Egy férfi és egy nő Pilát Gábor párkapcsolat
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Újra a Life.hu-n olvashatjátok Pilát Gábor gondolatait kapcsolatokról, szerelemről, barátságról és persze a szexről is. Most az Egy Férfi és egy Nő című könyvéből olvashattok el egy részletet.

Amikor két szülő nem érti és nem is akarja megérteni egymást, akkor állandósul közöttük a feszültség, a külvilág előtt leplezett, néma háború. A gyerek, minthogy nem fogyatékos, csak kicsi, megérzi ezt, és elbizonytalanodik. Elbizonytalanodik a megérzéseiben, a gondolatai és tettei helyességében, miközben emiatt önbizalomhiányos lesz. A szülők persze ezt észreveszik, aggódni kezdenek, és azonnal megkezdik a probléma orvoslását. Sportolni viszik, hisz ép testben ép lélek, különórákra járatják, mert a tudás aranyat ér, és az anyagi világban is megkezdik a rehabilitációt.
Elhalmozzák, pontosabban fogalmazva túlkompenzálják minden olyan materiális dologgal, amit meg tudnak fizetni, mondván: „Nekünk a gyerek a legfontosabb a világon."

Illusztráció Forrás: Shutterstock

Minthogy a pokol felé vezető út is jó szándékkal van kikövezve, néha mi, szülők is hajlamosak vagyunk ezt az utat járni, és néhány dolgot figyelmen kívül hagyni:

1. A szülő-gyerek konfliktusban mindig a szülő a probléma, és soha nem a gyerek, mert a felelősség mindig a nagyobb tudással és nagyobb tudatossággal rendelkező emberé.

2. Ne hazudd tele a gyerekszobát! A gyerekkel mindig őszintén, az ő szintjén kell kommunikálni.

3. A probléma soha nem a jelenben van, legfeljebb ott válik nyilvánvalóvá. A rossz tanár, noha jóindulattal, de azt kérdezi a tanulmányaiban elakadt gyereket: „Mit nem értesz?" A jó tanár ezt kérdezi: „Mi az, amit még értettél?"

4. Ha a gyerek nincs „életveszélyben", vagy nincs kilátásban hatalmas károkozás lehetősége, hagyd a gyereket tapasztalni és élni. „Az okos ember a másik hibájából tanul" mondás egy sületlenség. Te is megtapasztalás útján ismerted meg az életet, és nem könyvekből.

5. A szülő jó és rossz példamutatása erőteljesebb a kimondott szavaknál.

6. A gyereknek figyelemre van szüksége, amit így vagy úgy meg is fog szerezni. Ha nem kapja meg, amikor „jó", akkor rossz lesz, vagy megbetegíti magát.

7. Az a szülő, aki visszaveszi, amit egyszer a gyereknek adott, tönkreteszi a birtoklással kapcsolatos elgondolását. A gyerek önző lesz, vagy felelőtlenül eltékozló.

8. A gyerek nem tulajdon, nem funkcionális tárgy, nem a kapcsolat összetartója és nem a szülők megvalósulatlan álmainak a beteljesítője, hanem a szülők gondviselésére bízott élet.

9. A gyerek akkor hazudik, ha nem lehet őszinte.

10. Ha nem engeded a gyereket tapasztalni, magától fejlődni és felnőni, mindig gyerek marad a „mamahotelben".

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.