húsvéti nyúl zsidó vallás húsvét 2014 húsvéti sonka ünnep húsvét kereszténység
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe, Jézus Krisztus feltámadásának emléknapja. De vajon hogyan kötődik hozzá a tojás, a nyúl és a locsolkodás? És vajon miért esik mindig más naptári napra?

A húsvét a keresztény egyházak egyik úgynevezett mozgó ünnepe: 325-ben az első niceai zsinat döntött úgy, hogy minden évben a tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte utáni első vasárnap ünnepeljük húsvét vasárnapját.

Miért épp a nyúl?

A régi, pogány időkben a természet újjászületésének és a termékenységnek az ünnepét tartották az évnek ebben az időszakában, vagyis a tavaszi napéjegyenlőség környékén. A germán területeken az élet e két része Ostra, a tavaszistennő fennhatósága alá tartozott (róla kapta az ünnep angol - Easter - és német - Ostern - nevét).

Thinkstock
Thinkstock



Thinkstock
Thinkstock

A kivonulás ünnepe

A keresztény húsvét közel esik a zsidó vallás egyik nagy ünnepéhez, a Pészachhoz, amely az Egyiptomból való kivonulásra emlékezik. A kovásztalan kenyér ünnepének is nevezik, mivel ilyenkor kizárólag kovásztalan ételeket lehet fogyasztani, felidézvén azt, hogy a zsidó nép olyan sietve hagyta el Egyiptomot, hogy a magukkal vitt tészta megkelesztésére már nem volt idejük. A Pészach központi eseménye a Széder-este, amelyen olyan szimbolikus ételeket fogyasztanak a családok, amelyek őseik rabszolgasorsára, szenvedésére és könnyeire emlékeztetnek, ugyanakkor az isteni csodákat és az elnyert szabadságot is felidézik.

A nagyböjttől húsvétig

A keresztény hagyományban a húsvéti ünnepi időszak kora tavasztól egészen a nyár elejéig terjed. Előkészületi ideje a nagyböjt, amely Jézus negyvennapos böjtjére utal, vége pedig a pünkösd. A böjt utolsó hete, a nagyhét a virágvasárnappal kezdődik, amelynek napjai, népszokásai Jézus jeruzsálemi tartózkodására utalnak. A bevonulás napján, virágvasárnap a hívek pálmaágakkal, barkákkal mennek a templomba. Nagycsütörtök az utolsó vacsora napja, nagypéntek pedig a keresztre feszítésé, ez a gyászünnep. Nagyszombaton indulnak a körmenetek, lezárul a böjt, húsvét vasárnapja pedig a feltámadás örömünnepe. Ezen a napon mondja el a pápa a Szent Péter téri ünnepi misén "Urbi et Orbi" (a városhoz, azaz Rómához és a világhoz intézett) apostoli áldását és húsvéti üzenetét.

AFP
AFP

Szimbolikus ételek és népszokások

A húsvét elnevezés arra utal, hogy a böjti időszak után ekkor újra lehet húst enni. Az ünnep jellegzetes ételei részben bibliai jelentést hordoznak: a bárány például Jézusra, az Isten bárányára utal, de a tojás is a feltámadás, az új élet jelképe. A piros tojások színe Jézus vérére utal. A locsolkodás hagyományának is bibliai eredetet tulajdonítanak: a Jézus sírját őrző katonák a feltámadás hírét vivő, ujjongó asszonyokat locsolták le, hogy lecsendesítsék őket. Más források szerint a tojásfestés- és ajándékozás, valamint a lányok locsolása az ősi termékenységvarázsló szertartásokat is felidézi.

A Dunántúlon a legények vesszőből font korbáccsal csapkodták meg locsolás helyett a lányokat, akik szalagot kötöttek a korbácsra és borral kínálták a férfiakat. A Felvidéken viszont a lányok korbácsolták meg a legényeket, sok helyütt pedig húsvét keddjén visszajárt a férfiaknak a hideg vizes locsolás.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.