Tartsd meg az aprót: 5 hely, ahol nem kell borravalót adni a szakértők szerint

Shutterstock - New Africa
kiszolgálás szolgáltatás borravaló
Olykor nehéz ügy kitalálni, mikor és hol adj borravalót, hiszen nem szeretnél udvariatlannak tűnni, de nem is szórnád feleslegesen a pénzt. A szakértő most elmondja a tutit a jattolásról!

Te is úgy érzed, hogy ma már a kávéfőző gép is borravalót kérne, ha tudna beszélni? Mutatunk 5 helyet, ahol a szakértők szerint teljesen oké, ha zsebre teszed az aprót!

kiszolgálás, borravaló, szolgáltatás
Nem minden helyzetben kötelező borravalót adni. 
Forrás: Shutterstock

Adni vagy nem adni: a nagy borravaló-kérdés 

A szakértő válaszol

Semmi problémánk nincs a borravaló intézményével, azonban egyre több olyan eset van, amikor megkérdőjelezzük, hogy mégis mire fel fizetnénk többet.

Ilyen például az, amikor előre elkérik a borravalót úgy, hogy a kiszolgálás még nem történt meg, vagy amikor te magad mész a pulthoz és viszed az asztalodhoz a megvásárolt ételt vagy italt.

Ezekben a helyzetekben gyakran elgondolkozik az ember, hogy tulajdonképpen miért is fizetett és mik azok a helyzetek, amikor jobb megtartani az aprót. Mutatjuk, mikor nem kell borravalót adni.

1. Kávé elvitelre

Mindannyiunk számára ismerős szitu, mikor reggel félkómásan kikérjük a chai latténkat és mire kettőt pislognánk, már ott a tablet az 5, 15, vagy 20%-os opcióval. Te csak pislogsz, a barista meg kerüli a szemkontaktust és nem tudod mit tegyél. A szakértők szerint ha elvitelre kérsz kávét és nincs extra szolgáltatás (mint a Dávid-szobor kifaragása tejhabból), akkor nem kötelező borravalót adni. Ez ugyanis pont olyan helyzet, mint amikor a boltban veszel valamit: a termék a kávé, a kiszolgálás pedig benne van az árban. 

2. Ital a pultnál

Oké, egy menő koktélbárban, ahol a bartender háromféle színes habot csap a pohárba és még lángot is gyújt, igenis jár a borravaló. De ha egy sört kérsz a pultnál egy sima bárban és az egész tranzakció 12 másodperc, akkor nem kell úgy érezned, hogy 20%-kal tartozol. A szakértők szerint ugyanis, ha nincs asztali felszolgálás és a rendelésed egyszerű, akkor a borravaló adása színtiszta jófejség, nem pedig elvárás. 

3. Hipermarket kasszája

Ha te csomagolod be a péksütit, te nyomkodod szakértő módon a zöldségeket és te kínlódsz a termékek felpakolásával a kasszaszalagra, akkor mégis kinek adnál borravalót? Magadnak? Ne feledd: ha nincs kiszolgálás, nincs borravaló sem! 

4. Gyorsétterem

A gyorséttermi rendszer arra épül, hogy gyorsan, hatékonyan kiszolgáljanak – a borravaló itt nem kötelező. Persze ha valaki extra kedves volt, egy kis apró belefér – és természtesen akkor is, ha az asztalodhoz hozták a rendelésed.

5. Fodrász

Na, itt már érzékeny a helyzet, mert ki akarna rossz pontot szerezni a saját fodrászánál, igaz? Viszont ha csak egy gyors frufruigazításra vagy egy „vágjunk 2 centit és semmi extrát” típusú miniműveletre mentél, akkor nem kötelező borravalót adni – főleg, ha a szalonban már alapból vastagon számolják fel a szolgáltatás árát.

Kinéznek egy étteremből? - Ez lehet az okaKomoly borravalót kapott, mégis passzív-agresszív üzenetet hagyott a futárHatalmas felháborodást váltott ki az önkiszolgáló kassza: borravalót kért egy nőtől

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.