanútlan diáklányok aznap érkeztek meg a téli szünetről. A testvérpár este 10 órakor, fegyverek segítségével 20 lányt kényszerített egy hálószobába. A fiúk eleinte nem voltak túl figyelmesek, kimászkáltak a folyósora és egyedül engedték a lányokat pisilni, így az első éjszakán öt lány sikeresen el tudott menekülni a mosdó ablakon keresztül. Ahogy kiértek az utcára, szerencséjükre rendőrökkel találkoztak. A rendőrök nehezen hittek nekik, azt hitték ittak a lányok vagy csak szórakoznak, de hosszas győzködés után sikerült meggyőzni a járőröket, akik ugyanazon az útvonalon próbáltak bejutni a kollégiumba, ahol a lányok kiszöktek. A bejutás sikeres volt. Ekkor azonban a szobában a foglyokkal a fiatalabbik testvér, László volt, kint a folyosón pedig András egy lánnyal. Amikor András észlelte, hogy idegenek mászkálnak az épületben, visszafutott a szobába, de a lányt véletlenül szabadon engedte. A rendőrök dörömböltek, valamint utasították a túszejtőket az ajtónyitásra. A fiúk segítőkészen válaszoltak: lövésekkel. Csoda történt? Nem tudni, de senki sem sérült meg. A két fivér megfenyegette a járőröket, hogy, ha nem távoznak, két lány meghal. Mivel szemtanúi voltak annak, hogy a fiúk tényleg nem félnek fegyvert használni innentől kezdve a rendőrökben sem volt kétség: itt nagy baj van.

Elszabadult a pokol

A többi nap folyamán, a lányokkal kegyetlen játékokat játszottak, például nem engedték ki őket wc-re, ám ennek ellenére fizikai bántalmazás nem történt.

Ajtótorlaszokat építettek. A rendőrök folyamatosan próbáltak fogást találni és meggyőzni a fiúkat, arról, hogy engedjék a lányokat szabadon, süket fülekre találtak. András és László csak a követeléseiket tudták kántálni. Ilyen volt például egy busz, ami elvinné őket a ferihegyi repülőtérre és onnan mehetnének tovább nyugatra. A második napon már a Pintye szülők is a helyszínen voltak, de ez csak olaj volt a tűzre. Az ezt követő éjszakán egy reményvesztett lány kiugrott az ablakból, de nem halt meg, ezért őt a későbbiekben szörnyű lelkiismeret-furdalás kínozta, hogy "ott hagyta a lányokat". A helyszínre vezényeltek még balassagyarmati kórház pszichiátriai és neurológiai osztályának főorvosát, dr. Samu Istvánt is, akivel a testvérek, hajlandóak voltak beszélni. Az orvos ekkor vödröket csempészett a lányok szobájába, hogy a szükségleteiket el tudják végezni. Később vizet és élelmiszert is vitt, hiszen a lányok ekkor már napok óta nem ettek.

A túszejtéshez használt fegyverek és lőszerek Forrás: Magyar Nemzeti Levéltár - Nógrád Megyei Levéltár / nogradarchiv.hu

Teltek a napok a rendőrség csak tétovázott.

Ez a fajta bizonytalan magatartás a rendőrök részéről azért eshetett meg, mivel eddig ilyen esettel, nem hogy a városban, de még az országban sem találkoztak. Ezt, akkor nem vallották be, így hírzárlat lépett életbe, ezzel azt a látszatot fenntartva, mintha mindenki ura lenne a helyzetnek.

Ez a szituáció azonban kezdett elmérgesedni, így a Pintye házaspár elhagyta Balassagyarmatot, féltek a támadásoktól. Ahogy teltek a napok a túszejtő testvérpárnak egyre hajmeresztőbb ötletei támadtak. Egyik kérésük közt volt a hírzárlat feloldása, hisz exhibicionista és diktatórikus jellemük eddigre már teljesen eluralkodott rajtuk: akarták, hogy mindenki ismerje őket. A lányok ezzel párhuzamosan egyre rosszabb állapotban voltak, lelkileg és testileg egyaránt.

Szabadulás

A fogvatartottak száma folyamatosan csökkent. Volt egy lány, akit a fiúk január 11-én kiengedtek vízért a folyosóra, ami egy érthetetlen, ám szerencsés lépés volt,így a fogvatartottak száma 12 főre csökkent. Ez idő alatt az idősebbik fivér, András egyre mérgesebb és kiszámíthatatlanabb lett. A rendőrök pedig tudták, nincs idő a várakozásra és véget kell vetni ennek az őrületnek, mielőtt komoly tragédia történik.

Ettől kezdve az idősebb Pintye fiú hatástalanítása volt a cél.

A terv szerint egy ablakhoz csalták és a szemben lévő házból egy mesterlövész várta a jelzést, hogy lelőhesse. A fiú azonban sokáig nem merészkedett az ablakhoz. Hosszas idegtépő várakozás után, teljesen váratlanul András odalépett a várt helyre és ekkor tüzet engedtek rá. Három golyó találta el. Ezek után pedig Lászlónak nem volt mit tenni, letette a fegyvert. A lányok ekkora zokogva félrehúzták az ajtótorlaszokat és kifutottak.

Az első magyar túszdráma
A tragikus eseménysorozathoz hasonló esetre a magyar kriminalisztikában 1973-ig még nem volt példa. Nem csoda, hogy évekkel később is foglalkoztatta a médiát. A filmeseket is megihlette, így 1988-ban elkezdték a forgatást és 1989.február 23-án be is mutatták a Túsztörténet című filmet, amit Gazdag Gyula rendezett. Az operatőr a Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, Ragályi Elemér volt. A főszerepet pedig, a Szerelem első vérig sztárja Beri Ary játszotta meglehetősen hitelesen, olyannyira, hogy a San Sebastián Nemzetközi Filmfesztiválon külön díjat kapott az alakításáért, ahol előtte csak egyetlen magyar nyert díjat a „színészkirály", Latinovits Zoltán. A filmet nem mellesleg Finta Kata, balassagyarmati író dokumentumkötete alapján készítették.

Jelenet a Túsztörténet című filmből Beri Ary főszereplésével Forrás: YouTube
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.