Októberi teendők a kertben: 5 fontos lépés , amit nem lehet kihagyni

október, ősz, kert, kerti teendők, kertészkedés, téliesítés
Shutterstock/Maria Evseyeva -
kertészkedés kerti teendők október ősz
Készítsd fel kertedet a télre! Ahhoz, hogy a tavaszi megújulás zökkenőmentes legyen, most érdemes elvégezni a kinti teendőket annak érdekében, hogy a növények és eszközök a legjobb állapotban vészeljék át a hideg hónapokat.

Októberre a kert már gyönyörű őszi színekbe borul, ám az időjárás egyre szeszélyesebb. Itt az ideje, hogy nekiállj a kert téliesítésének, hiszen ez a hónap tökéletes alkalom a kerti és ház körüli feladatok elvégzésére. A fagyok váratlanul beköszönthetnek, ezért fontos, hogy időben elvégezd a szükséges teendőket. Az alábbiakban összegyűjtöttük azt 5 legfontosabb lépést, amelyekkel a kerted felkészülhet a téli hónapokra.

kertben
Október ideális hónap arra, hogy a virágzó hagymákat elültesd a kertben
Forrás: Shutterstock/ABO PHOTOGRAPHY

Októberi teendők a kertben

1. Virágzó hagymák ültetése, növénygondozás

Október ideális időszak a tavaszi virágzó hagymák, például nárcisz és jácint ültetésére. Ez a hónap a növények nyugalmi időszakának kezdetét is jelenti, így érdemes elvégezni a metszést és az osztást is. Oszd el a gyökeres évelő növényeket, és ültess át bármelyik növényt, amely már kinőtte a helyét, vagy már kezdi elnyomni a többi növényt. Ne felejtsd el a dália gumókat kiemelni, megtisztítani, megszárítani és tárolni a téli hónapokra. A magas évelőket virágzásuk után vágd vissza, hogy tavasszal szebben kibújhassanak. Ha időd engedi, ültess el téli árvácskákat vagy kankalint is. A hónap végén kezdődik a gyökér nélküli ültetési szezon (az időjárás függvényében), ezért érdemes korán ültetni, hogy a sövényed a lehető legjobb kezdetet kapja.

2. Teendők a gyümölcs- és zöldségkertben

Októberben a legfontosabb feladat a betakarítás. Gyűjtsd be az őszi termést! A zöldségeket, mint például a sárgarépát, hagymát és káposztát az első fagy előtt kell leszedni. Ha a fagy már itt van, takard le a terményeket szalmával, hogy védelmet nyújts nekik. A hagymákat hűvös, jól szellőző helyen tárold, amíg fel nem használod őket. A hónap végére elkezdheted a fokhagyma és a fagyálló borsófajták ültetését. Ha az időjárás kedvezően száraz, ásd fel a pihenő ágyásokat, adj hozzá trágyát, és gereblyézd át. Az őszi hónapok tökéletesek új fák és cserjék ültetésére is, mivel a talaj még meleg, ami segíti a gyökerek fejlődését. A mulcs alkalmazásával megvédheted a növényeket a téli fagyoktól. A mulcs továbbá megőrzi a talaj nedvességét és segít a gyomok ellen.

3. Kerti szerszámok karbantartása

Ne feledkezz el a kerti szerszámokról sem. Októberben érdemes alaposan átvizsgálni és karbantartani a kerti szerszámokat. Tisztítsd meg őket a fűtől, földtől és egyéb szennyeződésektől, majd olajozd meg a fém részeket, hogy megakadályozd a rozsdásodást. A vágószerszámokat, például a metszőollót, élesítsd meg, hogy a következő szezonban is hatékonyan tudj majd vele dolgozni. A kerti eszközöket tárold száraz helyen, hogy megóvd őket a téli időjárás káros hatásaitól. Ha szükséges, szervizeld meg a fűnyírót, és távolítsd el belőle a benzint, mielőtt elrakod télire. Ezáltal biztosíthatod, hogy a következő évben is megbízhatóan működjön.

4. Kert takarítása

A kert tisztán tartása segít csökkenteni a kártevők és betegségek kockázatát. Tisztítsd meg a kertet a lehullott levelektől és a sérült növényektől. A lehullott leveleket kéthetente gereblyézz fel. Használhatsz lombfúvót is a munka megkönnyítésére. Ne felejtsd el, hogy a zöld hulladékot érdemes mindig komposztálni. A lehullott levelek komposztálása a legjobb megoldás, hiszen így gazdag humuszanyagot állíthatsz elő a következő évre. 

A kerti bútorokra is szánj némi időt. Első lépésként alaposan tisztítsd meg őket. Ha lehetséges, fedd le a bútorokat vízálló takaróval, vagy tárold őket fedett helyen, például egy garázsban vagy tárolóban, hogy megvédd őket a fagy és a csapadék káros hatásaitól. Fém bútorok esetén érdemes olajozni a fém részeket, hogy megelőzd a rozsdásodást, míg a fa bútorokat célszerű impregnálni, hogy hosszabb ideig megőrizzék szépségüket.

5. Fűápolás

A hónap végén érdemes elvégezni az év utolsó fűnyírását. Kerüld a fagyos időben való nyírást, és állítsd a fűnyíró kését magasra, így a fű nem rövidül túlzottan, ami segít megvédeni a gyökereket a fagyoktól. Nedves időjárás esetén a legjobb, ha elkerülöd a fűre lépést, hogy megóvd a gyep egészségét. Ezen kívül érdemes mulcsot teríteni a fűre, mivel ez segít megtartani a talaj nedvességét, véd a gyomok ellen, és tápanyagot biztosít a fű számára. Az őszi trágyázás is hasznos, mivel a megfelelő tápanyagmennyiség segít a gyökerek fejlődésében és így tavasszal a fű hamarabb újraéled.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.