A hajhullást nem csak betegségek okozhatják - Íme a hét leggyakoribb ok

Forrás: Shutterstock -
hajhullás hajápolás tippek-tanácsok magazin
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A hajhullás egy teljesen természetes dolog – egy bizonyos fokig. Azt a bizonyos fokot átlépve azonban már kóros hajhullásról kell beszélnünk, amely meglehet, hogy komoly betegséget jelez. Mik lehetnek a hajhullás okai és mit tehetünk egyáltalán ellene?

Senki ne essen pánikba, a hajhullást ugyanis nem csupán betegségek okozhatják. Tavasszal például mindenkinek jobban hullik a haja, mint az év többi részében és a szülés utáni időszakban is drasztikusan megritkulhat a friss anyukák hajkoronája. Ezeken felül hajhullást okozhat a túl szoros hajviselet és a nem kellően hidratált fejbőr is, sőt még rengeteg dolog befolyásolhatja, hogy milyen mértékben hullik a hajunk.

Ezek a hajhullás leggyakoribb okai

Genetika

Az androgenetikus alopecia, vagyis az öröklődő hajhullás a hajvesztés egyik leggyakoribb oka. Ez tehető felelőssé a férfiaknál a „mikiegeres" vagy „papos" kopaszodásáért, de sok esetben a nők haját is érinti, igaz utóbbi esetben nem foltokban jelentkezik, hanem az egész hajzat ritkul meg jelentősen.

A hajhullás egy teljesen természetes dolog – egy bizonyos fokig Forrás: Shutterstock

Hormonális változások

A hormonális változások, például a terhesség, a szülés, a menopauza és a pajzsmirigy betegségei is hajhullást okozhatnak. Ez inkább a gyengébbik nemet érinti, bár az utóbbi probléma férfiaknál is előfordulhat.

Gyógyszerek, orvosi kezelések

Bizonyos gyógyszerek, kezelések szintén okozhatnak hajhullást, hajritkulást vagy akár kopaszságot is. Az egyik legismertebb ezek közül a kemoterápia, de egyes vérnyomáscsökkentők is felelőssé tehetőek, ha túlságosan hullik a hajunk.

Stressz

Igen, a stressz bizony a hajunknak sem használ! Az intenzív, negatív stressz szintén hajhullást okozhat, mivel befolyásolja a test hormonháztartását, ezen keresztül pedig a hajkoronánk állapotát is.

Betegségek

Az autoimmun betegségek, például a lupus vagy az alopecia areatade, sőt a gluténérzékenység is okozhatnak hajhullást.

Túl szoros hajviselet

Copf, fonat vagy konty – teljesen mindegy, hogy melyik, ha túl szoros, az bizony hajhulláshoz vezethet, mivel az állandó, erős húzóhatás gyengíti a hajhagymákat és drasztikusan lecsökkenti a hajszálak élettartamát.

Öregedő fejbőr

A fejbőrünk éppen úgy öregszik, mint a bőr a test más területein, ennek következtében pedig a fejbőr vékonyabbá és szárazabbá válik. A dehidratált fejbőr a hajhagymákat sem tudja megfelelően táplálni, így a hajhullás is intenzívebben jelentkezhet.

Mit tehetünk a hajhullás ellen?

A hajhullás természetes folyamat! A legtöbb embernek átlagosan naponta akár 50-100 szál haja is kihullhat, ám

ha úgy érezzük, hogy a hajvesztés drasztikus mértékben erősödik, érdemes orvoshoz fordulni, hogy a komoly egészségügyi okokat ki lehessen zárni.

Otthon pedig az alábbi dolgokra érdemes figyelni, hogy minimalizáljuk a hajhullást.

Táplálkozzunk egészségesen!

Az egészséges étrend segíthet megőrizni a hajunkat is. Próbáljunk úgy étkezni, hogy minden nap megfelelő mennyiségű fehérjét, C-vitamint, B-vitamint, vasat és omega-3 zsírsavat vigyünk be a szervezetünkbe.

Az egészséges étrend segíthet megőrizni a hajunkat is Forrás: Getty Images/iStockphoto/RossHelen/Rosshelen

Kezeljük a stresszt!

Stresszmentesen élni manapság szinte képtelenség, így felesleges is lenne azt tanácsolnunk, hogy éljünk stresszmentesen. Azt azonban szívből ajánljuk, hogy tanuljuk meg hatékonyan kezelni a mindennapi stresszt, ez ugyanis nem csupán a hajunknak tesz jót, de az egész életünkre pozitív hatással lehet. Próbáljuk ki a meditációt, a jógát, de a sportolás és a különféle hobbitevékenységek is eredményesek lehetnek a belső feszültség enyhítésében.

Szedjünk táplálékkiegészítőket!

Nehéz mindig minden tápanyagból a megfelelő mennyiséget biztosítani a szervezetünknek, így ha azt érezzük, hogy valamiből túl keveset fogyasztunk, pótoljuk nyugodtan táplálékkiegészítőkkel.

Ápoljuk okosan a hajunkat!

A helytelen hajápolás, például a gyakori, forrólevegős-hajszárítás, a mindennapos hajvasalás, a túlzott hajmosás, a kemikáliák használata, a feszes fajviseletek mind-mind hajhullást okozhatnak. Fontos, hogy szakszerűen ápoljuk a tincseinket és minél inkább kerüljük azokat a dolgokat, amelyek károsíthatják a hajunkat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.