„Miért nem én?” – Ha nem tudsz örülni más sikerének, akkor lehet, hogy ebben a betegségben szenvedsz

irigység, siker, nárcisztikus sérülés
Shutterstock - Noiel
nárcisztikus betegség irigység
Úgy érzed, frusztrált vagy egy boldog poszt láttán? Nem tudsz örülni más sikerének? Ha más boldogsága benned inkább szorongást vagy dühöt vált ki, lehet, hogy ideje szembenézned önmagaddal.

„Miért kéne örülnöm annak, hogy neki jobb, ő sikeres, amikor nekem pont most borult fel az életem?” – ismerős gondolat? Ha igen, lehet, hogy ideje kicsit mélyebbre ásnod a lelked bugyraiban, és nem, ide már nem lesz elég egy csésze kamillatea. 

irigység, siker
Ha nem tudsz örülni más sikerének, az komoly problémát jelezhet
Forrás: Shutterstock

Bosszant más sikere? Lehet, hogy ebben a betegségben szenvedsz

Képzeld el: a barátnőd bejelenti, hogy eljegyezték. Miközben ő a szivecskés reakciókat kap a posztjára, te a saját konyhádban nassolsz, miközben azt suttogod magadnak: „Hát persze, még ő is...”

Ha mások sikere nem inspirál, hanem szorongást, dühöt vagy lehangoltságot vált ki belőled, akkor nem biztos, hogy csak „picit irigy vagy”, hanem lehet, hogy egy mélyebb pszichés mintázatról van szó – például narcisztikus személyiségzavarról vagy önértékelési zavarhoz kapcsolódó torz érzékelésről - foglalja össze a Health magazin. 

És nem, ez nem azt jelenti, hogy mostantól antikrisztusként kell tekintened magadra. De jó, ha tudod: ez a fajta rejtett fájdalom sokkal gyakoribb, mint hinnéd.

A diagnózis neve: nárcisztikus sérülés

A szakirodalom ezt a jelenséget narcisztikus sérülésnek hívja. Dr. Ramani Durvasula klinikai pszichológus szerint - aki több könyvet is írt a nárcisztikus személyiségzavarról - , sokszor nem is tudatosul bennünk, hogy miért fáj más boldogsága – de ez gyakran a saját önértékelési zavarunkból fakad.

A nárcisztikus személyiségű emberek gyakran érzik úgy, hogy mások sikerei csorbítják az ő értéküket

 – írja Dr. Durvasula egyik tanulmányában.

Ez nem azt jelenti, hogy te vagy Miranda Priestly az Ördög Pradát viselből. De ha rendszeresen úgy érzed, hogy „miért mindig másnak sikerül?”, az akár a saját belső elismerésigényed hiányára is utalhat.

Belső drámák

Egy 2022-es tanulmány, amit az Emotion folyóiratban tettek közzé, azt találta, hogy az irigységnek két típusa létezik: építő és romboló. Az építő irigység motiválhat „Ha neki sikerült, nekem is fog!”, míg a romboló irigység dühöt, elutasítást és elidegenedést okoz.

Nézz tükörbe – Ne csak sminkellenőrzés miatt

A legnagyobb csapda az, hogy az irigység sokszor nem nyílt. Nem mondjuk ki, csak „rossz érzésünk van”. Kicsit túltoljuk a cinizmust, odaszúrunk egy „vicces” megjegyzést, vagy passzív-agresszíven reagálunk.

Ez nem egy karakterhiba, hanem sokszor egy önvédelmi mechanizmus. Csak épp olyan, mint amikor beleütöd a kislábujjad az ágy sarkába: a fájdalom reflexből jön, de attól még nem oldja meg a problémát.

Van kiút?

Szerencsére igen. És nem feltétlenül Freud-díjas terápiákra van szükség. Már az is hatalmas lépés, ha felismered magadon ezt a mintát. Az önismeret, a mindfulness és a pszichológiai edukáció csodákat tesz – nem, nem „ezospiri” módon, hanem egészségesen.

Ha gyakran tapasztalod, hogy más sikere fáj, érdemes lehet:

  • naplót írni az érzéseidről,
  • beszélni róla egy baráttal vagy szakemberrel,
  • és ami a legfontosabb: nem ítélkezni magad felett.

Mert igen, mindenki érezte már magát úgy, mint egy mellékszereplő valaki más életében. De a való élet nem  egy sorozat – itt te is lehetsz a főszereplő. Csak előbb meg kell írnod a saját forgatókönyved.

Mit tesznek éjszaka a pszichopaták, amikor senki sem látja őket? — A válasz hátborzongatóHa mindig bizonyítani akarsz, lehet, hogy ezt a mondatot nem hallottad elegetEgy kicsit mindenki nárcisztikus, de ha ezt látod valakin, menekülj!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.