Amikor az anya a családfenntartó - Vajon működhet hosszú távon?

dolgozó anya gyereknevelés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Hazánkban éve óta alig változik azoknak az édesapáknak a száma, akik gyeden maradnak a gyermekükkel, miközben nyugaton egyre többen döntenek így, sőt, néhány országban erre ösztönzik is őket. De vajon hosszú távon működőképes, hogy az anya tartja el a családot?

A klasszikus családmodell szerint az édesanya otthon marad a gyerekkel annak 3-4 éves koráig legalább, hiszen a fejlődő csöppségnek az első időkben többnyire arra van nagyobb szüksége, akinek a pocakjában 9 hónapig lakott. Ezzel is magyarázható egyébként az anya és gyermeke közötti szorosabb kapcsolat. A társadalom alakulása és a racionális érvek azonban egyre gyakrabban írják felül a klasszikus szereposztást, melynek eredményeképpen az anya lesz a család fenntartója, a férfi pedig egy időre háztartásbelinek áll.

Thinkstock
Thinkstock

Az anyagiak számítanak a döntésben

Magyarországon szinte alig változik azoknak a férfiaknak a száma, akik otthon maradnak a kicsivel; arányuk a gyest vagy gyedet igénylőknek mindössze nagyjából 5-6 százaléka a statisztikák alapján. Hazánkban azonban a döntési okokat illetően semmiben sem eltérőbb a helyzet, mint külföldön, hiszen az anyagiak a mérvadóak. Az első néhány hónapban csak nagyon ritkán merülhet fel az a gondolat, hogy az apa maradjon otthon, már csak azért is, mert ekkor különösen nagy szerepe van még az édesanya közelségének, hiszen az első évben a szoptatás miatt jobban is kötődik hozzá a baba. Másrészt pedig a terhességi gyermekágyi segély a bruttó fizetés 70 százaléka - erre az anyák jogosultak. Ha ebben az időszakban az apuka maradna otthon, az anyagilag nagyon megterhelő lenne, hiszen ő csak gyedre lenne jogosult, melynek összege ennél lényegesen kevesebb.

A brit férfiak elégedettek

Egy 2010-es felmérés szerint Angliában 10 év alatt megtízszereződött azoknak a kispapáknak a száma, akik otthon maradnak a gyermekükkel. A legfőbb szempont esetükben a döntés meghozatalakor az volt, hogy a párjuk többet keres náluk, ezért célszerűbb, ha a férfi hagy fel a munkájával egy időre. A felmérésben résztvevő nők 37 százaléka emiatt lelkiismeret-furdalást érez, valamint hűtlenséget a gyermekével szemben. Ezzel szemben a férfiak 75 százaléka érzi szerencsésnek magát, hogy több időt tölthet a kicsivel.

Thinkstock
Thinkstock

Az apának biztos, hogy jó

Ugyan az anya és a baba kapcsolata más, mint a kicsi apával való viszonya, és az első időkben az anya fontosabb is számára, ezután a fejlődése szempontjából kedvező, ha az apa tölt vele több időt. Ez ugyanis nagyban hozzájárulhat a szülők és a gyermek közötti jó kapcsolat kialakításához, hiszen sok esetben a gyermeknevelés feladatai szinte teljes egészében az anyára hárulnak, az apa pedig túlzottan kevés időt tölt a gyerekkel. Részben ez is oka annak, hogy hazánkban nem mernek ebbe belevágni, hiszen ha tíz percet sem tud kettesben lenni vele a férfi, akkor nyolc órát hogyan tudna. Pedig szakemberek szerint ez a férfiakon is sokat változtathat: a türelmükön, a kompromisszum-készségükön, az érzelmeik kifejezésén, vagy akár a gyengédségükön is. Persze más ok is rejtőzik az apák gyedre menetelének alacsony arányában: Magyarországon a nők fizetése jellemzően elmarad a férfi kollégáikétól.

Lehet, hogy megsínyli a párkapcsolat

Akármennyire is lehet hasznos a gyermek szempontjából és az apával való közelebbi kapcsolat kialakítása miatt, ha az apa marad otthon vele, a kapcsolatra való kihatását sokban befolyásolja a felek személyisége is. Ugyan a kispapa lesz szem- és fültanúja rengeteg "elsőnek", amit a gyermeke megtesz, és ez felbecsülhetetlen értékű, de ha az anya viselkedésével is érezteti a megfordult szerepeket, vagy csak egyszerűen nem figyel kellően arra, hogy elismerje a párját, hamar eljöhet az az időpont, amikor a férfi elnyomva, férfiatlannak érzi magát, olyannak, aki képtelen betölteni azt a szerepet, ami gyakorlatilag ősidők óta az övé lenne: a család fenntartása. Ez pedig a gyermek első néhány életévében, amely amúgy kapcsolati szempontból is kritikus, mélyponthoz, krízishez is vezethet.

Az azonban már más kérdés, hogy az anyák hogyan viszonyulnak a kérdéshez, hiszen a döntés során felhozott racionálisnak tűnő indokok ellenére is feltámadhat bennük a lelkiismeret-furdalás, hogy nem foglalkoznak a gyermekükkel annyit, amennyit kellene. És persze valahol ez az egész helyzet az ősi ösztönökkel is szemben áll, dacára minden társadalmi változásnak vagy a gyermek érdekét is szolgáló anyagi indokoknak.

Szakemberek úgy vélik, hogy a kezdeti időszak - mondjuk a terhességi gyermekágyi segély ideje - alatt egyértelműen a nő maradjon otthon a gyermekkel, ám ezt követően valamikor érdemes felcserélni a szerepeket: a gyermek fejlődése, szülőkhöz való kötődése miatt is, illetve azért is, mert hazánkban a túl hosszú otthonlét megnehezíti a nők munkaerő-piacra való visszatérését.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.