Muskátli teleltetés: 5 végzetes hiba, amit virágaid ellen elkövethetsz

Happy,Woman,Gardener,Watering,Plants,Sitting,At,Table,In,Terrace
Shutterstock - aliaksei kruhlenia
növény teleltetés muskátli
A rövidülő nappalok és az egyre hidegebb hajnalok már jelzik, eljött az ideje, hogy az átteleltethető növényeidet szép lassan behord téli pihenőhelyükre.  Meglehet, hogy a növények, többek között a muskátli teleltetése egy időigényes művelet, de megéri, ha a jövőre is szeretnél bennük gyönyörködni.

A muskátli teleltetése egyszerűen is megoldható, ha néhány alapvető dologra odafigyelsz. Kedvenc egynyári dísznövényeinkkel ellentétben, az évelők sikeresen át tudják vészelni a hideg hónapokat, és tavasszal újult erővel indulnak növekedésnek, amennyiben elvégzel néhány fontos dolgot velük kapcsolatban. A törődést és a fagyok elleni gondos ápolást meghálálják a virágok – muskátli, leander, tölcsérjázmin – cserébe a következő évben sorra ontják magukból a szebbnél szebb virágokat. Mutatjuk, hogy teleltetőhelytől függően mire kell még figyelni.

Muskátli teleltetés: Erre figyelj
Muskátli teleltetés: 5  dolog, amire feltétlen figyelj!
Forrás: Shutterstock

Muskátli teleltetés – 5 dolog, amire feltétlen figyelj!

  • Rossz időzítés

Bár a legtöbb cserepes növény kint maradhat az első éjszakai fagyokig, ne várj túl sokáig a védett helyre való beköltöztetéssel. Ha fedetlen helyen élik mindennapjaikat a virágok, még a fagyok beállta előtt cselekedj. A növényt rendszeresen érő csapadék és hideg idő rosszat tesz a gyökereknek, azok korhadásnak indulhatnak, ezért egy csapadékosabb időszak esetén már 5-10 fok körül érdemes melegebb helyre vinni.

  • Helytelen teleltető hely

Ahány növény, annyiféle szükségelt. De összességében az átteleltetéshez egy olyan helyiséget kell találnod, ahol legalább 5-10 Celsius-fok közötti a hőmérséklet, és némileg világos van. A legalkalmasabb erre a lépcsőház, a télikert, egy fűtetlen szoba vagy a több ablakkal rendelkező garázs. Fontos, hogy ilyenkor is a lehető legtöbb fényt kapják a növények, azonban ügyelj rá, hogy a napsütéses, 20-fok körüli időben alaposan szellőztesd ki a helyiséget.

  • Nem megfelelő öntözés

A teleltetés alatt jóval kevesebb vízre van szükségük a növényeknek, ez persze nem azt jelenti, hogy a téli hónapok alatt nem kellene megöntözni őket. Ha télen hónapokig feléjük se nézel és ez idő alatt a földlabdájuk porrá szárad, ne csodálkozz, hogy tavasszal nem élednek újjá. Persze a túlöntözés legalább olyan rossz, mint a vízhiány. Ebben az esetben a gyökerek elpusztulnak. A legjobb ha a növények alátéten kapnak helyet, és szinte mindig csak alulról locsolod őket.

Florist,Arranging,Flower,Pot,With,Geranium,Plant,In,Wicker,Basket.
Ha ezekre figyelsz, biztosan sikerül a teleltetés
Forrás: Shutterstock

Nem hozzáértő visszavágás

Mielőtt a növényeket átköltözteted az ideiglenes otthonukba, célszerű eltávolítani róluk az elszáradt ágakat és hajtásokat. Az őszi metszés hasznos lehet, különösen, ha a nyári szezonban sokat fejlődtek a növények. Azonban ne vágd vissza őket túlságosan, mert ez serkenti az erőteljes hajtásnövekedést, ami egészségtelen sarjakhoz vezethet és késlelteti a virágok, gyümölcsök későbbi fejlődését. Az alaposabb metszést hagyd inkább a következő tavaszra.

  • Kimarad a gondos takarás

A fagyra érzékeny növényeket a hideg hónapokban feltétlenül muszáj betakarni. A takaráshoz többféle könnyen beszerezhető anyagot is használhatsz, attól függően, hogy a növény mely részét szeretnéd megóvni. Erre a célra megfelelő megoldás lehet a szalma, nádfonat, fenyőkéreg, fenyőgallyak, komposzt és a lehullott lombozat is. Az évelők esetében nem csak a fagyérzékenyeket érdemes védened a téli fagyoktól, ónos esőtől, hanem az ősszel ültetett növényeket is.

Tudtad?

A 0 és 2 Celsius-fok közötti hőmérséklet nem okoz akkora pusztítást, mint a 0 fok alatti kemény fagy.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek: 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.