„Van helyünk ebben a sportban" – Gyorsak, erősek és gyönyörűek a magyar vitorlázó nők

Süt a nap, a Balaton kéklő vize hívogat, az éttermek kinyitottak, strandolóktól hangos a part, a vitorlások pedig hattyúkként fehérlenek a magyar tengeren: ez az igazi balatoni életérzés. Vannak azonban olyanok, akiknek a Balaton nemcsak a fürdéssel és a pihenéssel egyenlő, hanem a versenyekkel és a különleges, egyedi érzéssel is, amikor a szél belekap a vitorlájukba: ők a vitorlázók. Nem egy elit klub, ahová csak a különlegesek és a tehetősek tartoznak, hanem egy életforma, aminek ma már a nők is aktív részesei.
Bár alapvetően férfi sportként ismerik, manapság már világszinten is egyre több nő ül a kormányhoz és szelídíti meg a hullámokat vitorlázóként.
Erre a lehető legjobb példa Fehér Boróka és Fehér Szonja párosa, akiket a világ csak úgy ismer, hogy „Fehér Sisters", pedig csupán csak névrokonok. Nevükön kívül azonban közös a vitorlázás iránti szenvedélyük is, ami egészen a világbajnoki címig juttatta el a lányokat.
Következő céljuk, hogy kvalifikáljanak a 2028-as Los Angeles-i olimpiára és megmutassák a világnak mire képesek a magyar vitorlázó lányok. Boróka és Szonja között igazi girlpower van, vízen és a szárazföldön is, akik mindenben támogatják egymást.
Megvan a harmónia köztünk és kiegészítjük egymást, abszolút tudunk egymásra számítani. Szóval így megvan a girlpower a vízen. A nagy szél az lehet, hogy jobban fekszik a férfi egységeknek, de mi kis szélben is a könnyebb súlyunk miatt gyorsabbak lehetünk nálunk
– nyilatkozták a lányok a Life-nak, akik hiszik, hogy nem szabad egy nőnek sem megijednie attól, hogy több a férfi vitorlázó.
„Merni kell, nem kell megijedni attól, hogy sok fiú van a terepen lent. Azok a fiúk nem fognak megenni, tehát ők is abszolút segítőkészek lesznek és teljesen nyitottak. Nem fognak könnyen belénk kötni, mert kiállunk magunkért. Mi nem vagyunk azok a klasszikus lányok, akik odamennek aztán elkezdenek sipítozni, csöndesebbek vagyunk, de mikor kell, akkor azért odapirítunk" – teszik hozzá a Fehér lányok, akik szerint a férfi és a női agy eltérő működése miatt olykor jobban jön egy női ötlet, egy taktika, ami segíthet a versenyen.
A Fehér lányokkal egyetért a Jukebox csapata is, akik 6 kemény, ügyes és bátor vitorlázónőből állnak. A csajok épp a világbajnokságra készülnek, de volt idő, amikor őket sem vették túl komolyan a férfiak.
Egy nő az kétszeres kockázatot is bevállal vagy kétszer annyit beletesz azért, hogy az adott csapatban elfogadják. Először velünk is úgy voltak, hogy << hú, itt vannak a lányok? Van egy lány csapat is? Nem baj, a lányok cukik, meghívjuk őket egy kávéra? >> De aztán rájöttek ők is, hogy figyelni kell ránk, mert egy váratlan fordulatban simán előnyt szerzünk. Míg a fiúknak egy kötélrántás, addig nekünk másfél egy felhúzás, de van, amiben mi vagyunk előnyben
– nyilatkozta a csapat a Life-nak. A Jukebox azonban vallja, hogy ha bebizonyítják, hogy lányként is tudnak kemények lenni és vannak jó gondolataik, akkor elfogadják őket, akár egy mix csapatban is, ahol férfiak és nők vegyesen vitorláznak. A csapat jelenleg a világbajnokságra készül, ehhez keresnek támogatókat.
Dávid Júlia, aki jelenleg a Magyar Vitorlás Szövetség egyetlen női elnökségi tagja, így pontosan tudja milyen nőként helytállni ebben a sportágban.
Azon vagyunk, hogy a nők megtalálják a helyüket a vitorlázásban és nem az a lényeg, hogy versengjünk a fiúkkal. Legyünk önazonosak. Találjuk meg azokat az értékeket, amelyeket mi tudunk hozzátenni a sporthoz. Őrizzük meg a nőiességünket, a mosolyt, a kitartást, a türelmet és akkor sikeresek tudunk lenni
– fejtette ki Dávid Júlia a Life-nak, aki 20 éve vitorlázik és január óta már az elnökség tagjaként tesz a nőkért a vitorlázásban és versenyeket is rendez, az itthoni legmagasabb minősítéssel rendelkezve.
„Az alapvetően férfi uralta vitorlázásban mint női vezető megjelensz, akkor kialakítod azt a tiszteletet, hogy az ott ülő férfiak tiszteljenek téged és elfogadjanak mint vezetőt. Ez olykor nehéz. Nőként jobban oda kell tenni magunkat, többet kell dolgozni, de azt gondolom, hogy a nők nagyon sokat tudnak hozzátenni egy sportszervezethez is. A hosszú távú gondolkodásunk, a türelmünk, a problémamegoldó képességünk, az a fajta diplomáciai érzékünk vagy kommunikációs készségünk, ami bennünk van nőként, nagyon sokat segít, hogy a dolgokat jobbá tegyünk vagy előre vigyük" –tette hozzá Dávid Júlia, aki jelenleg a világ legnépesebb one design kieler hajóosztályában, a J24-esben vitorlázik. Csapatával 2019-ben Magyar Bajnokok lettek, és a Kékszalagon is győztek már 24 órás vitorlázás után, saját hajóosztályukban. Ez is azt bizonyítja, hogy a nőknek igenis van helyük ebben a sportban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.