Anyu, mit csináltok? Szex kisgyermek mellett

lebukás Majsai László szex pszichopedagógus hálószoba Life.hu szakértő szakértő gyermekpszichológia
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Sok szülő retteg attól, hogy csemetéjük pont akkor robban be a hálószobába, amikor ők éppen összebújnának. Vagy még rosszabb, ha akkor érkezik a kicsi, amikor anyu és apu - Majsai László szakértő szavaival élve - épp nagyon szereti egymást. Mariann is ettől tart, így kérdéseivel a Life.hu pszichopedagógus, nevelési tanácsadó, terapeuta szakértőjéhez fordult.

"Tisztelt Majsai László!

Az alábbi problémával fordulok önhöz: a kisfiam nemrég kapott saját szobát, de fél, nem tud aludni, stb. dolgok miatt szinte minden este benyit és átjön a szülői szobába. A kérdésem az lenne, hogyan lehet kedvesen leszoktatni erről. A párommal ugyanis attól tartunk, hogy esetleg épp rosszkor jön át, és olyat lát, amit nem kellene.

Ezzel kapcsolatos a másik kérdésem is: mit tegyünk akkor, ha egyszer 'rajtakap' minket? Mit kell mondani ilyenkor? Mit csinál apu anyuval? Milyen válaszok okoznak a legkisebb sérülést, de adnak kielégítő magyarázatot számára?

Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Üdvözlettel,
Mariann"

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Kedves Anyuka!

Elsősorban a "szülői szobába" való bejárással/nyitogatással elsősorban nem az a probléma, hogy "rajtakapják" önöket egy intim helyzetben. Sokkal inkább az, hogy ilyenkor a gyermek alvása nem pihentető, nem nyugodt kellőképpen, így valószínű, hogy a következő napja sem lesz zavartalan, kiegyensúlyozott.

Másodsorban a gyermekek életében mindig a változás okozza a legnagyobb "traumákat" (testvér érkezése, közeli személy elvesztése, óvoda-/iskolakezdés, válás, és ilyen a költözködés, vagyis az új szoba, sőt az első saját szoba is). Minden olyan dolog, ami kizökkenti a megszokott, biztonságot nyújtó helyzetéből, kisebb-nagyobb problémákat (viselkedésváltozás, alvás-/étkezésgondok, érzékenyebb reakciók, felboruló rítus- és szokásrend) okozhat. Ezek általában időszakosak, az új helyzet elfogadása, megszokása után elmúlnak.

A leszoktatáshoz mindenképpen türelemmel fogjanak hozzá. Semmiképpen ne "fogadják be" a szülői ágyba! Kísérjék vissza a sajátjába, nyugtassák meg halk szóval, simogatással, öleléssel és várják meg - tudom, ez néha szörnyen fárasztó, illetve kínos a pihenni vagy épp "másra" vágyó szülő számára -, amíg a kicsi visszaalszik.

A "Mit kell ilyenkor mondani?" kérdésre: először is - a helyzethez képest - maradjanak nyugodtak. Semmiképpen nem jó, ha ilyenkor ijedten vagy dühösen rákiáltunk a gyermekre. A hangok, a látvány önmagában is szokatlan neki, nem szerencsés, ha a szülői reakció is az. Arra kell a hangsúlyt helyezni, hogy a szülők nagyon szeretik, és ezért ölelik, simogatják, érintik meg egymást. El lehet mondani, hogy ez a felnőttek között természetes viselkedés, amellyel kényeztetik egymást és kölcsönösen örömet szereznek egymásnak. Hogy milyen "mélységig" érdemes elmélyülni a témában, az a gyermek érettségétől, illetve a befogadóképességétől függ, ezt önöknek kell tudni!

Pár egyszerű praktika
Legyen valami ágyközelben, amivel a testek gyorsan eltakarhatók (a hangok általában nagyobb félelmet váltanak ki a kisebbekből, de a látvány is zavaró lehet), vagy "véletlenül" álljon az ajtó mögött egy "ottfelejtett" szék vagy párna, ami lassítja a betoppanást. Azért kulcsra ne zárják az ajtót.

Üdvözlettel,
Majsai László



Tedd fel kérdéseidet az info@life.hu címen! Kérdéseddel együtt azt is írd meg, hogy a Life.hu melyik szakértőjétől szeretnél választ kapni. Ezt követően hamarosan megjelenik a cikk, amely segítséget nyújthat számodra.

Kövesd a Life.hu-t a Facebookon is!



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.