Amikor a legkisebb szerepet is filmcsillag alakítja: ezek a kedvenc sztárparádés mozijaink

filmajánló sztárparádé Halál a Níluson mozi magazin
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ezen a héten kerül a mozikba a Halál a Níluson című új Agatha Christie-filmadaptáció, az ilyenkor szokásos módon pedig ismét sztárszínészek sora alakítja egy gyilkosság gyanúsítottjait. Hogy ezen a téren mik voltak a legemlékezetesebb elődjei a filmnek, és mely filmtípusok kedveznek különösen a sztárparádénak, az kiderül a listánkból.

A vadnyugat hőskora (1962)

Hollywoodban sokáig nem készültek színészi álomcsapatokat felvonultató filmek: abban hittek a stúdiók, hogy minden sztárjuk saját filmet kapjon, és abban főszerepet játsszon. A hatvanas évekre viszont a televízió jelentette új kihívások és a sztárrendszer felbomlása új helyzetet eredményezett. Így elkészülhettek olyan alkotások is, mint a western műfajának egyfajta betetőzéseként szolgáló A vadnyugat hőskora, ami monumentális méretekben és generációk történetén keresztül mesél Amerika születéséről, a műfaj szinte összes nagy filmcsillagát felvonultatva John Wayne-től kezdve Henry Fondán, Gregory Pecken, James Stewarton, Lee van Cleefen és Eli Wallachon át egészen Spancer Tracy-ig.

A piszkos tizenkettő (1967)

Talán minden idők leghíresebb szárparádés filmje (és Tarantino Becstelen brigantykjának legfőbb előképe) ez a második világháborús kalandfilm, amiben Lee Marvin vezetésével többek között Charles Bronson, David Sutherland, Telly Savalas és John Cassavetes alakított elítélt fegyencekből álló akciócsapatot, hogy öngyilkos küldetésben vegyenek részt a nácik hadvonala mögé hatolva.

Gyilkosság az Orient expresszen (1974)

Agatha Christie regényeinek filmadaptációi szinte kínálják magukat a színészi álomcsapatok felvonultatásara, hiszen rendszerint sok egyenrangú szereplőt mozgatnak, és közülük mindegyiket fontosnak kell hinnünk, hogy csak a végén derülhessen ki: ki a gyilkos? A hetvenes években pedig egy ilyen Agatha Christie-vonatra Sean Connery, Anthony Perkins, Ingrid Bergman, Lauren Bacall, Vanessa Redgrave, John Gielgud, Michael York és Jacqueline Bisset szállt fel, Poirot felügyelőt pedig a brit színésznagyság Albert Finney alakította, azóta sem felülmúlható módon.

Ocean's-filmek

Az úgy nevezett „nagy balhés" heist-filmek is igazán kedveznek a sztárok összeboronálásának, hiszen ezekben a sztorikban is mindig szükség van menő szélhámosokat egy csapatba terelni egy mesés zsákmány kedvéért. A dicső tizenegy című 1960-as filmben a Danny Oceant játszó Frank Sinatra mellett ezt többek között Dean Martin és Sammy Davis Jr. tette meg, de igazán korszakossá az Ocean's márkanév a remake révén vált George Clooney bandájával, amiben helyet kapott Brad Pitt, Matt Damon, Elliot Gould, Casey Affleck és Julia Roberts is, Andy Garcia fő bűnözőjét pedig a folytatásokban még Al Pacino tudta überelni.

Grand Budapest Hotel (2014)

Wes Anderson az a kultrendező, akinek hívására az utóbbi években bármelyik hollywoodi sztár eldob mindent, ami a keze ügyében van, és hanyatt-homlok rohan szerepelni az új filmjébe. Wes Anderson pedig ezt kihasználja arra, hogy az új filmjeiben minden kis epizódszereplőt is óriási sztárokkal játszasson el, kihasználva persze a karizmájukat (és a hírnevüket). A hazánk fővárosának nevét viselő mesés kelet-közép-európai hotelbe így költözött be Ralph Fiennes, Adrien Brody, Willem Dafoe, Harvey Keitel, Bill Murray, Edward Norton, Jude Law, Jeff Goldblum, Tilda Swinton, és persze a Wes Andersonnál szinte kötelező Owen Wilson.

Bosszúállók-filmek (2012-2019)

A mozi világának aktuálisan legmenőbb és legtöbb pénzt termelő trendjét a szuperhősfilmek jelentik, ezekben pedig nincs jobb a Marvelnél, amely több tucat filmből (és most már sorozatból is) épített fel koherens univerzumot. Ebben az univerzumban pedig minden nagy szuperhős és vele nagy sztár megkapta a maga külön filmjét-filmjeit is, de aztán az óriási fináléban egy csapatban küzdöttek meg – mi másért, mint a világ megmentéséért?

Halál a Níluson (2022)

Február 17-től vetítik a hazai mozik a Halál a Níluson című új Agatha Christie-filmadaptációt, amiben a néhány évvel ezelőtti Gyilkosság az Orient Expresszen után ismét Kenneth Branagh ragasztja fel orcájára a Poirot-bajuszt, és ismét ő ült a rendezői székben is. A szereplőgárdába pedig ismét sztárparádét hozott össze, Gal Gadot, Annette Bening, Rose Leslie, Russell Brand, Letitia Wright és Emma Mackey mellett pedig még az is belefért a film alkotóinak, hogy a mostanában csúnya botrányokba keveredett Armie Hammert ne is igazán emlegessék a reklámkampány során.

A Kultúra rovat további cikkei:



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.