Minden, amit a korpásodásról tudni kell

Forrás: Shutterstock -
hajápolás haj korpásodás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Elkapni egy rosszalló tekintetet, ahogy valaki a korpát nézi a vállunkon, talán az egyik legkínosabb dolog, ami egy nővel, de akár egy férfival is történhet. A korpásodás első jelére a legtöbben elkezdenek gyakrabban hajat mosni, ami csak fokozza a bajt, így elindul az ördögi kör: még több korpa, még több hajmosás. Lafferton Annamária fodrász szerint pedig a probléma az esetek nagy részében egy kis odafigyeléssel könnyen kezelhető.

A korpásodás az egyik leggyakoribb probléma, mellyel minden második ember találkozik. A jelenség tulajdonképpen a hámsejtek leválása, cserélődése miatt alakul ki, ami természetes folyamat.

A korpásodás tulajdonképpen a hámsejtek leválása, cserélődése miatt alakul ki Forrás: Shutterstock

Az egészséges fejbőr hámrétege megközelítőleg háromhetente cserélődik ki teljesen, ám ez észrevétlen, nem hagy nyomot maga után.

Egészen addig, amíg valamilyen okból meg nem változik a normális egyensúly. Ha a leválási folyamat felgyorsul, vagy a faggyútermelés felborul, akkor megjelenik a korpásodás. Ilyenkor az elhalt hámsejtek összetapadnak, és óhatatlanul láthatóvá válnak: különösen akkor, ha sötét ruhát viselünk.

Korpásodáskor az elhalt hámsejtek összetapadnak, és óhatatlanul láthatóvá válnak: különösen akkor, ha sötét ruhát viselünk Forrás: Shutterstock

A probléma hátterében főként gyulladások, fertőzések, gombák állhatnak, de a gyakori hajmosás is kiváltó ok lehet. A korpásodásnak két típusa van, a zsíros és a száraz korpásodás. Szerencsére utóbbi a gyakoribb, ami nem kóros, és legtöbbször könnyen kezelhető.

A száraz korpa kezelése

A száraz korpásodást a leválási folyamat gyorsulása befolyásolja, de a fejbőr zsírossága is közrejátszik a kialakulásban. Mivel ilyenkor a faggyútermelés gyengébb, a leválás viszont gyorsabb, megjelennek a fehérlő hámsejtek. Száraz korpa a téli hidegtől is kialakulhat, mivel a benti száraz meleg és a kinti hideg levegő közötti különbség sokkszerű a fejbőr számára, így már a sapka elhagyása is korpásodáshoz vezethet.

Száraz korpa a téli hidegtől is kialakulhat, mivel a benti száraz meleg és a kinti hideg levegő közötti különbség sokkszerű a fejbőr számára, így már a sapka elhagyása is korpásodáshoz vezethet Forrás: Shutterstock

„Ezt könnyen megelőzhetjük, ha nem megyünk nyirkos hajjal az utcára. Ilyenkor télen érdemes az esti órákra időzíteni a hajmosást, mert bár száraznak tűnhet a haj, korántsem biztos, hogy valóban az is. A hajmosás során felpuhult fejbőr szintén rendkívül könnyen megfázhat, és máris kialakulhat a korpásodás" - mondja Lafferton Annamária, az elrontott frizurák helyrehozásának szakértője.

Száraz korpa esetén nem csupán a lehulló hámsejtek árulkodnak a problémáról, hanem a haj állapota is. A tincsek fénytelenné, szárazzá válnak, ráadásul a szálak könnyen szétnyílhatnak, töredezhetnek.

A kialakuló száraz korpát odafigyelő ápolással, gondos hidratálással, a hajmosás gyakoriságának csökkentésével, valamint fokozott B-vitamin fogyasztással eredményesen lehet kezelni. Azonban, ha másfél-két hónap után sem múlik el, akkor érdemes konzultálni a fodrászunkkal, vagy a bőrgyógyászunkkal.

A zsíros korpát kezelése

A zsíros korpa pikkelyes, erőteljesen fehéres, ami akár a zsíros haj, illetve fejbőr hatására is kialakulhat, esetében kulcsfontosságú, hogy hamar kezdjük el kezelni a problémát. A zsíros korpa kezelése során lényeges, hogy ne mossunk naponta hajat, mert ezzel a probléma súlyosbodását kockáztatjuk. Masszírozzunk szalicilsavat és ként tartalmazó olajat a fejbőrbe, valamint használjunk kénes sampont – tanácsolja Lafferton Annamária.

A zsíros korpa kezelése során masszírozzunk szalicilsavat és ként tartalmazó olajat a fejbőrbe Forrás: Shutterstock

Fontos az odafigyelés, ugyanis a fokozott faggyútermelésből eredő viszketés nagyon könnyen bakteriális fertőzéshez vezethet. A viszketést csillapító vakarás során kialakuló mikrorepedések is elegendőek ahhoz, hogy a baktériumok, gombák bejussanak a fejbőrbe, és ott akár komoly fertőzéseket váltsanak ki. Ha azt érezzük, hogy gyulladt vagy sebes a fejbőr, mindenképpen forduljunk bőrgyógyászhoz!

A probléma megelőzése

Ha a korpásodás egyszer kialakult, jó eséllyel később is visszatér, ezért célravezető megelőzni a problémát. Két-, háromhavonta érdemes a drogériákban, gyógyszertárakban beszerezhető termékeket kúraszerűen használni.

A természetesség hívei kipróbálhatják a rendkívül hatékony teafa olajat is, ami erős gyulladáscsökkentő hatása miatt a korpa mellett számos fejbőrproblémára kiváló gyógyír. Három deciliter samponba tegyünk öt milliliter teafa olajat, majd minden alkalommal (ugyancsak kúraszerűen) ezzel mossunk hajat. Fontos, hogy használat előtt alaposan rázzuk fel a flakont, mert az olaj kiül a felszínre.

A teafa olajjal történő kúraszerű hajmosás segíthet Forrás: Shutterstock

„A probléma megszűnéséig óvjuk a hajat a stressztől, mint a forró hajszárító, a hajfestés vagy a hajvasalás. Emellett mivel a korpásodás elleni szerek és samponok száríthatják a hajat, használjunk balzsam helyett hajpakolást minden hajmosás után. Azonban vigyázzunk, hogy csak a haj hosszára vigyük fel, és ne kerüljön a fejbőrre! Végül, praktikussági szempontból kerüljük a sötét felsőket" – tanácsolja a Lafferton Annamária.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.