Lóverseny, ahol a kalapoké a főszerep: a Kentucky Derby története

Noha a női kalap viselése napjainkban legfeljebb nyaralásokra szorítkozik, van egy esemény, ahol még mindig őrzik ezt a hagyományt. A Kentucky Derby egy olyan lóverseny, aminek a kalap éppoly fontos része, mint a ló. Utánajártunk a legendás verseny történetének!
Ez a patinás lóverseny az amerikai úgynevezett Triple Crown, magyarul „Hármas Korona” derbisorozat első állomása, mely a Peakness Stakes és Belmond Stakes megmérettetést is magába foglalja. Első ízben 1875-ben került megrendezésre Kentucky Derby, 15 zsokéval, melyre több, mint 10.000 ember volt kíváncsi.
A pompás esemény alapítója nem volt más, mint William Clark unokája, aki a Amerika nyugati felét felfedező Lewis és Clark expedíció oszlopos tagja volt.
A Kentucky Derby fontos része az Egyesült Államok történetének, a legrégebb óta megtartott sportesemény. A divat kezdetektől fontos szerepet játszott az eseményen, hisz az alapító, Meriwether Lewis Clark Jr., illetve felesége, Mary a gazdagok számára szervezett előkelő összejövetelként hirdették, ahol legjobb öltözetükben pompázhattak az érdeklődők, és bámulatos kalapköltemények is feltűntek.
A helyi lapok minden évben serényen beszámoltak a legdivatosabb hölgyekről, részletezve az anyagokat, szabásmintákat, így a lóverseny fontos divateseménnyé vált. A női kalap viselése azonban az 1960-as évekig a mindennapi viselet része volt, így jó ideig háttérbe szorultak a női fejfedők.
Fontos változást hozott a televízió elterjedése a versenyen: ekkor jelentek meg a feltűnő elegáns női kalapok, hogy a nézők kitűnjenek a tömegből.
A női kalap szépen lassan kikopott a divatból és csak az olyan különleges eseményekre korlátozódott, mint amilyen például a Kentucky Derby. Más módon is jelentős a média szerepe, abban, hogy a lóversenyen a lovaknak csupán a második hely jut, hisz a világ más részein megrendezett megmérettetések, valamint a királyi családok nőtagjai által viselt fejfedők diktálják a trendeket.
Különösen fontos szerep jut ebben a brit királyi családnak, akik rendszeresen extravagáns kiegészítőkben parádéznak. Mivel náluk is komoly szerepe van a lóversenyeknek a Royal Ascot révén, a kalapkészítők évről évre Katalin hercegné és a többi brit hercegnő kalapjai alapján kapnak megrendeléseket.
Kulturális okai is lehet annak, hogy a Kentucky Derby-n miért a kalapoké a főszerep: a kalap régebb óta életünk része, mint a ló. Ugyanis már 27 000 éves régészeti leletek is bizonyítják a kalapviselést, melyek egyszerű, szőtt fejfedők voltak, míg a ló háziasítása csupán 6000 éve kezdődött. A divattörténet folyamán aztán a kalapok és fejfedők számtalan változata megjelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.