Felejtsd el a laktató reggeliket!

diéta étkezés reggeli
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Mindenhol azt olvasni, hogy a reggeli alapvető fontosságú a fogyókúrázóknak és az egészséges életmód híveinek. Mi ezzel nem is vitatkozunk, azt azonban fontos tudnod, miért nem jó, ha túl sokat eszel reggelire!

Thinkstock
Thinkstock

Reggelizzünk bőségesen?

A mondás úgy tartja: reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj annyit, mint egy polgár, és vacsorázz, akár egy koldus. A Nutrition Journal legújabb kutatásai szerint viszont az a fő probléma a laktató reggelivel, hogy a szervezet sokkal több kalóriára vágyik a nap folyamán, ha jól bereggeliztünk, mint ha keveset vagy egyáltalán nem eszünk felkelés után. Timothy S. Harlan, a Tulane-i egyetem egészségügyi igazgatója szerint a tanulmányban leírtak - miszerint nem szabad gazdagon bereggelizni - valóban helytállóak. "A többi kutatással összevetve is sok igazság van a kevés reggeli teóriában. Ha például egy 700 kalóriás étkezéssel indítjuk a napot, az nem jelenti azt, hogy akár ebédre, akár vacsorára kevesebb étellel is beérjük majd" - vallja a szakértő.

Miért fontos a reggeli?

"Azt régóta tudjuk, hogy a vitamindús, tápanyagokban gazdag reggeli alapvető fontosságú a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz. Hiszen akik kihagyják a reggelit, általában túlsúlyosak, hajlamosak a cukorbetegségre, és magas vérnyomással küzdenek. A rendszeresen reggelizők étrendje viszont sokkal kiegyensúlyozottabb, mert ők nem hagyják ki az étkezéseket, és ritkábban fordul elő, hogy túleszik magukat, illetve a szervezetüket sem éheztetik. Ha utánaszámolunk, akkor megtudhatjuk, hogy azok, akik a nap folyamán először ebédidőben étkeznek, körülbelül 14 órán át éheztetik a szervezetüket. Emiatt lassul a szervezet anyagcseréje, és könnyebben megtartja a test a zsírt. Ráadásul ha farkaséhesek vagyunk, olyan dolgokkal csillapítjuk éhségünket, melyek nem táplálóak, hanem pusztán csak laktatóak" - teszi hozzá Harlan.

Thinkstock
Thinkstock

Mit fogyasszunk reggelire?

Harlan azt is javasolja, hogy a napi táplálékunk 30%-át reggel, 25%-át ebédre, és 40%-át vacsorára fogyasszuk el, ha egészségesek és fittek szeretnénk maradni. A szakértő szerint fontos, hogy reggelink proteinben, rostokban és vitaminokban nagyon gazdag legyen. Íme, néhány tökéletes reggeli a szakértőtől:

- Egy adag aszalt gyümölcsökben és magokban gazdag müzli tejjel, némi gyümölccsel

- Két szelet teljes kiőrlésű kenyér, egy keménytojás és gyümölcs

- Két szelet teljes kiőrlésű kenyér zsírszegény sajttal (mozzarella, feta), almával

- Natúr joghurt vagy kefír puffasztott rizzsel, gyümölccsel

- Rántotta két tojásból zöldségekkel

Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is!



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.