Egész Párizs visszafojtott lélegzettel figyelte: 45 éve mászták meg az Eiffel-tornyot

Moment RF - Alexander Spatari
hegymászó Eiffel torony Párizs
Minden idők egyik legikonikusabb épülete, Párizs egyik jelképe 45 éve bő két órára mászófallá avanzsált. Az Eiffel-torony történetének érdekes fejezete kötődik Jean-Claude Droyer sziklamászóhoz.

Az Eiffel-torony korának legmagasabb épülete volt, de a mai napig turisták milliói járnak csodájára. Aki véletlenül 1980. július 21-én járt az ikonikus épületnél, az ámulat mellett egy jó adag izgalomban is része lehetett. Ugyanis 45 éve ezen a napon mászta meg egy hegymászó, bizonyos Jean-Claude Droyer a legendás építményt.

Jean-Claude Droyer az Eiffel-torony megmászója.
Jean-Claude Droyer 45 éve mászott fel az Eiffel-torony tetejéig.
Forrás: YouTube / Florent Wolff

Hogyan lett az Eiffel-torony Párizs jelképe?

Eredetileg az 1889. párizsi világkiállításra épült fel a torony, Gustave Eiffel építész tervei alapján, melyet mintegy 700 induló közül választottak ki. Az impozáns építmény 2 év 2 hónap 2 nap alatt épült fel, mely a kor technológiáját figyelembe véve igen gyors tempó volt.

Az Eiffel-torony abban is megelőzte korát, hogy építésekor ügyeltek a biztonságra, egy munkás sem vesztette életét a munkálatok során.

Egészen 1929-ig ez volt a világ legmagasabb építménye, a szerkezet pedig a mai napig megosztja a franciákat: egyesek rajongják, mások a világ csúfságának tartják. Érdekes, hogy eredetileg a kiállítás után 20 évvel elbontották volna a szerkezetet, de mivel magassága miatt kiváló megfigyelőállomásnak, illetve rádió-vevő központnak bizonyult, megtartották. Ezt a 329,74 m magas épületet mászta meg 45 éve egy bevállalós sziklamászó.

Kicsoda Jean-Claude Droyer?

Jean-Claude Droyer az egyik legismertebb francia sziklamászó, aki az Eiffel-torony megmászásán túl számos emlékezetes mászást hajtott végre, eddigi legnehezebb útvonala az Európában elterjedt Francia skálázási rendszer 7c+ szintje volt, amivel pionír volt Franciaországban. (Jelenleg 9c a legnehezebb pálya a modell szerint.)

Sokat tett azért, hogy a szabad mászás elterjedjen Franciaországban.

1965-ben figyeltek fel rá, amikor első ízben mászta meg a Glandasse hegységben lévő Pentecoste-utat egyedül, mely azóta is bakancslistás pálya hegymászó körökben. Számos rekord köthető a nevéhez, útvonalak tömegeit fedezte fel, egyik legemlékezetesebb húzása mégis az volt, amikor az Eiffel-torony megmászását tűzte ki céljának.

Jean-Claude Droyer és az Eiffel-torony meghódítása

Végül 1980. július 21-én került sor az Eiffel-tornyon „csúcstámadására”, melyet végül 2 óra 18 perc alatt sikerült abszolválni a hegymászónak. Ugyan az Eiffel-torony szerkezete elsőre könnyű mászócélpontnak tűnik, az ember alkotta építmény azonban mégis szolgált némi kihívással. A mutatványt biztosítás nélkül vitte véghez, melynek okait csak spekulálni lehet: elkezelhető, hogy a biztosítás fontosságára akarta felhívni a figyelmet, de kétségkívül remek reklám volt számára Párizs jelképének megmászása.

 

Miért nézzük ugyanazokat a sorozatokat újra és újra? – A szakértő eláruljaEldőlt: ez lesz az olimpiai ötkarika sorsa PárizsbanSzoboszlai Dominik és menyasszonya Párizsban romantikáznak: friss fotón a szerelmesek

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.