„Van helyünk ebben a sportban" – Gyorsak, erősek és gyönyörűek a magyar vitorlázó nők

Szabolcs László
verseny vitorlázás csapat
Bár a vitorlázást sokan férfi sportként könyvelték el, ez nem igaz. Egyre több nő jelenik meg a vízen, a sportág legnagyobb örömére, a vitorlázó nők pedig versenyeken bizonyítják: nem kell őket félteni, férfiak között is megállják a helyüket. Ha kell a legnagyobb szélben is képesek az élre törni.

Süt a nap, a Balaton kéklő vize hívogat, az éttermek kinyitottak, strandolóktól hangos a part, a vitorlások pedig hattyúkként fehérlenek a magyar tengeren: ez az igazi balatoni életérzés. Vannak azonban olyanok, akiknek a Balaton nemcsak a fürdéssel és a pihenéssel egyenlő, hanem a versenyekkel és a különleges, egyedi érzéssel is, amikor a szél belekap a vitorlájukba: ők a vitorlázók. Nem egy elit klub, ahová csak a különlegesek és a tehetősek tartoznak, hanem egy életforma, aminek ma már a nők is aktív részesei. 

vitorlázó lányok, Fehér Szonja, Fehér Boróka20250627_Vitorlázó csajok_SZL
Fehér Szonja (balról) és Fehér Boróka (jobbról) vitorlázó párosát már az egész világ ismeri, nem véletlenül.  
Fotós: Szabolcs László

„Nem számít, hogy nő vagy férfi"

Bár alapvetően férfi sportként ismerik, manapság már világszinten is egyre több nő ül a kormányhoz és szelídíti meg a hullámokat vitorlázóként

Erre a lehető legjobb példa Fehér Boróka és Fehér Szonja párosa, akiket a világ csak úgy ismer, hogy „Fehér Sisters", pedig csupán csak névrokonok. Nevükön kívül azonban közös a vitorlázás iránti szenvedélyük is, ami egészen a világbajnoki címig juttatta el a lányokat.

Következő céljuk, hogy kvalifikáljanak a 2028-as Los Angeles-i olimpiára és megmutassák a világnak mire képesek a magyar vitorlázó lányok. Boróka és Szonja között igazi girlpower van, vízen és a szárazföldön is, akik mindenben támogatják egymást.

Megvan a harmónia köztünk és kiegészítjük egymást, abszolút tudunk egymásra számítani. Szóval így megvan a girlpower a vízen. A nagy szél az lehet, hogy jobban fekszik a férfi egységeknek, de mi kis szélben is a könnyebb súlyunk miatt gyorsabbak lehetünk nálunk

 – nyilatkozták a lányok a Life-nak, akik hiszik, hogy nem szabad egy nőnek sem megijednie attól, hogy több a férfi vitorlázó.

„Merni kell, nem kell megijedni attól, hogy sok fiú van a terepen lent. Azok a fiúk nem fognak megenni, tehát ők is abszolút segítőkészek lesznek és teljesen nyitottak. Nem fognak könnyen belénk kötni, mert kiállunk magunkért. Mi nem vagyunk azok a klasszikus lányok, akik odamennek aztán elkezdenek sipítozni, csöndesebbek vagyunk, de mikor kell, akkor azért odapirítunk" – teszik hozzá a Fehér lányok, akik szerint a férfi és a női agy eltérő működése miatt olykor jobban jön egy női ötlet, egy taktika, ami segíthet a versenyen. 

20250627_Vitorlázó csajok_SZL
A Jukebox csapatának hatból öt tagja, balról jobbra: Pettenkoffer Viktória, Galla Viktória, Pálinkás Róza, Gál Gabriella és Sabján Annamária. 
Fotós: Szabolcs László

„Vitorlázólányok, de cukik... meghívjuk őket egy kávéra?"

A Fehér lányokkal egyetért a Jukebox csapata is, akik 6 kemény, ügyes és bátor vitorlázónőből állnak. A csajok épp a világbajnokságra készülnek, de volt idő, amikor őket sem vették túl komolyan a férfiak.

Egy nő az kétszeres kockázatot is bevállal vagy kétszer annyit beletesz azért, hogy az adott csapatban elfogadják. Először velünk is úgy voltak, hogy << hú, itt vannak a lányok? Van egy lány csapat is? Nem baj, a lányok cukik, meghívjuk őket egy kávéra? >> De aztán rájöttek ők is, hogy figyelni kell ránk, mert egy váratlan fordulatban simán előnyt szerzünk. Míg a fiúknak egy kötélrántás, addig nekünk másfél egy felhúzás, de van, amiben mi vagyunk előnyben

– nyilatkozta a csapat a Life-nak. A Jukebox azonban vallja, hogy ha bebizonyítják, hogy lányként is tudnak kemények lenni és vannak jó gondolataik, akkor elfogadják őket, akár egy mix csapatban is, ahol férfiak és nők vegyesen vitorláznak. A csapat jelenleg a világbajnokságra készül, ehhez keresnek támogatókat. 

20250627_Vitorlázó csajok_SZL
Dávid Júlia, a Magyar Vitorlás Szövetség egyetlen női elnökségi tagja. 
Fotós: Szabolcs László

„Ne a férfiakkal akarjunk versenyezni, legyünk önazonosak"

Dávid Júlia, aki jelenleg a Magyar Vitorlás Szövetség egyetlen női elnökségi tagja, így pontosan tudja milyen nőként helytállni ebben a sportágban.

Azon vagyunk, hogy a nők megtalálják a helyüket a vitorlázásban és nem az a lényeg, hogy versengjünk a fiúkkal. Legyünk önazonosak. Találjuk meg azokat az értékeket, amelyeket mi tudunk hozzátenni a sporthoz. Őrizzük meg a nőiességünket, a mosolyt, a kitartást, a türelmet és akkor sikeresek tudunk lenni

– fejtette ki Dávid Júlia a Life-nak, aki 20 éve vitorlázik és január óta már az elnökség tagjaként tesz a nőkért a vitorlázásban és versenyeket is rendez, az itthoni legmagasabb minősítéssel rendelkezve. 

„Az alapvetően férfi uralta vitorlázásban mint női vezető megjelensz, akkor kialakítod azt a tiszteletet, hogy az ott ülő férfiak tiszteljenek téged és elfogadjanak mint vezetőt. Ez olykor nehéz. Nőként jobban oda kell tenni magunkat, többet kell dolgozni, de azt gondolom, hogy a nők nagyon sokat tudnak hozzátenni egy sportszervezethez is. A hosszú távú gondolkodásunk, a türelmünk, a problémamegoldó képességünk, az a fajta diplomáciai érzékünk vagy kommunikációs készségünk, ami bennünk van nőként, nagyon sokat segít, hogy a dolgokat jobbá tegyünk vagy előre vigyük" –tette hozzá Dávid Júlia, aki jelenleg a világ legnépesebb one design kieler hajóosztályában, a J24-esben vitorlázik. Csapatával 2019-ben Magyar Bajnokok lettek, és a Kékszalagon is győztek már 24 órás vitorlázás után, saját hajóosztályukban. Ez is azt bizonyítja, hogy a nőknek igenis van helyük ebben a sportban.

Scruton Pelso - A Balaton új arca: ízek, élmények, harmóniaHa ezt látod a Balatonon, azonnal menekülj!Retró nyaralás a Balatonnál – Így pihentünk régen a magyar tengernél - GALÉRIA

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.