Vissza az időben: ma már megdöbbenünk azon, hogy zajlott le a legelső Oscar-gála

Silent Film Star, Mary Pickford
Getty Images/Silent Film Star -
magyar siker Oscar-gála Oscar-díj
A legelső Oscar-gála teljesen más volt, mint manapság. Íme néhány érdekesség, amely azóta rég feledésbe merült. Lássuk hát, mi történt 1929. május 16-án!

A filmesek számára az egyik legnagyobb megtiszteltetés, ha jelölik őket az Oscar-díjra valamely kategóriában. A nyertesek kihirdetésének másodpercei előtt az izgatottság járja át a jelölteket, ez az a díj, amire mindannyian vágyak, ezért (is) dolgoznak szinte egész életükben. Manapság évek óta bevált módon épül fel az átadó, ami azonban nem mindig volt olyan, mint most. Cikkünkben a legelső Oscar-gálát idézzük fel. 

A legelső Oscar-díjakat 1929. május 16-án adták át a Los Angeles-i Roosvelt szálló Virágtermében, ahol körülbelül 300-an gyűltek össze egy visszafogott állófogadáson. Az est legelső házigazdája Douglas Fairbanks színész volt. A program vacsorával és a tánccal indult, majd miután mindenki jóllakott és kiszórakozta magát, átadták a díjakat. A rendkívüli esemény röpke 15 percig tartott.

A mai, modern korban csak a gálán derül ki, melyik kategóriában ki nyert, azonban régen ez teljesen másént működött. A gálaest előtt már hetekkel kihirdették a nyerteseket, így mindenki tudta, mire számíthat a nagy napon. Végül 1942-ben vette kezdetét a ma ismert szokás, miszerint a gála nyerteseinek kiléte a helyszínen derült ki. Erre a zártborítékos rendszert használják, mellyel fokozzák a jelöltek és nézők izgatottságát.

A legelső Oscar-gálán a díjakat összesen 12 kategóriában osztották ki, az egyes kategóriákban csak három, ritka esetben négy jelölt versenyzett.

 Már akkor is taroltak a magyarok, ugyanis a legtöbb jelölést a Fox Film gyártásában készült A hetedik mennyország című némafilm kapta, amelynek producere a stúdió magyar származású alapítója, William Fox volt. A film öt jelölésből hármat díjra váltott, elképesztő sikert arattak. 

L heure supreme
Forrás: AFP

A legjobb film kategória nyertese a Szárnyak (Wings) című produkció volt, melyet William Wellman rendezett. Érdekessége, hogy ez volt akkoriban a világ legköltségesebb filmje (9 millió dollár). A Virradat (Sunrise) című romantikus dráma, a Szárnyakkal együtt, szintén megkapta a legjobb filmért járó díjat – a produkció ma is egyike a filmipar legértékesebb alkotásainak.

A legjobb színésznek járó díjat a német származású Emil Jannings vihette haza, a legelső színésznői kategória nyertese pedig Janet Gaynord volt. 

Oscar 1929, Janet Gaynor
Douglas Fairbanks átadja Janet Gaynornak a legjobb színésznőnek járó első Oscar-díjat a Hetedik mennyországban, valamint az Utca angyalában és a Sunrise-ben végzett munkájáért az első Oscar-díjátadón
Forrás: GettyImages

Charlie Chaplin különdíjat kapott - eredetileg több kategóriában is jelölték: a legjobb színész, a legjobb forgatókönyvíró, a legjobb filmrendező kategóriákban is - ezt az elismerést később 1972-ben is megkaphatta. 

A történelem során azóta számos új kategóriát vezettek be, és a gála is sokkal hosszabb lett. A zártborítékos rendszer a mai napig működik, amely garantálja a mindig izgatott tekinteteket. 

A magyar jelölt, akiért pedig idén szurkolhatunk nem más, mint Mihalek Zsuzsa, aki a Szegény Párák című film látánytervezője, a produkciós tervező James Price és Shona Heath társaságában nyerheti el az Oscar-díjat.


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.