Ennél cukibb ma már nem lesz: gyűrűsfarkú maki ikrek születtek a debreceni állatkertben

Debrecen gyűrűsfarkú maki állatkert
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Két gyűrűsfarkú maki született a debreceni állatkertben augusztus 10-én - közölte az intézmény vezetője. Az egyelőre ismeretlen nemű egyhetes apróságokat a látogatók születésük óta megnézhetik a kifutójukban, egyelőre anyjuk gondoskodása mellett.

A debreceni állatkert honlapján és közösségi oldalán segítséget kérnek a névadásban.
"Elnevezésükbe szeretnénk titeket is bevonni, így kíváncsian várjuk névjavaslataitokat Facebook-bejegyzésünk alatti hozzászólás formájában. A gondozók által kiválasztott nevek beküldőjét 2022. december 31-ig felhasználható egyszemélyes állatkerti belépővel jutalmazzuk a kattakölykök nemének megállapítását követően" - áll a közleményben.

Gyűrűsfarkú maki ikrek születtek a debreceni állatkertben Forrás: Life.hu

Madagaszkár endemikus makifajai közül alighanem a legismertebb a gyűrűsfarkú maki (Lemur catta), amely 12-24 egyedet számláló, egy-egy vezérnőstény dominálta csapatokban él a sziget szárazerdőiben. A makik közül ők töltik a legtöbb időt a talajszinten, ahol lehullott gyümölcsök után kutatnak. Bár a legnépszerűbb és állatkertben leggyakrabban tartott főemlősök közé tartoznak, vadon élő populációinak helyzete rendkívül aggasztó, mivel a becslések szerint az elmúlt két évtizedben 95 százalékkal csökkent egyedszámuk az élőhelyzsugorodás, az orvvadászat és a kereskedelmi célú befogások következtében. A faj veszélyeztetett besorolással szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vöröslistáján, és ma már jóval több gyűrűsfarkú maki (Lemur catta) él emberi gondozásban, mint természetes élőhelyükön.

A jelen körülmények között különösen fontos, hogy a katták mentsváraként szolgáló állatkertek stabil és életképes populációkat tartsanak fenn, épp ezért a hosszú évek óta rendszeresen, legutóbb 2020 tavaszán gyarapodó debreceni csapat egy része az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram (EAZA EEP) keretében tavaly másik állatkertbe költözött, helyükre pedig négy kiváló genetikájú nőstény - köztük az ikrek anyja - érkezett a Rotterdami Állatkertből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.