Egyetlen modell sem volt hajlandó felvenni ezt a botrányos ruhadarabot − Egy táncoslány mutatta be a bikinit

fürdőruha nyár Bikini
Ma már teljesen hétköznapi ruhadarab a strandokon, nem olyan rég azonban még annyira polgárpukkasztónak számított, hogy a modellek nem is voltak hajlandóak bemutatni. A bikinit végül Micheline Bernardini párizsi táncosnő öltötte magára, a bevállalóssága pedig meghozta gyümölcsét − Ő és a ruhadarab is bekerült a divattörténelembe.

Kétségtelen, hogy ez a nyári ruhadarab forradalmasította a női divatot, bár a bemutatása idején még elképzelhetetlen volt, hogy ilyesmit tényleg viselni fognak a hölgyek. 1956. július 5-én, Párizsban láthatta először a nagyérdemű Louis Réard francia tervező vízióját a női stranddivatról, stílusosan egy medence partján mutatták be a plogárpukkasztó összeállítást, ami annyira felháborítónak hatott, hogy egyetlen hivatásos modell sem vállalta a bemutató szerepét. Végül egy táncosnő, Micheline Bernardini öltötte magára az első bikinit, ami ma már teljesen hétköznapi látvány a strandokon.

07/10/1946. Micheline Bernardini with the first bikini.,Image: 829916591, License: Rights-managed, Restrictions: Rights to be cleared for artworks not in public domain. No model release., Model Release: no
Micheline Bernardini az első bikiniben
Forrás: Profimedia

A botrányos kétrészes fürdőruha − A bikini sokkolta és felháborította az embereket

Louis Réard francia autómérnök és divattervező sokkolni akarta az  embereket, nem véletlenül keresztelte bikini névre a merész, kétrészes fürdőruháját. A névvel a Bikini-atoll sziget közelében végrehajtott hírhedt amerikai atomkísérletre utalt. A kétrészes fürdőruha önmagában nem számított újdonságnak, de akkoriban sokkal visszafogottabbak voltak ezek a darabok: az alsó része inkább rövidnadrág volt, de a felső sem volt túlságosan kihívó. Ezzel szemben Louis Réard bikinije sokkal többet mutatott a női testből, ami nem nyerte le azonnal mindenki tetszését, de az akkoriban agresszívnak mondható médiakampányok megtették a hatásukat. 

UNITED KINGDOM - JANUARY 30:  Water fight at an outdoor swimming pool, 1937. A photograph of a water fight at an outdoor pool in Morecambe, Lancashire, taken by Saidman for the Daily Herald newspaper on 1 September, 1937. One woman shoots another with water from a soda syphon - as she attempts to climb out of the pool. Outdoor swimming pools became popularly known as 'lidos' in the 1930s - and proved to be very popular during the first half of the 20th century in Britain. This photograph has been selected from the Daily Herald Archive, a collection of over three million photographs. The archive holds work of international, national and local importance by both staff and agency photographers.  (Photo by Daily Herald Archive/SSPL/Getty Images)
A kétrészes fürdőruha a bikini előtt visszafogottabb volt
Forrás: SSPL/Getty Images

A tervező több mint 50 ezer levelet kapott, elsősorban férfiaktól: egyszerre rajongtak és tartották felháborítónak a fürdőruhát, amit hivatalos modellek nem is voltak hajlandóak felvenni. Végül Micheline Bernardini francia táncosnő mutatta be a modern bikinit egy népszerű párizsi uszodában, a Piscine Molitorban. 

Egyre többen beszéltek a botrányos fürdőruháról, de még nem sokan viselték. Ezen azonban olyan ikonikus hollywoodi szexszimbólumok változtattak, mint Brigitte Bardot. Ő ugyanis úgy döntött, felveszi a szabadság és a lázadás szimbólumának számító ruhadarabot, ami ezáltal egyre elfogadottabbá vált.

French-born actor Brigitte Bardot wears a white bikini and stands on a rocky beach in a still from the film, 'The Girl in the Bikini',  directed by Willy Rozier, 1958. (Photo by Atlantis Films/Pictorial Parade/Courtesy of Getty Images)
Brigitte Bardot fehér bikiniben  
Forrás: Moviepix/Atlantis Films/Pictorial Parade/Courtesy of Getty Images

Kezdteben azonban Spanyolországban és Olaszországban is tiltották a felháborító bikini viselését, de később belátták, nem állhatnak a haladás útjába, és egyre több strandon jelentek meg a bikinit viselő hölgyek, Louis Réard üzlete pedig hihetetlenül népszerű lett. A divattervező értett a marketinghez: kijelentette, hogy egy kétrészes fürdőruha csak akkor bikini, ha át lehet húzni egy jegygyűrűn − utalva ezzel arra, hogy minél apróbb a fürdőruha, annál inkább bikini.

Míg Európa már megbarátkozott a bikinivel, addig Amerika kitartott, de nem sokáig. Az 1960-as évek után már ott is elárasztották a strandokat a bikinik, amik azóta a nyár alapdarabjává váltak. Louis Réard szexi fürdőruháját később Diana Vreeland tudós a „divat atombombájának" nevezte, amiről minden év július 5-én megemlékezünk, ez lett ugyanis a nemzetközi bikininap. 

Nyári divat 2025: ezekben a ruhákban igazán menő és stílusos leszel idénA csipke nem csak a fehérneműre való! Mutatjuk a nyár legjobb csipkés fürdőruháitEzt viseld a strandon, ha a bikininél valami sokkal dögösebbre vágysz − A monokini lesz a nyár sztárja

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.