A top pszichológus elárulta: ez a 3 kérdés garantáltan megmenti a házasságodat

párkapcsolat párkapcsolati konfliktus házasság
Bárki, aki valaha is élt kapcsolatban tapasztalta, hogy pillanatok alatt elveszhet az ember egy konfliktusban. Van olyan, aki kiabálva, míg mások csendesebben rendezik a bennük felgyülemlett feszültséget. De hogyan jutnak el idáig a házastársak? A neves pszichológus elárulja, hogyan mentheted meg a házasságodat.

A mérgező spirálok sokszor a legbutább dolgokkal kezdődnek. A mosogatógép bekapcsolásától kezdve egyenesen odáig, hogy vajon felhajtva lehet-e hagyni a WC-ülőkét, ezek a viták rendre úgy végződnek, hogy végül senki sem jön ki győztesen belőlük. De mi lenne, ha lenne mód megelőzni a dolgokat, és közben megmenteni a házasságot? A stanfordi pszichológus elárulta, hogy gyakran tapasztalja, hogy az emberek megdöbbenek, amikor azt mondja: a házasságok idővel általában rosszabbodnak. Ezt bizonyítják azok a párokkal készült longitudinális vizsgálatok is, amelyek azt fedezték fel, hogy a házasság minősége negatív tendenciát mutat: egy soha véget nem érő, lefelé irányuló lejtőt. És ez a lejtő nem ér véget, amikor a gyerekek elköltöznek. Egyszerűen csak lefelé tart.

A házasság az élet egyik legnagyobb vállalása, ami soha nem volt zökkenőmentes
A házasság az élet egyik legnagyobb vállalása, ami soha nem volt zökkenőmentes
Forrás: Shutterstock

A házasság minőségének romlása

A kutatók szerettek volna megoldást találni erre a látszólag elkerülhetetlen hanyatlásra. A kutatás során 120, Chicago környéki párral dolgoztak együtt, akiknek többsége a 30-as és 40-es éveikben jártak, és átlagosan 11 éve voltak házasok. Nem voltak különösebben nagy házassági válságban. Normálisnak mondható, átlagos párok voltak, de valahogy mégis lassan süllyedtek lefelé. 

A kutatás folyamata

Négyhavonta a párok válaszoltak a házasságukkal kapcsolatos kérdésekre. Még a kétéves tanulmány felénél sem tartott a történet, amikor a kutatócsapat azt vette észre, hogy a párok egyre kevésbé elégedettek, kevésbé szeretik egymást, kevésbé érzik magukat bensőségesnek, kevésbé bíznak egymásban, kevesebb szenvedélyt éreznek, és kevesebb elkötelezettséget, mint a tanulmány kezdetén. 

A mérgező konfliktusspirál folyamata: tehetünk-e ellene valamit, hogy megállítsuk? 

A kutatók tudták, hogy értelmetlen lenne azt mondani az embereknek, hogy „fogadják el a partnerük nézőpontját”. Ugyan a mélyebb problémák megközelítése egy másik perspektívából segíthet, de vissza is térhet az eredeti nézőponthoz. Annak pedig nem sok értelme van, ha újra elkezdődik a vita: ,,hadd magyarázzam el újra, miért nekem van igazam…” Így hát a tanulmány során egy más utat választottak a kutatásvezetők. 

Vajon a párok egy harmadik nézőpontból is kialakíthatnak konfliktust? A felmérésben a párok mind megosztottak egy „tényeken alapuló összefoglalót a legjelentősebb nézeteltérésükről”, amely az elmúlt négy hónapban történt közöttük. 

A 12. hónaptól kezdődően a párok egyik szerencsés felének három plusz kérdést tettek fel: 

1. Hogyan látná a konfliktusodat egy „semleges harmadik fél, aki mindenkinek a legjobbat akarja”?

  • Hogyan gondolkodhatna az illető a nézeteltérésről? 
  • Hogyan fedezhetné fel a benne rejlő jót? 
  • Ezeken a válaszokon is kell gondolkozni a harmadik fél szűrőjén keresztül. 

2. Mik akadályoznak meg abban, hogy ezt a nézőpontot alkalmazd, amikor nézeteltérésed van a pároddal? 

  • Bár a harmadik fél nézőpontja hasznos, de néha nehéz alkalmazni. Azonban ez a kérdés segíthet, ha nézeteltérésed van a partnereddel. 

3. És hogyan tudnád leküzdeni ezeket az akadályokat, hogy ezt a perspektívát alkalmazd a jövőbeli beszélgetések során?

  • A következő négy hónapban a résztvevőket arra kérték, hogy a lehető legjobban próbálják meg ezt a perspektívát alkalmazni a partnerükkel való interakciók során, különösen a nézeteltérések esetében. 

A csavar az volt, hogy mind a ketten válaszoltak ezekre a kérdésekre, de egymástól függetlenül. Azonban volt olyan csoport, ahol a párokat a szokásos módon mérték és követték nyomon, náluk tovább romlott a házasság minősége, és a következő évben már lassan lefelé spirálozódott a helyzet. De azok, akik válaszoltak mindhárom kérdésre, stabilizálódtak. A kétéves tanulmány végére elégedettebbek lettek, több szeretettel intimitással, nagyobb bizalommal, több szenvedéllyel és nagyobb elkötelezettséggel rendelkeztek, mint azok a párok, akik nem kapták meg a kérdéseket. 

Hogyan javult a házasságuk ezeknek a pároknak? 

Nem azért javult a helyzetük, mert a konfliktusaik egyszerűen megszűntek volna. A konfliktus egy kapcsolat velejárója.

Valójában azok a párok, akik megkapták a plusz három kérdést, arról számoltak be, hogy a veszekedéseik ugyanolyan súlyosak voltak, mint a másik csoporthoz tartozó pároké. De kevésbé voltak elkeseredve ezek miatt a veszekedések miatt. Már nem kellett olyan kérdéseket feltenniük, mint például: „Bunkó a házastársam?” vagy „Összetörtünk?” A magyarázat az, hogy: a szorongás csökkenése idővel jobb kapcsolatokat vetített előre.

Elköltözött a férje Jessica Simpsontól: kiderült, miért ment tökre a házasságaÉvekig egy nős férfi szeretője volt – mindent bevallott a magyar sztáranyukaÍgy buknak le a férfiak: 5 jel, ami megcsalásról árulkodhat

 

 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.