JógaKlikk testmozgás meditáció jóga
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha végiggondolod egy napodat, az alvást leszámítva valószínűleg úgy töltöd időd legnagyobb részét, hogy a fejed van a legmagasabb ponton. Ennek sokféle hatása lesz a keringésre, a gerincre és az elmédre is. A jógagyakorlás során mindig egyensúlyra törekszünk, ezért gyakran veszünk fel olyan testhelyzeteket, amik nagyban eltérnek a megszokott - ülő vagy álló - testhelyzettől. Ilyen például a lefelé néző kutya vagy hegytartás néven ismert póz. Jógaiskolánkban a héten ezzel a számtalan jótékony hatással bíró jógapózzal ismerkedhetsz meg részletesen.

Egyes jógastílusokban, mint például a vinyasa flow-ban vagy az ashtangában a lefelé néző kutyát (szanszkrit nevén Adho Mukha Svánászana) semlegesítő, pihentető póznak használjuk. A test szimmetrikus, a gerinc megnyújtózik, a karok és a lábak párhuzamosak egymással, és a négy végtag egyformán tartja meg a testsúlyt. Ez a testtartás erősen emlékeztet egy nyújtózó kutyára, innen kapta a nevét.

Mások szerint a test formája ebben a tartásban egy hegyhez hasonlít, ezért egyes jógairányzatok hegytartásnak hívják ezt a pózt (szanszkrit nevén Méruászana, vagy Suméruászana a szent hegy, Méru után). A fizikai jógagyakorlás során a gyakorló különböző állatok, növények és egyéb lények formáját ölti magára, így megtapasztalja, hogy minden lény külső formája különböző ugyan, de a belső lényegük ugyanaz.

Forrás: Thinkstock

Miért pont a ebben az ászanában pihenünk meg? Először is ez a tartás energizál, serkenti a keringést, visszaadja az erőt valamilyen nagyobb fizikai vagy szellemi megterhelés után. Ezért ajánlott például futóknak vagy atlétáknak futás után, és nem utolsósorban azért is, mert segít rugalmasan tartani a hátsó combhajlító izmokat, amik a rendszeres futástól gyakran megrövidülhetnek.

Ez a póz egy fordított testhelyzet is: a fej lejjebb kerül, mint a szív, több vér és ezáltal több oxigén kerül az agyba. A gerinc tehermentesített állapotban nyújtózik, ezáltal csökken a nyomás a gerinccsigolyák közötti porckorongokon. A hátsó combhajlítók és a mellizmok is nyúlnak, ami azért fontos, mert a görnyedt tartásban üléstől ezek az izmok gyakran megrövidülhetnek. A karizmok erősödnek, a hátizmok szintén dolgoznak. A megszokott testtartáshoz képest a gravitáció az ellentétes irányban hat az emésztőrendszerre, és az esetlegesen elakadt dolgokat segíthet kimozdítani a helyükről.

Thinkstock

Spirituális szinten is rengeteg jótékony hatása van a lefelé néző kutyának. Először is a fejed a földhöz közelít, lekerül a „magas lóról” és némi alázatot tanulsz azzal, hogy nem magasan, hanem nagyon is mélyen hordod az orrod. A négy végtagon egyformán egyensúlyozod magad, megérzed a kezed és a talpad kifinomult érzékelőivel a földet magad alatt, így ez a póz egyensúlyba hoz és megerősíti a kapcsolatodat a földdel. Ráadásul a gyökércsakrád, a gerinc alsó vége kerül a legmagasabb pontra, szinte a figyelem középpontjába. A lefelé néző kutyában remekül meg lehet figyelni azt is, hogy a tested egy olyan egység, amelyben minden mindennel kapcsolatban áll. Ha ebben a pózban bármelyik porcikádat megmozdítod, azt fogod észrevenni, hogy az egész tested mozdul vele, és a legkisebb mozdulat is átrendezi az egész pózt, ha nem figyelsz.

Ebben a testhelyzetben szinte kénytelen vagy befelé fordulni, mert nem látsz se előre, se oldalra, csak a saját tested által létrehozott energia-háromszög belseje felé. A lefelé néző kutyában egy erőteljes szimbólumot, egy felfelé mutató háromszöget formálsz a testeddel. A háromszögnek, mint szimbólumnak, sokféle jelentése lehet, de mindegyik igen energikus, erőteljes. A négy elem közül a háromszög a tűz szimbóluma, de jelenti a férfi polaritást (szemben a női polaritás kör szimbólumával) vagy a szentháromságot is.

Tanuld meg ezt a csodálatos pózt a JógaKlikkel:

A fentiek tükrében nem is meglepő, hogy először nem könnyű sokáig kitartani a lefelé néző kutyát, szokni és tanulni kell. Az sem meglepő, hogy számolatlan problémát gyógyít, illetve előz meg ez a testhelyzet. B.K.S. Iyengar szerint például jó az asztmára, tüdőgyulladásra, boka- és sarokproblémákra, sarokfájdalmakra, saroktájéki csontleválásra, tartásproblémákra, hátfájásra, fizikai és szellemi kimerültségre, menstruációs zavarokra, a méh rendellenes elhelyezkedésére, menopauzás tünetekre, csontritkulás megelőzésére, prosztataproblémákra, sérvre, bélgyulladásra, aranyér ellen, veseproblémákra, megfázásra, orrdugulásra, fejfájásra. Magas vérnyomás esetén a fejet alá lehet támasztani (pl egy jógatéglával, könyvvel vagy nagyobb, keményebb díszpárnával).

Tipp

Iktass be a napodba rövid szüneteket, amikor lefelé néző kutyában töltesz egy-két percet, vagy amennyit tudsz. Segít felfrissülni, megelőzi a hátfájást és a visszeret, és újult erővel tudsz majd tovább dolgozni.

Ha van 60 perced, egy vinyasa flow gyakorlásra invitál téged a JógaKlikk - kattints ide, és jógázz velünk te is!

Kövesd a JógaKlikket és Jagicza Bertát a Facebookon! Ha kérdésed van a jógáról, vagy csak elkezdenéd, és nem tudod, hogyan vágj neki, kérdezz Bertától a szakértői oldalán!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.