Online kihívások: felemelhetik a társadalmat, de bele is halhaltunk

ice bucket challange, lindsay lohan és Jimmy fallon
NBCU Photo Bank/NBCUniversal via/The Tonight Show Starring Jimmy Fallon - Season 1 - NBC
a kihívások hete Jerusalema-kihívás kihívás Ice Bucket Challenge internet
Gyakran ártalmatlan viccnek vagy játéknak indulnak, de idővel olyan mértékű népszerűséget érhetnek el, hogy túlmutatva a szórakozáson befolyásolják a társadalmat és az emberek mindennapjait. A kihívás hete alkalmából cikkünkben néhány jelentős online kihívást mutatunk be, amelyek az elmúlt években tarolták le a netet. Vannak köztük olyanok is, amelyek csodát tettek.

Az Ice Bucket Challenge

Talán az egyik leghíresebb és legtöbbet emlegetett internetes kihívás a 2014-ben, Amerikából indult Ice Bucket Challenge. Naponta több száz ember öntötte magát nyakon egy vödör jeges vízzel, az erről készült videót pedig posztolták a közösségi oldalakon. A posztban ismerőseiket tagelték, felszólítva őket ezzel, hogy vegyenek részt a kihívásban. 

Az Ice Bucket Challenge-t nemes cél hívta életre, a résztvevők nagyobb figyelmet akartak irányítani az amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) betegségre, adományokat gyűjtöttek a kór kutatásához. Ilyen betegséggel küzdött például Stephen Hawking angol elméleti fizikus is. A kihívás elterjesztésében jelentős szerepe volt Pete Frates (1984–2019) baseballjátékosnak, akinél 2012-ben diagnosztizáltak az ALS-t. Az akcióhoz csatlakozott többek között Mark Zuckerberg és Bill Gates is. Magyarországon először Gönczi Gábor öntötte le magát, őt követte Kovács Ákos, Dudzsák Balázs és Palvin Barbi is. 

A kihívásnak köszönhetően 115 millió dollárt gyűlt össze, és a pénzből finanszírozott kutatásoknak köszönhetően sikerült is azonosítani a betegségért felelős gént. 

 

A Tide Pod Challenge (mosókapszula-evés)

Sajnos nem minden kihívás hoz pozitív dolgokat. Az Amerikából induló Tide Pod Challenge az egyik legveszélyesebb kihívás volt, 2018-ban kezdett elterjedni a neten. A résztvevőknek - általában tinédzserek - a kamerák előtt kellett megenni egy mosókapszulát. A kihíváshoz az ötletet internetes mémek szolgáltatták, amelyekben azon viccelődtek, hogy a zselatinszerű anyaggal bevont kapszulák olyanok, mint a cukorkák, és gyerekek vagy idősek könnyen összekeverhetik ezeket egy édességgel. 

A növekvő médiafelháborodásra reagálva a Youtube, a Google és a Facebook elkezdte eltávolítani a kihívást bemutató videókat, a mosószergyártók pedig olyan reklámokat sugároztak, amelyekben a podok elfogyasztásának veszélyeire figyelmeztették az embereket. 2012 és 2013 között több mint 7000 olyan esetet jelentettek Amerikában, amikor kisgyermekek (5 évesnél fiatalabbak) mosókapszulát ettek, és mérgezéses tünetekkel kórházba kerültek. 2017-ig pedig hat halálesetet regisztráltak. 

A balesetek után a gyártók keserű ízesítőt kevertek a kapszulákhoz, és megváltoztatták az átlátszó csomagolást. 

 

Bird Box Challenge

Nem kevésbé volt veszélyes az úgynevezett a Bird Box kihívás, amit a Netflix 2018-ban megjelent Bird Box (Madarak a dobozban) című filmje inspirált. A horror-thrillerben Sandra Bullock alakítja a főszereplőt, Malorie Hayest, aki olyan entitásoktól akarja megvédeni a családját, amelyek az őket megpillantó embereket öngyilkosságra késztetik. A szereplők bekötött szemmel tesznek meg egy kétnapos utat, hogy megmeneküljenek, mindent vakon csinálnak. Ennek megfelelően a kihívás résztvevői is a szemüket eltakarva végeztek különböző tevékenységeket, például autót vezettek, mozgólépcsőztek, fociztak, sminkeltek, a videófelvételeket pedig feltöltötték a közösségi oldalakra. Elképzelni sem tudjuk, hány baleset történt, köztük nagyon súlyosak is. A sminkelés bekötött szemmel még vicces is lehet, a vakon vezetés tragédiába is fulladhat. 

A Netflix 2019-ben közleményben figyelmeztette az embereket,  hogy ne csináljanak balesetveszélyes dolgokat bekötött szemmel, nem szeretnék, hogy bárki kórházba kerüljön a film miatt.

 

Jerusalema kihívás

Jó dologgal kezdtük, így is fejezzük be. 2021-ben, a Covid alatt lett nagyon népszerű a Jerusalema tánckihívás. A dél-afrikai Master KG és Nomcembo dala arról szól, hogy az élet szép, és örömteli még a világjárvány idején is. A kihívás Angolából indult, egy tánccsoport tagjai tányérral a kezükben, spontán tánccal ünnepelték meg fennállásuk ötödik évfordulóját. A koreográfiát lemásolva munkaközösségek, baráti társaságok, családok töltötték fel a megosztókra a videóikat. A Jerusalema végigsöpört a világon. 

Itthon a Bethesda Gyermekkórház dolgozói által készített klip lett talán a legnépszerűbb, céljuk az volt, hogy reményt adjanak a beteg gyerekek szüleinek, de beszálltak a kihívásba a MÁV, a büntetés-végrehajtás és a Budapesti Rendőr-főkapitányság dolgozói is.

 

A fenti példák tökéletesen bemutatják a netes kihívások sokszínűségét, az Ice Bucket Challenge-nek és a Jerusalemának pozitív hatása volt, fontos dolgokra hívták fel a figyelmet, sokat adtak a világnak, ám a legtöbb kihívás nem ilyen, inkább veszélyt jelentenek az egészségünkre és a gyerekeinkre is. Sajnos hajlamosak vagyunk arra, hogy gondolkodás nélkül kövessük a tömeget, nem látjuk tetteink következményeit. Nagyon fontos, hogy tudatosak legyünk az online kihívások mögött rejlő üzenetek és potenciális veszélyek tekintetében, és hogy felelősségteljesen használjuk a közösségi médiát.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.