Az életedet kockáztatod, ha erre a szigetre tévedsz: egy elszigetelt törzs tagjai mindenkit kivégeznek, aki a közelükbe kerül

Nagyjából 100 és 200 közé tehető az elszigetelt törzsek száma. Legismertebb képviselőik az agresszív szentinelézek, akik ádázul védelmezik otthonuk háborítatlanságát. Vajon érdemes lenne a civiliációhoz kapcsolni ezeket a törzseket?
Közel 10.000 főre becsülik az elszigetelt törzsekben élők létszámát világszerte, ám ez a szám jóval magasabb is lehet. Legismertebb képviselőik a paraguayi Ayuero nép, a perui Mashco-Piro törzs, a Brazília és Venezuela határán élő Moxihatetema emberek, Pápua-Új Guinea 40 elszigetelt törzse, valamint az Indiai óceánon élő szentinelézek
A legtöbb elszigetelt törzs Dél-Amerika őserdejeiben és Pápua-Új Guineában él. Érdekesség, hogy Pápuán több, mint 800 különböző nyelvet beszélnek.
Mind közül talán a szentinelézek élvezik a legnagyobb figyelmet, mivel minden, velük kapcsolatba lépni kívánó emberrel végeznek, legutóbb 2018-ban egy misszionáriussal. Ezeket a törzseket a kihalás fenyegeti, ami ellen még a kormányok intézkedési sem nyújthatnak védelmet.
Az ilyen törzseket gyakran kötik össze a „nemes vadember” eszméjével. A Rousseautól származó teória szerint az ember születésétől fogva jó, csak a civilizáció rontja el, amit az elszigetelt, olykor primitív népekbe projektálnak. Amellett, hogy ez nem teljesen igaz, ez a nézet jelentősen romantizálja az elszigetelt törzsek életmódját, ami elbagatellizálja valós problémáikat és ledegradálja őket.
Nem hagyományőrzés, sokkal inkább a túlélés és józan ész vezérli ezeket a népeket. Számos esetben korábbi külső támadás, misszionáriusokkal való kellemetlen incidens okán döntenek úgy, hogy inkább elzárkóznak a külvilágtól. A rossz élmény aztán generációkon keresztül öröklődik, mire az utolsó ember is meghal, aki találkozott a külvilággal. Ez magyarázat lehet a Szentinel-sziget lakóinak agresszivitására.
Sok esetben maguk a kormányok is óvják az rejtőzködő népeket, mert sokszor nincs elég fejlett immunrendszerük ahhoz, hogy ellenálljon a betegségeknek, de akadtak példák atrocitásokra.
Más emberektől ugyan képesek lehetnek megóvni a kormányok ezeket a törzseket, a klímaváltozás, természeti katasztrófák és globális felmelegedés hatásaitól azonban nem. Például a szentinelézeknek otthont adó Észak Szentinel-sziget legmagasabb pontja csak 122 m, így a tengerszint emelkedése beszűkítheti életterüket.
Az elszigeteltségnek is megvannak a hátrányai: ha a törzs endogám, tehát törzsön belüli házasságokat köt, akkor a csoport genetikai képe nem frissül, így fogékonyabba lesznek a betegségekre.
Minden rizikó ellenére sem érdemes felvenni a kapcsolatot ezekkel az elszigetelt törzsekkel, amire talán a szentinelézek szolgáltatják a legjobb példát. Ezek a népek kis, elszigetelt terülten élnek, így jellemzően nem akadályozzák a mezőgazdaságot, a kormányoknak pedig túl sok pénzébe kerülne a kapcsolatfelvétel, integráció.
Az már csak hab a tortán, hogy a Szentinel-sziget lakói sokakat lemészárolnának.
Azonban a szentinelézek szempontjából is értelmetlen lenne az integrálódás, mert nem immunisak az idegen betegségekre, ráadásul minden ilyen kísérlet a nyelv és kultúra kihalását veszélyezteti. Eddig háborítatlanul élik életüket a szigeten, asszimilálásukkal viszont inkább a civilizáció, kapitalizmus negatív oldalát kapnák. Így mindenki számára az az előnyös, ha hagyjuk őket békében létezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.