Beszélő csimpánzok: videón a bizonyíték, hogy az emberszabásúak képesek erre

Portrait,Of,A,Common,Chimpanzee,(pan,Troglodytes)
Shutterstock - KensCanning
tudomány emberi beszéd csimpánz videó
Új tudományos közlemény látott napvilágot, amely szerint a csimpánzok képesek utánozni az emberektől hallott szavakat. A beszélő csimpánzrokról videó is készült.

Egy új tudományos vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy a csimpánzok képesek olyan hangokat produkálni, amelyek az emberektől hallott szavakat utánozzák. Ez egybevág azokkal a közelmúltban végzett kutatásokkal, amelyekből kiderült, hogy a csimpánzok képesek olyan gesztusokat tenni egymás felé beszélgetés közben, amilyeneket az emberek szoktak, azaz a beszélő csimpánz nem a sci-fi filmek fikciója.

beszélő csimpánz
Úgy tűnik, nemcsak gesztusainkat veszik át, a beszélő csimpánz is létezik
Forrás: Shutterstock

Korábban is készült felvétel beszélő csimpánzról

Az új kutatás két archivált videót vizsgált, amelyen a csimpánzok szavakat „mondanak” a kamerába - az egyik klip a 2000-es évek közepéről, a másik pedig az 1960-as évekből származik. A majmok mindkét esetben kimondták a „mama” szót, amikor erre jelet adtak nekik. Ez a kutatók szerint ellentmond annak a korábbi vélekedéseknek, miszerint a beszéd meghaladja a csimpánzok idegrendszerükből adódó képességeit.

„Az emberszabású majmok hangprodukciós képességeit eddig alábecsülték. A csimpánzok rendelkeznek a beszédhez szükséges idegi építőelemekkel” —olvasható a tanulmányban.

A későbbi felvételen, ami a floridai Palm Harborban található Suncoast Primate Centerben készült, egy Johnny nevű csimpánz egy kis édességért cserébe kimondta a „mama” szót, amikor a gondozója erre felszólította. Johnny mély hanghordozása és hanglejtése kísértetiesen hasonlított a Majmok bolygója Caesarjára, amit a kommentelők is rögtön észrevettek. A kutatók azt is megjegyezték, hogy a videó eredetije szerint Johnny tudta, hogy ha azt mondja, mama, akkor bármilyen ételt megkaphat, amit csak akar.

Az 1962-ben az Olaszországban élő Renata nevű csimpánzról készült felvételeken szintén az látszott, hogy kimondja a mama szót, ha egy ember megérinti az állát — a kutatók ezt a „megerősítéses tanulás” egyik formájának nevezték, és az dokumentációk szerint Renata minden alkalommal magabiztosan mondta ki, amit kértek tőle. 

Mindkét eset azt bizonyítja, hogy a főemlősök képesek beszéd- és állkapocsizmaikat mássalhangzók és magánhangzók formálására használni. 
 

És akkor íme az első videón Johnny. 

És korábban készült fekete-fehér filmen Renata.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.