Folyton kimerültnek érzed magad? A szakértők szerint ezek az otthoni tárgyak okozhatják

fáradtság, kimerültség
Getty Images - Laurence Monneret
energiahiány fáradtság kimerültség otthon egészség
Nyolcból egy ember panaszkodik arra, hogy sosem érzi magát igazán kipihentnek. A fáradtság hátterében pedig nemcsak stressz vagy alvásproblémák állhatnak. Szakértők szerint akár az otthonod is felelős lehet érte.

Egyre több bizonyíték van arra, hogy otthonunk is hatással lehet az energiaszintünkre, sőt, néhány tárgy akár tartós fáradtságot is okozhat. Még egy kifejezés is létezik erre a jelenségre: a „beteg épület szindróma” (sick building syndrome), amikor különböző tünetek, mint például a fáradtság vagy az orrfolyás, egy bizonyos épületben való tartózkodás következtében jelentkeznek. Lássuk, mely tárgyak lehetnek hatással a közérzetedre, és hogyan okozhatnak rejtett módon kimerültséget anélkül, hogy észrevennéd.

Bizonyos tárgyak hatással lehetnek a közérzetünkre és fáradtságot okozhatnak.
Íme mit tehetsz azért, hogy energikusabb legyél és elkerüld a fáradtságot.
Forrás: Getty Images/Ekaterina  Vasileva-Bagler

Fáradtság okai: otthoni tényezők, amelyek kimerültséget okozhatnak

Ne hagyd figyelmen kívül a világítást!

Tudósok szerint a világítás erőteljes hatással lehet arra, hogy hogyan érezzük magunkat. A mennyezeti világítás, különösen a hideg, fluoreszkáló fények, megterhelhetik a szemet, és idővel kimerítő hatásúak lehetnek. A legtöbb LED izzó kék fényt bocsát ki, de míg környezetbarát, ez a fényformátum éles ellentéteket és árnyékokat hozhat létre, ami megerőltetheti a látást. Este a kék fény azt az üzenetet közvetítheti a szervezetednek, hogy még nem jött el az alvás ideje, így megzavarhatja a természetes lelassulási folyamatot, és hosszú távon fizikai, valamint mentális kimerültséghez vezethet. 

A szakértők azt javasolják, hogy telepíts olyan kapcsolókat, amelyek lehetővé teszik a fényerő szabályozását, vagy fektess be asztali lámpákba.

Óvatosan az öreg matracokkal!

Egy régi, vagy nem megfelelő matrac észrevétlenül is károsíthatja a testet. Lehet, hogy azt hiszed, teljes éjszakai pihenésben volt részed, de ha forgolódva ébredsz, vagy merevnek érzed magad, a tested nem tudott megfelelően regenerálódni, így fáradtan kelhetsz fel. A megfelelő alátámasztás hiányában nehezen alhatsz el, és a matrac fájdalmat okozhat a hátadban és a nyakadon. A szakértők azt tanácsolják, hogy a matracot hét-nyolc évente cseréld le, hogy elkerüld ezeket a problémákat. Az egészségügyi szakemberek már régóta figyelmeztetnek arra, hogy minden éjjel legalább hét órát aludj, és igyekezz mindig ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni.

Húzd el a függönyöket!

A nappali fényhiány vagy épp túlzott mennyisége megzavarhatja a test természetes ritmusát, és fáradtságot okozhat. Azok számára, akik olyan helyeken élnek, ahol kevés a természetes fény, a szakértők régóta javasolják a fényterápiás lámpák használatát,amik segítenek helyreállítani a cirkadián ritmust.

Cseréld le a parfümös gyertyákat!

A parfümös gyertyák bár nyugtató hangulatot teremtenek, égésük során olyan káros anyagokat, mint benzol és formaldehid bocsátanak ki, amelyek légúti problémákat, sőt rákot is okozhatnak. 

A kutatások szerint a gyertyák égetése növeli a belső levegőben lévő finom részecskék szintjét, amelyek súlyosbíthatják a légúti betegségeket és a szív-ér rendszeri problémákat. 

Ezen kívül ftalátokat is tartalmaznak, amelyek hormonális zavarokat és reproduktív egészségi problémákat okozhatnak.

Szellőztess!

Az olyan illékony szerves vegyületeknek, mint például a fentebb említett parfümös gyertyák, vagy a főzés, a festékek és lakkok, valamint a gombaspórák együttesen azt eredményezhetik, hogy a beneti levegő sokszor szennyezettebb, mint a kinti.

Az ilyen részecskék pedig rövid távú egészségügyi problémákat okozhatnak, mint a fáradtság, köhögés, tüsszentés, illetve a szem, az orr, a torok és tüdő irritációja.

A szennyezés forrásainak csökkentése vagy a belső légáramlás javítása csökkentheti a hosszú távú betegségek, például az asztma, krónikus hörghurut és akár a tüdőrák kockázatát is. A szakértők szerint egyszerű, légáramlást javító lépésekkel, mint például:

  • az ablakok rendszeres kinyitásával, 
  • főzés közben páraelszívó használatával
  • a szintetikus illatok elkerülésével 

jelentősen javíthatjuk a levegő minőségét, és hosszú távon csökkenthetjük az egészségügyi kockázatokat.

Csökkentsd a háztartási készülékek túlzott használatát!

A háztartások tele vannak zajjal, a kenyérpirítótól kezdve a porszívóig, de a kutatások szerint ezek a hangok egészségügyi problémákat okozhatnak, mivel minden ötödik ember magasabb stressz-szintet tapasztal miattuk. A legnagyobb "bűnösök" közé tartoznak a legszükségesebb termékek, mint a mosógép és a porszívó. A mosógép átlagos zajszintje 70 dB, míg a hűtőszekrények körülbelül 50 dB-en működnek, egyes háztartási készülékek pedig akár 90 dB-re is felmehetnek. 

A szakértők szerint amikor sok zajnak vagyunk kitéve, a szívverésünk felgyorsul, a vérnyomásunk megemelkedik. A kutatások azt mutatják, hogy ez fáradtsághoz, stresszhez, szívrohamhoz, vagy akár stroke-hoz vezethet.

Ha mindezekre odafigyelsz, máris sokat tettél azért, hogy energikusabb legyél és elkerüld a fáradtságot. A tudatos életmód segíthet abban, hogy a napi rutin ne váljon kimerítővé, és jobban érezd magad a bőrödben.

Állandó fáradtság, amit a pihenés sem csillapít? Betegség jele lehetÁllandóan kimerült vagy, mégsem tudsz éjszaka aludni? Ez lehet az oka7 ok, mely a kimerültség hátterében állhat

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.